Իրական վտանգ կա՞ Բալայանի հասցեին Ադրբեջանի դեսպանի սպառնալիքից. պարզաբանում է ԱՀԾ–ն 11/12/2024   10:53  |  Քաղաքական
ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայությունը (ԱՀԾ) Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանն ի պատասխան մեկնաբանել է` արդյոք ԵՄ–ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանին իրական վտանգ սպառնում է Ադրբեջանի ներկայացուցչի սպառնալիքներից հետո։
Նշենք, որ նոյեմբերի սկզբին հայտնի դարձավ, որ Բելգիայում Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադիգովը սպառնացել է սպանել Բելգիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, ԵՄ–ում Հայաստանի ներկայացուցչության ղեկավար Տիգրան Բալայանին։ Դեպքը տեղի է ունեցել Թուրքիայի դեսպանատան կազմակերպած ընդունելության ժամանակ։ Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը հաստատել էր, որ Բալայանի հասցեին սպառնալիքներ և վիրավորանքներ են եղել։
ԱԳ մյուս փոխնախարար Վահան Կոստանյանն էլ ընդգծել էր, որ Բալայանի մասնակցությունը Թուրքիայի ազգանին տոնին նվիրված ընդունելությանը համաձայնեցված է եղել ՀՀ ԱԳՆ–ի հետ։
«Ծառայությունն իր լիազորությունների շրջանակում մասնակցում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնատար անձանց, այդ թվում դիվանագետների նկատմամբ անվտանգության ռիսկերի գնահատման և ըստ արդյունքների` անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկմանը միտված տարբեր իրավասու մարմինների աշխատանքներին»,– նշվում է ԱՀԾ ղեկավար Քրիստիննե Գրիգորյանի պատասխանում։
Sputnik Արմենիան արտաքին հետախուզության ծառայության պետից նաև հետաքրքրվել է Իսրայելից և Իսրայելի միջոցով Ադրբեջանին զենք մատակարարելու մասին տվյալների ունենալու մասին։ Գրիգորյանը հայտնել է, որ ծառայությունն իր լիազորություններն իրականացնելիս առաջնորդվում է իր առջև դրված առաջնահերթ խնդիրների կատարմամբ։ Նա նաև ընդգծել է, որ հետախուզական տվյալները պատշաճ կարգով ներկայացվում են ՀՀ վարչապետին։
15:39 05/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազությունը չի արձագանքում՝ Բելգիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանի՝ Ադրբեջանի դեսպանից ստացած սպառնալիքներին
11:36 05/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄեզ համար ցեղասպանության կանխարգելման խնդիրը մնում է կարևոր հարցերից մեկը. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
11:03 05/11/2024  |  ՔաղաքականՓոխարտգործնախարարը հաստատում է՝ Բելգիայում ՀՀ դեսպանը սպառնալիքներ է ստացել Ադրբեջանի դեսպանից
13:24 16/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստանը և ԵՄ-ն՝ ԼՂ հայաթափումից հետո» խորագրով համաժողով Բրյուսելի Ազատ Համալսարանում
16:51 23/02/2024  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը և նրա դաշնակիցներն ընդդեմ Հայաստանի հերթական ագրեսիային են պատրաստվում. Տիգրան Բալայան
17:07 05/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Բալայանը նշանակվել է Բելգիայում ՀՀ դեսպան և ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար
16:35 12/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի դեսպանը հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի ԱԳ Նախարարին
12:40 18/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջ շարժվելու միակ ճանապարհն Ալիևի նկատմամբ սանկցիա կիրառելն է. Տիգրան Բալայան

Служба внешней разведки Армении прокомментировала, грозит ли Балаяну опасность после угроз со стороны посла Азеррбайджана 11/12/2024   11:05  |  Политика
Служба внешней разведки Армении в ответ на запрос Sputnik Армения прокомментировала вопрос о том, грозит ли послу в ЕС Тиграну Балаяну реальная опасность после угроз со стороны представителя Азербайджана․
В начале ноября стало известно, что азербайджанский посол в Бельгии Вагиф Садыгов угрожал чрезвычайному и полномочному послу в Бельгии, руководителю представительства Армении в ЕС Тиграну Балаяну во время приема, организованного посольством Турции. Замглавы МИД Армении подтвердил эту информацию.
"Служба в рамках своих полномочий участвует в оценке рисков безопасности должностных лиц Армении, в том числе дипломатов, и в соответствии с результатами – в принятии необходимых мер, направленных на содействие работе разных полномочных органов", - приводит агентство ответ главы СВР Кристине Григорян.
Sputnik Армения поинтересовался у главы СВР и о данных касательно поставок оружия Азербайджану из Израиля и через эту страну.
На этот вопрос Григорян ответила, что Служба при осуществлении своих полномочий руководствуется выполнением поставленных перед ней первостепенных задач. И разведывательные данные в надлежащем порядке представляются премьер-министру.
14:32 11/11/2024  |  ПолитикаТбилиси надеется, что Ереван и Баку подпишут мирный договор в ближайшем будущем – посол Грузии
16:55 07/11/2024  |  ПолитикаШойгу считает, что улучшению ситуации на Южном Кавказе мешают страны Запада
16:41 07/11/2024  |  Лента новостейСпикер НС Армении рассчитывает встретиться со своим азербайджанским коллегой в ближайшее время – “Азатутюн”
14:46 07/11/2024  |  ПолитикаУчастие Тиграна Балаяна в приеме в посольстве Турции было согласовано с МИД – замминистра
14:13 07/11/2024  |  ПолитикаЕреван и Баку пока окончательно не согласовали все пункты мирного договора - Костанян
11:54 06/11/2024  |  ПолитикаМакрон и Токаев выразили полную поддержку нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном
00:04 06/11/2024  |  ПолитикаЕреван получил ответные предложения Баку по проекту мирного договора – МИД Армении