Հիմա է ճիշտ պահը ճնշելու Բաքվին, որ ազատ արձակի ռազմագերիներին, հետո բարդ է լինելու. Տիգրան Աբրահամյան 11/12/2024 15:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում ընթացող Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանին, ինչպես նաև՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ընթացող բանակցություններին ընդառաջ, երբ տարբեր միջազգային դերակատարներ դրական ազդանշաններ են հղում կողմերի հնարավոր փոխըմբռնման շուրջ, Ադրբեջանը շարունակում է բարձրագույն մակարդակով շանտաժի ու սպառնալիքի լեզվով խոսել Հայաստանի Հանրապետության հետ: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում իր ելույթի ժամանակ հայտարարեց ընդդիմադիր պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Սա ոչ միայն ցույց է տալիս Ադրբեջանի անհանդուրժողականության ու ատելության քաղաքականությունը, այլ այն, որ այս երկրի համար որպես հակամարտության կարգավորման հիմք շարունակում է դրված լինել ուժի կամ դրա սպառնալիքի կիրառումը:
Արցախի հարցը պատերազմի ճանապարհով լուծելու և 2020 թվականին պատերազմի դիմելու ադրբեջանական մոլուցքը, 2021-2023 թվականների ընթացքում Հայաստանի դեմ իրականացված ագրեսիան ու օկուպացիան, 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախում իրականացված ռազմական գործողությունները, էթնիկ զտումները ցույց են տվել, որ Ադրբեջանի իրական նպատակը ոչ թե Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումն է, այլ Հայաստանի կենսական շահերի հաշվին Թուրքիայի և Ադրբեջանի ծավալապաշտական, կայսերապաշտական նպատակների իրագործումը:
Վերջին 4 տարիների Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը նաև ցույց է տվել, որ իրենց առավելապաշտական ծրագրերին հասնելու ճանապարհին, շանտաժի ու սպառնալիքի լեզվով խոսելուց բացի, Հայաստանի Հանրապետության դեմ կիրառվում է նաև գերեվարված անձանց, ռազմագերիների շահարկման թեման:
Սա այն դեպքում, որ համաձայն մարդասիրական իրավունքի հանրածանոթ նորմերի՝ Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիները, գերիները ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո ենթակա էին անհապաղ վերադարձի:
Ես բնականաբար թեմային չեմ անդրադառնում ներքաղաքական՝ իշխանություն-ընդդիմություն խոսույթի տիրույթում, դրան տարբեր առիթներով անդրադարձել եմ. այս նախաձեռնությունն ուղղված է բացառապես դրսի լսարանին:
Ադրբեջանի կողմից արցահայության դեմ իրականացված հանցագործությունը էթնիկ զտման դասագրքային օրինակ է, իսկ այն, ամրագրված է Հայաստանի և COP29-ի մասնակից մի շարք պետությունների կողմից վավերացված Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության (Հռոմի ստատուտի) հոդված 7 (1) d -ով, որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության տարր:
Ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության հետևանքով այս պահին, Ադրբեջանի պաշտոնական տեղեկություններով, Բաքվի բանտերում են գտնվում 23 հայեր, այդ թվում՝ Արցախի ռազմաքաղաքական նախկին ղեկավարները:
Ուզում եմ Ադրբեջանի ղեկավարությանը հիշեցնել, որ ելնելով միջազգային իրավունքի և մարդու իրավունքների հիմնարար դրույթներից՝ Ադրբեջանը պարտավոր է անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումները, ինչպես պետության, այնպես էլ՝ պետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության համար, անվերապահորեն առաջացնում են միջազգային պատասխանատվություն՝ առանց վաղեմության ժամկետի:
Ի դեպ, միջազգային պրակտիկան նաև սահմանում է, որ երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի կնքումը ենթադրում է, որ նրանց միջև տեղի է ունեցել գերիների, ռազմագերիների վերադարձ, ավելին՝ դա համարվում է խաղաղության հասնելու առաջին քայլը:
Այս անկյունաքարային սկզբունքի կոպիտ խախտումը բերել է նրան, որ 2020-2024 ժամանակահատվածում, Ադրբեջան գերեվարված անձանց հարցն օգտագործել է Հայաստանից զիջումներ կորզելու և սեփական օրակարգի սպասարկման համար, ինչը բոլոր առումներով դատապարտելի է:
Այս ընթացքում բազմաթիվ երկրների խորհրդարանականներ բարձրացրել են իրենց ձայնը՝ ի պաշտպանություն Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների, ռազմագերիների։ Եվրոպական խորհրդարանը նույնիսկ առանձին ձևակերպումներով բանաձև է ընդունել՝ նաեւ այս խնդիրը ներառելով։
Այս տեսանկյունից, անչափ կարևոր եմ համարում COP29-ի անցկացման օրերին այս ֆորմատով անցկացվող քննարկումը մեր խորհրդարանում և կարծում եմ, որ խորհրդարանը ոչ միայն պետք է իր դիրքորոշումն արտահայտի, այլ միջազգային դերակատարների, կառույցների ուշադրությունը կենտրոնացնի մեր գերիների, ռազմագերիների շուտափույթ ազատ արձակման ուղղությամբ։
COP29-ի շրջանակներում Ադրբեջանի նկատմամբ ուղղակի և անուղղակի ճնշումների գործադրումն առավել արդյունավետ է և եթե հիմա պետությունն ակտիվ չգործի, այդ թվում՝ խորհրդարանական մակարդակում, հետո ավելի դժվար է լինելու»,- ասաց նա։

Азербайджан обязан немедленно освободить всех армянских военнопленных, это требование международного права – Тигран Абрамян 11/12/2024   16:40  |  Лента новостей
В преддверии проходящей в Баку 29-й конференции участников Рамочной конвенции ООН по изменению климата (СОР29), а также продолжающихся переговоров между Арменией и Азербайджаном, когда различные международные акторы посылают позитивные месседжи о возможном взаимопонимании между сторонами, Азербайджан продолжает говорить на языке шантажа и угроз с Арменией. Об этом заявил депутат Национального Собрания от оппозиции Тигран Абрамян, выступая в НС.
"Это не только является свидетельством проводимой Азербайджаном политики нетерпимости и ненависти, но и указывает на тот факт, что для этой страны применение силы или угроза ее применения продолжает оставаться основой урегулирования конфликта. Одержимость Азербайджана решением Арцахской проблемы военным путем, предпринятые в 2021-2023 гг. акты агрессии против Армении и оккупация ее территорий, военные действия в Арцахе в сентябре 2023 года, этнические чистки показали, что истинная цель Азербайджана заключается не в урегулировании отношений с Арменией, а реализации экспансионистских, империалистических целей Турции и Азербайджана за счет жизненных интересов Армении", - отметил Абрамян.
Депутат указал, что агрессивная политика Азербайджана последних 4 лет также показала, что Азербайджан на пути к реализации своих максималистских планов, помимо шантажа и угроз, использует против Республики Армения и тему пленных, спекулируя на ней.
“И это несмотря на то, что в соответствии с известными нормами гуманитарного права удерживаемые в Азербайджане военнопленные подлежали немедленному возвращению сразу после окончания боевых действий”, - заявил Абрамян.
Как отметил депутат, совершенное Азербайджаном преступление против армян Арцаха является хрестоматийным примером этнической чистки, а она закреплена в статье 7(1)d статута Международного уголовного суда (Римского статута), ратифицированного Арменией и рядом государств-участников COP29 как элемент преступления против человечности.
“Вследствие геноцидальной политики Азербайджана на данный момент, по официальной информации Азербайджана, в тюрьмах Баку находятся 23 армянина, в том числе бывшие военные и политические лидеры Арцаха. Хочу напомнить руководству Азербайджана, что исходя из фундаментальных положений международного права и прав человека, Азербайджан обязан немедленно освободить всех армянских военнопленных”, - заявил Абрамян.
Депутат подчеркнул, что грубые нарушения норм международного гуманитарного права безоговорочно влекут за собой как для государства, так и для военно-политического руководства страны международную ответственность без срока давности.
Кстати, обращает внимание Абрамян, международная практика также устанавливает, что подписание мирного договора между странами подразумевает, что между ними имело место возвращение пленных, военнопленных, более того, это считается первым шагом на пути к достижению мира.
Он указал, что грубое нарушение этого краеугольного принципа привело к тому, что в период 2020-2024 гг. Азербайджан использовал вопрос пленных для выуживания у Армении уступок и обслуживания своих собственных интересов, что заслуживает осуждения.
Депутат НС Армении напомнил, что за это время парламентарии многих стран поднимали свой голос в защиту армянских пленных и военнопленных, незаконно удерживаемых в Баку. Европарламент даже принял резолюцию с отдельными формулировками, включающую эту проблему.
“С этой точки зрения я считаю чрезвычайно важной проведенную в таком формате дискуссию в нашем парламенте в дни COP29 и полагаю, что НС должен не только выразить свою позицию, но и сфокусировать внимание международных акторов и структур на скорейшем освобождении наших пленных и военнопленных. Оказание прямого и косвенного давления на Азербайджан в рамках COP29 более эффективно, и если государство не будет действовать активно сейчас, в том числе на парламентском уровне, то потом придется еще сложнее", - сказал Абрамян.
15:36 12/11/2024  |  Лента новостейГД провалил принятие заявления о возвращении удерживаемых в Азербайджане военнопленных
14:36 12/11/2024  |  ПолитикаЕсть еще важные пункты проекта мирного соглашения с Арменией, которые необходимо согласовать - Байрамов
11:15 12/11/2024  |  ПолитикаПарламент Армении по требованию оппозиции рассмотрит текст заявления об удерживаемых в Азербайджане армянских пленных
11:05 12/11/2024  |  ПолитикаСлужба внешней разведки Армении прокомментировала, грозит ли Балаяну опасность после угроз со стороны посла Азеррбайджана
14:32 11/11/2024  |  ПолитикаТбилиси надеется, что Ереван и Баку подпишут мирный договор в ближайшем будущем – посол Грузии