Մինչև մենք չհասկանանք, որ 44-օրյա պատերազմի պարտությունը մեր այսօրվա ու ապագայի բոլոր խնդիրների առանցքն է, չի լինելու անվտանգ երկիր․ Միքայել Մինասյան 11/08/2024 22:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Մինչև մենք չհասկանանք, որ 44-օրյա պատերազմի պարտությունը մեր այսօրվա ու ապագայի բոլոր խնդիրների առանցքն է, մինչև չհասկանանք այդ պարտության պատճառներն ու չբացահայտենք ու չպատժենք մեղավորներին, չի լինելու որևէ արժանապատիվ, ապահով ու անվտանգ ո՛չ ապագա, ո՛չ երկիր։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը
«Վաղը լրանում է 4-րդ տարին, ինչ հայ ժողովուրդը սկսեց հերքել 21-րդ դարի իր պատմության ամենաողբալի ու դաժան էջը՝ պարտությունը։ Կապիտուլյացիա, որը սկիզբ դրեց շատ ավելի մեծ պարտությունների, որոնք դեռ շարունակվում են: Բոլորը գիտեն. պարտության գլխավոր պատճառը հեղափոխությունն է։ Ընդունելով պարտությունը, գիտակցելով դրա պատճառները, մեր հասարակությունը կգար ցավոտ եզրակացության. այդ պարտության մեջ իրենք ունեն պատասխանատվության իրենց մասը։ Դրանից հետո պետք է ընդուներ հեղափոխական իշխանության անպատրաստ, անկարող, դավաճան ու կապիտուլյանտ լինելը։ Դա ինքնապահպանման միակ տրամաբանական ուղին էր։ Բայց դա տեղի չունեցավ։ Փոխարենը ընտրվեց մեկ այլ ճանապարհ՝ տարօրինակ ու հոգեբանական բարդույթներով խճողված. ժողովուրդը որոշեց մոռանալ պարտությունը, որովհետև չէր կարող զոհաբերել իր «սուրբ կովը»՝ հեղափոխությունը, չէր կարող ընդունել իր ձևավորած իշխանության դավաճան ու սնանկ լինելը։ Չէր կարող ընդունել, որ սխալվել է։ Ու մոռացավ պարտությունը՝ սկիզբ դնելով մահաբեր շղթայի ու ավելի ճակատագրական սխալների։
Հանրային կոնսենսուսը բոլոր կողմերից էր։ Քանի որ հասարակությունն ու իշխանությունը պատասխանատու էին պարտության համար, որոշեցին չնկատել այն, հետո այն չհամարել պարտություն, հետո՝ լիազորել նույն իշխանությանը շարունակել հետպատերազմյան բանակցությունները՝ մոռանալով շատ կարևոր հանգամանք. բանակցում են հավասարները, իսկ պարտված երկրի պարտված ղեկավարը կարող է առավելագույնը մուրալ և ժամանակ ձգել՝ այդ ընթացքում տալով ինչ կարող է կամ ինչ պահանջում են, որովհետև եթե ստորագրվի վերջնական կապիտուլյացիան, ապա դա կլինի «մենք չենք պարտվել» հայկական լեգենդի փլուզումը։
Արդեն 4 տարի է այդ մոռացության շղթային ավելանում են նորերը. սկզբում մոռացվեց, որ պարտություն է, հետո մոռացվեցին գերիները, հետո՝ անզեն ու ճակատագրի բախտին թողնված Ջերմուկի դիրքերի զինվորները։ Մոռացվեց, որ առանց որևէ կրակոցի հանձնել է Արցախի հետ կապող անվտանգային գոտիները, և դե ֆակտո իշխանության ուղիղ ստորագրմամբ հանձնվեց Սյունիքի մարզի մի քանի ռազմավարական ճանապարհ, որից հետո առանց դիմադրության թույլ տվեց գրավել Հայաստանի մի քանի այլ ռազմավարական վայրեր ու բարձրունքներ, շարունակելով դա սահմանազատման քողի տալ՝ զրկելով Հայաստանին բոլոր տեսակի պաշտպանական գոտիներից։ Ի վերջո, անգրագիտութան, դավաճանության, ստորության ու հիմարության հետևանքով կորցվեց Արցախը։ Իշխանությունն այն հանձնեց՝ հասարակության հետ լռելյայն համաձայնությամբ։
Ու քանի որ ազատ անկումը շարունակվում է, ապա ձևավորվեց հավաքական նոր բանաձև. «այսպես էլ մնա, լավ է»։ Բայց ամեն անգամ մոռացության, չնկատելու, «նոր նորմալ»-ով ապրելուն խանգարում է մեկ հանգամանք. իրականությունը։ Որովհետև «այսպես» հաստատ չի մնալու, ու արդեն այդպես չէ։ Արդեն վատ է։ Ու չկա որևէ իրատեսական սցենար, որով լավ է լինելու։ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի պատմությունը չունի դրական ելքի շանս, քանի դեռ 44-օրյա պարտությունը չի արձանագրվել որպես մեր նոր վերամեկնարկի զրոյական կետ, մինչև այն չի ֆիքսվել որպես բոլոր պրոբլեմների հիմք, մինչև չեն հստակեցվել պարտության մեղավորներն ու պատասխանատուները։
Պացիենտը պետք է հասկանա, որ հիվանդ է, որ բուժումը մեկնարկի։ Պետք է հասկանաս, որ քաղցկեղ ունես, որից հետո գիտակցությամբ, էներգիայով, դեղերով, ամեն ինչ փորձես հաղթել հիվանդությունը, փորձես կենդանի մնալ։ Անտեսելով մահաբեր հիվանդությունը՝ դու հրաժարվում ես ապրելուց։ Նույնն էլ հանրային մակարդակում։ Մինչև մենք չհասկանանք, որ 44-օրյա պատերազմի պարտությունը մեր այսօրվա ու ապագայի բոլոր խնդիրների առանցքն է, մինչև չհասկանանք այդ պարտության պատճառներն ու չբացահայտենք ու չպատժենք մեղավորներին, չի լինելու որևէ արժանապատիվ, ապահով ու անվտանգ ո՛չ ապագա, ո՛չ երկիր»,- գրել է նա։

Всем известна главная причина поражения в 44-дневной войны - Микаел Минасян 11/10/2024   00:44  |  Лента новостей
Исполнилось 4 года со дня, как армянский народ начал отрицать самую трагическую и жестокую страницу собственной истории 21-го века – поражение. Капитуляцию, которая положила начало гораздо более крупным поражениям, продолжающимся и по сей день, пишет бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян на своей странице в соцсети Facebook.
"О том, что главная причина поражения – революция, известно всем. Приняв поражение и осознав его причины, наше общество пришло бы к болезненному заключению – оно имеет собственную долю ответственности в этом поражении. И, как следствие, оно должно было признать неподготовленность и немощность революционной власти, признать, что власть эта – предательская и капитулянтская. И это был единственный логичный путь к самосохранению. Но этого не произошло. Вместо этого был выбран иной путь – странный и пронизанный психологическими комплексами: народ решил забыть про поражение, ибо не мог принести в жертву свою "священную корову" – революцию, он не мог принять факт предательства и банкротства сформированной им же власти. Народ не мог признать, что ошибся. И предпочел забыть про поражение, тем самым положив начало смертоносной цепи событий и для еще более фатальных ошибок", - отметил Минасян.
По его словам, общественный консенсус был всесторонним.
"Так как ответственными за поражение были и власть, и общество, они для начала решили не замечать его, потом и вовсе не считать произошедшее поражением, а затем уполномочить ту же власть продолжать послевоенные переговоры, позабыв об очень важном обстоятельстве: переговоры ведут на равных, а проигравший руководитель проигравшей страны может максимум что-то вымаливать и тянуть время, по ходу уступая то, что может, или то, что требуют, поскольку подписание окончательной капитуляции будет означать развенчание армянской легенды о том, что "мы не проиграли"», – указал Минасян.
По его словам, "за эти 4 года к этой цепи забвения добавляются новые звенья: сначала забыли, что это было поражение, затем забвению были преданы пленные, потом – безоружные и брошенные на произвол судьбы военные с позиций Джермука".
“Позабыли о том, что без единого выстрела были сданы связывающие с Арцахом зоны безопасности, а одним росчерком пера де-факто власти были сданы несколько стратегических дорог в Сюникской области. После этого без какого-либо сопротивления позволили занять ряд других стратегических местностей и высот самой Армении, продолжив процесс под ширмой делимитации и лишив страну всех видов оборонительных зон. В итоге из-за безграмотности, предательства, подлости и глупости был утрачен Арцах. Власть сдала его с молчаливого согласия общества», – пишет он.
Как отметил он, так как состояние свободного падения сохраняется, то сформировалась новая коллективная формула "как есть – тоже неплохо".
"Но всякий раз тому, чтобы забыть, не замечать, жить в "новой нормальности", мешает одно обстоятельство – реальность. Потому что "так" все мне останется, более того – уже не "так". Уже плохо. И нет ни одного реалистичного сценария, по которому будет хорошо. История Республики Армения и армянского народа шансов на положительный исход не имеют до тех пор, пока 44-дневное поражение не зафиксировано как нулевая точка для нашего нового перезапуска, пока оно не будет признано и закреплено в качестве основы всех проблем, пока не будут конкретизированы виновные и ответственные за поражение. Пациент должен понять, что он болен, чтобы начать лечение. Ты должен понять, что у тебя рак, и только потом осознанно, с энтузиазмом, с помощью лекарств, всем, чем можно, пытаться победить болезнь, выжить. Игнорируя смертельную болезнь, ты отказываешься жить. То же самое происходит и на общественном уровне. Пока мы не поймем, что поражение в 44-дневной войне – ось всех наших сегодняшних и будущих проблем, пока мы не проясним для себя причины этого поражения, не выявим и не накажем виновных, не будет достойного, защищенного и безопасного ни будущего, ни страны", – написал Микаел Минасян.
14:01 18/06/2021  |  КомментарийВсе, за что бралась революционная власть, заканчивалось в лучшем случае неудачей, а чаще всего – трагедией - Минасян
09:25 16/06/2021  |  Лента новостейПутин был удивлен отказом Пашиняна установить перемирие 10-го октября: Микаел Минасян опубликовал скандальный документ
14:09 09/06/2021  |  КомментарийКапитулянт-выродок сдал 187 сел, 6 городов, лишив дома и Родины 9396 семей - Минасян