Ֆրանսիան ողջունել է Կենսաբազմազանության կողմերի COP-17 համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու որոշումը 11/08/2024   11:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիան ողջունել է Կենսաբազմազանության կողմերի համաժողովը՝ COP-17-ը, Հայաստանում անցկացնելու որոշումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Ֆրանսիան ողջունում է Հայաստանի որոշումը Կենսաբազմազանության կողմերի համաժողովը 2026 թվականին հյուրընկալելու որոշումը։ Ֆրանսիան վճռականորեն աջակցել է այդ որոշմանը, որն ընդունվել է քվեարկությամբ՝ Կալիում COP-16-ի ժամանակ։
Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է հաջորդ COP-ը հաջող անցկացնելու հարցում։ Այս կարևոր պահը որոշիչ է լինելու Կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակային համաձայնագրի (Կունմին-Մոնրեալ) իրականացման հարցում։
Հոկտեմբերի 31-ին Կոլումբիայի Կալի քաղաքում ընթացող ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 16-րդ համաժողովի ընթացքում Հայաստանն ընտրվել է որպես կողմերի 17-րդ համաժողովի հյուրընկալող երկիր։
Այս ընտրությունը վերահաստատում է միջազգային հանրության աճող վստահությունը Հայաստանի նկատմամբ` որպես գլոբալ բնապահպանական գործընթացների կարևոր դերակատարի: Հայաստանին այժմ վստահված է կենսաբանական բազմազանության կոնվենցիայի ներքո միջազգային ջանքերի մեկտեղման և առաջմղման պատասխանատու աշխատանքը' նպաստելու մարդկության դեմ ծառացած ներկա բնապահպանական մարտահրավերների հաղթահարմանը։
14:58 10/10/2024  |  Միջազգային լրահոսՓոթորկի պատճառով հեղեղվել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի շենքը
20:59 30/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիան Իսրայելի հարվածների պատճառով կուժեղացնի աջակցությունը Լիբանանի բանակին
23:06 25/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիան կշարունակի Կիևին սպառազինություն մատակարարել. Մակրոն
17:58 22/09/2024  |  ՔաղաքականՓարիզում հանդիսավոր ընդունելություն է ազմակերպվել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 33-րդ տարեդարձի կապակցությամբ

Франция приветствует решение о проведении международной конференции по биоразнообразию COP17 в Армении 11/08/2024 11:58 | Лента новостей
Франция приветствует решение провести Конференцию Сторон по биоразнообразию COP-17 в Армении. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на заявление, распространенное министерством иностранных дел Франции.
“Франция приветствует решение провести Конференцию сторон по биоразнообразию 2026 года в Армении. Франция решительно поддержала это решение, которое было принято голосованием во время COP-16 в Кали”, - говорится в заявлении.
Франция поддерживает Армению в успешном проведении следующей конференции. Этот важный момент станет решающим в реализации Глобального рамочного соглашения по биоразнообразию (Куньмин-Монреаль).
В ходе 16-й Конференции сторон Конвенции ООНп о биологическому разнообразию, состоявшейся 31 октября в Кали (Колумбия), Армения была выбрана страной-организатором 17-й Конференции сторон.
Этот выбор подтверждает растущее доверие международного сообщества к Армении как к важному игроку в глобальных экологических процессах. На Армению теперь возложена ответственная работа по координации и продвижению международных усилий по преодолению текущих экологических проблем, стоящих перед человечеством, передает СМИ.