Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել գյուղատնտեսության ապահովագրության ոլորտին վերաբերող խորհրդակցություն 11/08/2024 17:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսության ապահովագրության ոլորտին վերաբերող հարցեր:
Ոլորտի պատասխանատուները ներկայացրել են առկա խնդիրները, գյուղապահովագրության շարունակականության ապահովման մարտահրավերները, առաջարկել դրանց ուղղված լուծումներ: Մասնավորապես, ընդգծվել է վնասի գնահատման նոր ստանդարտների ներդրման, ոլորտի փորձագետների վերապատրաստման ու որակավորման կարևորությունը։ Զարգացած գյուղապահովագրության համակարգ ունենալու համատեքստում կարևորվել է նաև վիճակագրական ենթակառուցվածքների ներդրման անհրաժեշտությունը, համակարգի նկատմամբ վստահության ապահովումը:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ոլորտի զարգացմանն ուղղված կոնկրետ և արդյունավետ աշխատանքների իրականացումը: Վարչապետի խոսքով՝ միանշանակ է, որ ապահովագրության համակարգը պետք է խթանի գյուղատնտեսության զարգացումը: Երկրի ղեկավարը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ որոշում կայացնողները ոլորտն արդյունավետ կառավարելու համար պետք է անմիջական շփում ունենան շահառուների հետ, խնդիրներին ծանոթանան տեղերում:
Վարչապետը հանձնարարել է բարձրացված հարցերի ուղղությամբ իրականացնել հետևողական նաշխատանքներ՝ հաշվի առնելով խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված խնդիրներն ու առաջարկությունները:

Система страхования должна стимулировать развитие сельского хозяйства – Пашинян провел совещание 11/08/2024   17:56  |  Экономика
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы сферы агрострахования. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Ответственные представители отрасли представили существующие проблемы, вызовы обеспечения продолжительности агрострахования, предложили решения. В частности, была подчеркнута важность внедрения новых стандартов оценки ущерба, переподготовки и повышения квалификации специалистов в этой области. В контексте наличия развитой системы агрострахования также была подчеркнута необходимость внедрения статистической инфраструктуры и обеспечения доверия к системе.
Подводя итог совещания, Пашинян подчеркнул важность реализации конкретных и эффективных работ, направленных на развитие отрасли. По словам премьер-министра, однозначно, что система страхования должна стимулировать развитие сельского хозяйства. Глава государства еще раз подчеркнул, что для эффективного управления отраслью принимающие решения лица должны сохранять прямой контакт с бенефициарами, знакомиться на местах с их проблемами.
Премьер-министр поручил провести последовательную работу по поднятым вопросам с учетом представленных в ходе совещания проблем и предложений.
–
17:43 10/02/2021  |  Лента новостейПашиняну представили зафиксированные в сельском хозяйстве в 2020 году результаты и запланированные программы
11:57 16/09/2020  |  Лента новостейАрмянские фермеры перекрыли межгосударственную трассу из-за низких цен на виноград: они дали полчаса Самвелу Алексаняну
11:37 22/07/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении побывал на ванадзорском заводе по производству противоградовых сеток