Հրազդանի կիրճում էքսկավատորով հենց նոր ոչնչացվեց 300.000 տարի առաջ ձևավորված բնական հուշարձան. Հայկ Դեմոյան 11/07/2024 11:31 | Մեկնաբանություն
Հրազդանի կիրճում, Արագածի (ոչ թե Արարատի) խրոխտ հայացքի ներքո էքսկավատորով հենց նոր ոչնչացվեց 300.000 տարի առաջ ձևավորված բնական հուշարձան, որը մայրաքաղաքի այցեքարտներից մեկն էր։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է պատմական գիտությունների դոկտոր, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը։
«Սա դեռ սկիզբն է: Շուտով էքսկավատորի թեթե կովշով գրողի ծոցը կուղարկվի առնվազն 10 մետր հաստությամբ հարուստ հնագիտական շերտ` քարի դարից մինչև ուշ միջնադար թվագրվող իրերով: Անձրևից հետո, այստեղով անցնելիս կարելի է միջնադարյան ջնարակած խեցեղենի մնացորդներ հավաքել:
Տեղանքը հոշոտելուց հետո այստեղ շենք կկառուցվի: Ավելի լավ է չտեսնեք դրա գեղագիտական անատոմիան, այլապես քաղաքապետարանի շենքի վրա հանգիստ կարելի է գրել Անատոմիկում -2։
Ասածս ի՞նչ ա, սիրելի՛ երևանցիներ:
Ասենք Ժաննա Անդրեասյանն իր տեղում չի, հնագետները ենթարկվում են ազգագրագետներին, բա էն թավշուկներ սպասարկող իրավապաշտպանները, առաջադեմ ֆեմինիստուհիներն ու նորաթուխ լրագրող-վերլուծաբանները չեն կարո՞ղ Պետրոս Ղազարյանի գլխավորությամբ կանգնեն ձորի պռնկին ու մի լավ ցույց անեն: Ես էլ տեսնեմ իմ պատշգամբից ու սիրտս մի քիչ հովանա»,-գրել է Դեմոյանը։

В Разданском ущелье только что был уничтожен 300-тысячелетний природный памятник - Демоян 11/07/2024 13:25 | Комментарий
В Разданском ущелье уничтожен природный памятник, который сформировался около 300 тыс. лет назад, бывший директор Музея-института Геноцида армян, доктор исторических наук Айк Демоян на своей странице в соцсети Facebook, сопроводив свою запись снимками.
"В Разданском ущелье под величественным взором Арагаца (не Арарата) только что экскаватором был уничтожен природный памятник, который сформировался около 300 тыс. лет назад и являлся одной из визитных карточек столицы Армении Еревана”, - написал Демоян.
По его словам, это только начало. Как отметил он, вскоре экскаватор своим с легким захватом ковша отправит к чертям богатый археологический слой толщиной минимум 10 метров, датируемый периодом от каменного века до позднего средневековья.
Прогуливаясь по этому месту после дождя, можно собрать фрагменты средневековой глазурованной керамики, сообщил Демоян.
“После растерзания местности здесь будет возведено здание. Вам лучше не видеть его эстетической анатомии, иначе на здании мэрии спокойно можно написать Анатомикум-2. Что я хочу сказать, дорогие ереванцы? Допустим, Жанна Андреасян (министр образования, науки, культуры и спорта. – Ред.) – не на своем месте, археологи подчиняются этнографам. А обслуживающие "бархатных" правозащитники, продвинутые феминистки и новоиспеченные журналисты-аналитики не могут во главе с Петросом Казаряном встать у края ущелья и устроить приличную акцию протеста? Чтобы я увидел это со своего балкона и хоть немного утешился?" - написал Демоян.