ԱԺ նախագահն ակնկալում է առաջիկայում հանդիպել իր ադրբեջանցի գործընկերոջը . «Ազատություն» 11/07/2024   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի նախագահն ակնկալում է առաջիկայում հանդիպել Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովային: Ալեն Սիմոնյանի փոխանցմամբ՝ իրենց նախորդ հանդիպումը հյուրընկալած կողմն այժմ դրանով է զբաղված:
«Ես անձամբ ակնկալում եմ իմ և իմ ադրբեջանցի գործընկերոջ հանդիպման վերաբերյալ լուրին, որպեսզի շարունակենք մեր խոսակցությունը»,- «Ազատության» հետ զրույցում նշեց խորհրդարանի խոսնակը՝ միաժամանակ շեշտելով, որ հնարավոր հանդիպման վերաբերյալ այս պահին հստակություն չկա։
Հայաստանի ու Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակները վերջին անգամ հանդիպել են մայիսին Ժնևում՝ Միջխորհրդարանական միության հավաքի շրջանակներում։ Եվս մեկ հանդիպում պետք է տեղի ունենար հոկտեմբերին՝ կրկին Ժնևում, բայց, ըստ հայկական կողմի, վերջին պահին Գաֆարովան հրաժարվել էր։
Միլլի մեջլիսի նախագահն այսօր հայտարարել է, թե Երևանի հետ խաղաղության գործընթացը Բաքվի ջանքերով քայլ առ քայլ առաջ է գնում:
Արդյոք սա նշանակո՞ւմ է , որ չհամաձայնեցված կետերի շուրջ առաջընթաց կա, Ալեն Սիմոնյանն արձագանքեց. - «Ես ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում այդ հայտարարության մեջ, թեև ամբողջ աշխարհին ակնհայտ է, թե Հայաստանն ինչպիսի ջանքեր է գործադրում, անգամ ներսում քննադատվում դրա համար, բայց ես նորմալ եմ վերաբերվում այդ հայտարարությանը, թե դա Բաքվի ջանքերի արդյունքում է առաջ գնում, կարևորը խաղաղության հաստատումն է:
Ինչ վերաբերում է համաձայնության հասնել-չհասնելուն, այս պահին նոր բան չկա, կա այն, ինչ բոլորիս է հայտնի»:
08:20 07/11/2024  |  ՄամուլԱլեն Սիմոնյանն անդրդվելի է․ «Հրապարակ»
18:42 05/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀԺՄ-ն պահանջում է քննության առարկա դարձնել Ալեն Սիմոնյանի պահվածքը ու սանձել վերջինիս
08:10 05/11/2024  |  ՄամուլԱլեն Սիմոնյանը ՔՊ-ական կանանց հետ մերձեցման երեկո է անցկացրել․«Հրապարակ»
15:16 04/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԴա շատ վատ որոշում է. Ալեն Սիմոնյանը՝ «Բալասանյան դաշինքի» մանդատը վայրը դնելու մասին
14:49 04/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ից ճողոպրած պատգամավորները կամ պաշտոն ստացած մարդիկ, որ հետո որոշեցին դառնալ ընդդիմադիր՝ հայտնվեցին քաղաքական աղբանոցում. Ալեն Սիմոնյան
14:34 04/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈնց կարա ՔՊ-ում քոչարյանական կամ սիմոնյանական թև լինի. Ալեն Սիմոնյան
14:12 04/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրանիկ Քոչարյանը չպետք է Վարդապետյանին վերևում նստեցներ. Կարծես՝ դատավարություն լիներ. Ալեն Սիմոնյան
13:28 04/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱմեն ինչ էլ հնարավոր է. Ա.Սիմոնյանը՝ հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի մասին

Спикер НС Армении рассчитывает встретиться со своим азербайджанским коллегой в ближайшее время – “Азатутюн” 11/07/2024 16:41 | Лента новостей
Председатель Нацсобрания Армении Ален Симонян рассчитывает на встречу со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой. По словам Симоняна, принимавшую их предыдущую встречу сторона сейчас занята этим.
"Я лично ожидаю новостей о встрече между мной и моим азербайджанским коллегой, чтобы продолжить общение’", - сказал спикер НС в беседе с армянской службой радиостанции “Свобода”(“Азатутюн”), указав, что ясности относительно возможной встречи на данный момент нет.
Спикеры парламентов Армении и Азербайджана в последний раз встречались в мае в Женеве на полях Ассамблеи Межпарламентского союза(МПС). Еще одна встреча должна была пройти в октябре и снова в Женеве, однако, согласно армянской стороне, в последний момент Гафарова отказалась.
Председатель милли меджлиса Сахиба Гафарова сегодня заявила, что "мирный процесс с Ереваном продвигается шаг за шагом благодаря усилиям Баку".
На вопрос СМИ, означает ли это, что есть прогресс по несогласованным пунктам, Ален Симонян ответил:
"Я не вижу в этом заявлении никакой проблемы, хотя всему миру очевидно, какие усилия прилагает Армения, за это ее даже внутри страны критикуют, но я отношусь нормально к этому заявлению о том, что “процесс продвигается вперед в результате усилий Баку’, главное, чтобы мир был достигнут. Что касается достижения или недостижения, то на данный момент ничего нового нет. Есть только то, что всем известно.