«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացումը կարող է արմատապես փոխել իրավիճակը ողջ տարածաշրջանում. ԵԱՏՀ հայ նախարար 11/06/2024   11:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ պետություն, ունի մեծ ներուժ և ակտիվորեն մասնակցում է ինտեգրացիոն գործընթացներին։
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով նախարար Գոհար Բարսեղյանը և ընդգծել, որ այս համատեքստում հատկապես շատ կարևոր է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի իրականացումը կարող է արմատապես փոխել իրավիճակը ողջ տարածաշրջանում։
«Տարեսկզբին մենք դիմում ենք ստացել Բարձրագույն խորհրդի նախագահից՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից, երկրի համար կարևորագույն ուղղությունների վրա հատուկ շեշտադրմամբ։ Առաջին հերթին ուզում եմ շեշտել տնտեսական համագործակցության կարևոր տարրը՝ Հայաստանի համար տրանսպորտային-լոգիստիկ ոլորտը։ Այս առնչությամբ, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ շրջանակում, չափազանց կարևոր է ուշադրություն դարձնել տրանսպորտային ենթակառուցվածքների արդիականացմանը և տարանցման ներուժի զարգացմանը կամ տարածաշրջանային ու համաշխարհային միտումներին արդյունավետ ինտեգրման ապահովմանը։ Այս ուղղությամբ ցանկանում եմ նշել Հայաստանի կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին, որի իրականացումը կարող է արմատապես փոխել իրավիճակը ողջ տարածաշրջանում»,- նշել է Բարսեղյանը։
Երկրորդն, ըստ նախարարի, էներգետիկայի և էլեկտրաէներգետիկ ռեսուրսների ընդհանուր շուկաների ձևավորումն է՝ առանց խտրական սկզբունքների։ Այս ուղղությունը պետք է դառնա բոլոր պետությունների համար տնտեսական գործունեության հավասար պայմանների ապահովման հիմք, և դա նույնպես ՀՀ համար առաջնահերթ ուղղություն է Միության շրջանակում։
Երրորդը բնակչության համար որակյալ և անվտանգ սննդամթերքի կայուն հասանելիության ապահովումն է՝ առաջնային մատակարարման սկզբունքով։
«Երբ խոսում ենք համընդհանուր բարեկեցության ապահովման համար տնտեսական համագործակցության շարունակման հրամայականի մասին, անհրաժեշտ է հաշվի առնել թվայնացման ունեցած դերն ու նշանակությունը։  Դա ևս Հայաստանի համար առաջնահերթ ուղղություն է, քանի որ Հայաստանն այստեղ ունի մեծ ներուժ։ Ըստ իս՝ կարելի է բազմաթիվ նախաձեռնություններ կյանքի կոչել նաև Միության հարթակում։
Ցավոք, որոշ ուղղություններով մեր գործունեության վերաբերյալ հանրային լայն շրջանակի տեղեկացվածության ցածր մակարդակը խնդիր է։ Երբեմն քաղաքացիները տեղյակ չեն ԵԱՏՄ-ի կողմից բացվող հնարավորություններից, ուստի այստեղ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը կողմերի հետ համատեղ պետք է շատ սերտ աշխատի՝ տեղեկացվածության մակարդակը բարձրացնելու համար»,- ասել է Բարսեղյանը՝ մանրամասնելով, որ, օրինակ, անցնող տարում գործարկվել է արդյունաբերական համագործակցության իրականացման մեխանիզմը, ինչը եզակի հնարավորություն է՝ ազդելու տնտեսության զարգացման վրա։

Реализация проекта «Перекресток мира» может существенно изменить ситуацию во всем регионе - Барсегян 11/06/2024   13:01  |  Экономика
Армения как государство-член ЕАЭС имеет большой потенциал и активно участвует в интеграционных процессах. Об этом в беседе с корреспондентом "Арменпресс" отметила член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии Гоар Барсегян и подчеркнула, что в этом контексте представленный правительством Республики Армения проект "Перекресток мира" имеет особое значение, реализация которого может существенно изменить ситуацию во всем регионе.
"В начале года в своем обращении председатель Высшего Евразийского экономического совета, премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян сделал акцент на наиболее важные и перспективные направления для Республики Армения. Прежде всего, хочу подчеркнуть важный для Армении элемент экономического сотрудничества – транспортно-логистический сектор. В рамках ЕАЭС, крайне важно уделять внимание модернизации транспортной инфраструктуры, развитию транзитного потенциала и обеспечению эффективной интеграции с региональными и мировыми тенденциями.
Во-первых, хотелось бы отметить представленный правительством Армении проект «Перекресток мира», реализация которого может существенно изменить ситуацию во всем регионе», - сказала Барсегян.
Во-вторых, по словам министра, - это формирование общих рынков электроэнергии и энергоресурсов ЕАЭС с недискриминационными принципами работы. Данное направление должно стать основой обеспечения равных условий экономической деятельности для всех государств - членов ЕАЭС, и это также является приоритетным направлением для Армении в рамках Союза.
В-третьих, – обеспечение стабильного доступа населения к качественной и безопасной продовольственной продукции на принципе приоритетных поставок продовольствия и необходимости стабилизации внутренних продовольственных рынков в условиях потенциальных кризисов.
«Когда мы говорим об императиве дальнейшего экономического взаимодействия для обеспечения благосостояния общества, необходимо учесть важную роль, отведенную цифровизации, которая становится ключевым двигателем экономического развития Евразийского экономического союза. Это также приоритетное направление для Армении, поскольку Армения имеет здесь большой потенциал. По моему мнению, многие инициативы можно реализовать и на платформе Союза» - отметила министр.
К сожалению, проблемой является низкий уровень информированности населения о нашей деятельности в некоторых направлениях. Граждане не всегда достаточно осведомлены о возможностях, которые открывает ЕАЭС, поэтому здесь Евразийская экономическая комиссия должна очень тесно сотрудничать со сторонами в целях повышения уровня информированности населения", - дополнительно отметила Барсегян, сообщив, что, например, в прошлом году Комиссией запущен новый механизм реализации промышленной кооперации, что является уникальной возможностью повлиять на развитие экономики государств-членов путем создания совместных кооперационных проектов в промышленной сфере.
13:26 01/10/2024  |  ЭкономикаМишустин на заседании в Ереване предостерег страны ЕАЭС от введения цифровых решений из недружественных РФ стран
12:23 01/10/2024  |  ЭкономикаУчастники Евразийского межправсовета продолжают прибывать в Ереван
10:36 01/10/2024  |  ЭкономикаВ Ереване пройдет заседание Евразийского межправсовета
15:08 30/09/2024  |  Информационная платформаДвижение транспорта по трем улицам в центре Еревана ограничат из-за Евразийского экономического форума
12:04 30/09/2024  |  ЭкономикаТоварооборот Армении со странами ЕАЭС за январь - август текущего года вырос на 7,3%
11:22 30/09/2024  |  ЭкономикаМинистры сельского хозяйства стран ЕЭАС встретятся в Ереване 18 октября