«Դոմոդեդովո» օդանավակայանում ձերբակալվել է հայազգի տղամարդ, ով կասկածվում է Ուկրաինայի կողմից որպես վարձկան կռվելու համար 11/06/2024 13:32 | Քրեական խրոնիկոն
«Դոմոդեդովո» օդանավակայանում ձերբակալվել է Հայաստանի քաղաքացի, ով Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից որպես վարձկան մասնակցում էր ռազմական գործողություններին։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 6-ին իր տելեգրամյան ալիքում հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեն՝ փոխանցում է Известия-ն։
Քննության տվյալներով՝ 2022 թվականի նոյեմբերին Հայաստանի քաղաքացի Արմեն Բալյանը ժամանել է Ուկրաինա, որտեղ դրամական պարգևի դիմաց մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերը տարածքային պաշտպանության ստորաբաժանումների կազմում մասնակցել է ռազմական գործողություններին Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների տարածքում, ինչպես նաև Խերսոնի շրջանում։
Այս տվյալների հիման վրա 2024 թվականի օգոստոսին Հայաստանի քաղաքացուն հեռակա մեղադրանք է առաջադրվել վարձկանության համար։
«2024 թվականի հոկտեմբերին Բալյանը ձերբակալվել է «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում՝ Ռուսաստանի Դաշնության տարածք մտնելու փորձի ժամանակ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

В московском аэропорту Домодедово задержан гражданин Армении: его обвиняют в участии в боях на стороне Украины 11/06/2024 13:55 | Криминальная хроника
В московском аэропорту Домодедово задержан гражданин Армении, его обвиняют в участии в боевых действиях на стороне Вооруженных сил Украины (ВСУ) в качестве наемника. Об этом пишут “Известия" со ссылкой на сообщение СК РФ в Telegram–канале.
По информации следствия, “в ноябре 2022 года гражданин Армении Армен Балян прибыл на Украину, где за денежное вознаграждение до декабря 2023 года в составе подразделений территориальной обороны принимал участие в боевых действиях на территории Донецкой и Луганской народных республик, а также Херсонской области”.
Сообщается, что на основании этих данных гражданину Армении в августе 2024 года заочно было предъявлено обвинение в наемничестве.
«В октябре 2024 года Балян задержан в аэропорту Домодедово при попытке проникновения на территорию Российской Федерации», — говорится в сообщении.