Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Թրամփի օրոք կիրագործվի ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակին հասցնելու տեսլականը 11/06/2024   17:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Դոնալդ Թրամփին՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների 47-րդ նախագահ ընտրվելու առիթով: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
« Մեծարգո պարոն Թրամփ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների 47-րդ նախագահ ընտրվելու առիթով։
Վստահ եմ, որ Ձեր հարուստ փորձը, գիտելիքները և կարողությունները լավագույն կերպով  կծառայեն ԱՄՆ ժողովրդի բարեկեցության ապահովմանը, ԱՄՆ շահերի առաջմղմանը և ԱՄՆ համաշխարհային դերակատարության ամրապնդմանը:
Անցած տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունները, որոնք խարսխված են մեր երկրների  պատմական բարեկամության, ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ շահերի վրա, գրանցել են աննախադեպ առաջընթաց: Անշուշտ, այդ գործընթացում դեր ունի նաև ամերիկահայ համայնքը։
Բարձր եմ գնահատում մեր երկրների միջև առկա արդյունավետ համագործակցությունը Հարավային Կովկասում ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հիմնարար սկզբունքների հիման վրա խաղաղության և կայունության հաստատման, Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ապահովման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, անվտանգային սպառնալիքների կանխարգելման գործում:
Մեր բազմաշերտ օրակարգում առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում առևտրատնտեսական և ներդրումային ոլորտներում համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաև առկա զգալի ներուժի լիարժեք օգտագործումը: Այս կապակցությամբ ուրախ եմ արձանագրել այն համատեղ ջանքերը, որոնք ուղղված են խթանելու Հայաստանի տնտեսական և էներգետիկ դիմակայունությունը: Համոզված եմ, որ Ձեր նախագահության օրոք ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերություններն էլ ավելի կամրապնդվեն, և կշարունակենք արձանագրել նորանոր ձեռքբերումներ՝ իրագործելով ռազմավարական գործընկերության մակարդակին հասնելու մեր տեսլականը:
Մեծարգո պարոն նախագահ,
Լիահույս եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերություններում նոր հնարավորություններ կընձեռվեն, հատկապես՝ Հարավային Կովկասում տևական և կայուն խաղաղության հաստատման, տարածաշրջանային տնտեսական և հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման պարագայում, որի վերաբերյալ ՀՀ Կառավարության առաջարկներն ամբողջացած են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում:
Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս շնորհավորել Ձեզ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առիթով՝ մաղթելով քաջառողջություն, հաջողություն և նորանոր ձեռքբերումներ՝ ի նպաստ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդի բարօրության և առաջընթացի»:
16:31 06/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ2019 թ-ի համեմատ 4 մլրդ-ով ավելացել են Փաշինյանի աշխատակազմի համար նախատեսված հատկացումները
14:33 06/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՆեթանյահուն շնորհավորել է Թրամփին Սպիտակ տուն «պատմական վերադարձի» կապակցությամբ
13:53 06/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Դոնալդ Թրամփին՝ տպավորիչ հաղթանակի առթիվ
13:50 06/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփն ասել է՝ իր նպատակն է աշխարհում պատերազմներին վերջ դնելը
12:43 06/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփն իր հաղթական ելույթում «ոսկե դար» է խոստացել ԱՄՆ-ին (տեսանյութ)
12:41 06/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփի ելույթից հետո նրա թիմակիցները շարունակել են տոնել հաղթանակը (տեսանյութ)

Пашинян надеется, что в отношениях между Арменией и США появятся новые возможности 11/06/2024   18:05  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание Дональду Трампу по случаю его избрания 47-м президентом Соединенных Штатов Америки. В послании, которое приводит пресс-служба правительства Армении, говорится:
“Многоуважаемый господин Трамп,
Сердечно поздравляю Вас с избранием 47-м президентом Соединенных Штатов Америки.
Уверен, что Ваш богатый опыт, знания и навыки наилучшим образом послужат обеспечению благосостояния народа США, продвижению интересов и укреплению роли Соединенных Штатов Америки в мире.
За последние годы основанные на исторической дружбе, общих ценностях и взаимных интересах наших стран отношения между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки зафиксировали беспрецедентный прогресс. Конечно, в этом процессе важную роль играет также армянская община США.
Высоко оцениваю эффективное сотрудничество между нашими странами в установлении мира и стабильности на Южном Кавказе на основе фундаментальных принципов суверенитета и территориальной целостности, а также в укреплении демократических институтов в Армении, защите прав человека и обеспечении верховенства закона, борьбе с коррупцией и предотвращении угроз безопасности.
Особое место в нашей многоплановой повестке занимает развитие сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах, а также полноценное использование имеющегося потенциала. В этой связи я рад отметить совместные усилия, направленные на повышение экономической и энергетической устойчивости Армении. Уверен, что в период Вашего президентства отношения Армения-США еще больше укрепятся, и мы продолжим фиксировать новые достижения, реализуя наше видение выхода на уровень стратегического партнерства.
Многоуважаемый господин президент,
Надеюсь, что в отношениях между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки появятся новые возможности, особенно в случае установления прочного и стабильного мира на Южном Кавказе, разблокирования региональных экономических и коммуникационных каналов, а предложения правительства Республики Армения в этом контексте обобщены в проекте “Перекресток мира”.
Позвольте мне еще раз поздравить Вас с избранием на пост президента Соединенных Штатов, пожелать Вам крепкого здоровья, успехов и новых достижений на благо и во имя прогресса дружественного народа Соединенных Штатов Америки”.
16:46 02/10/2024  |  Лента новостейСекретарь Совбеза Армении встретился с директором регионального центра Европы и Евразии Агентства военной разведки США
11:26 26/09/2024  |  ПолитикаСаманта Пауэр: мы работаем с Конгрессом, USAID, Госдепартаментом США, чтобы Армении было выделено 20 миллионов долларов