«Սպայկա» ՍՊԸ տնօրեն Դավիթ Ղազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 11/05/2024   16:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սպայկա» ՍՊԸ տնօրեն Դավիթ Ղազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ 2019թ․ ՊԵԿ-ը հայտարարեց՝ «Սպայկա» ՍՊԸ-ում բացահայտված՝ առանձնապես խոշոր չափերի հարկեր չվճարելու դեպքի մասին։ Պետությանը պատճառված վնասը գնահատվում էր 17 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
2019թ․ ապրիլի 4-ին ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի (այն ժամանակ գործող՝ 2003թ․) 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ շուրջ 7 մլրդ հարկային պարտավորություն չկատարելու համար: Դավիթ Ղազարյանը հայտարարել է, որ չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը՝ ՊԵԿ-ի գործողությունները գնահատելով որպես հետապնդում։ Ղազարյանը կալանավորվել էր։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ «Սպայկա» ՍՊ ընկերության կողմից պետությանը պատճառված վնասի վերաբերյալ քրեական վարույթը դեռևս գտնվում է նախաքննության փուլում։ Քրեական վարույթի շրջանակներում ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանն արդեն հատուցել է պետությանը պատճառված վնասը, և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 12-րդ կետի հիմքով։
11:26 04/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Սպայկա» ՍՊ ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին դատախազն ազատ է արձակել. վճարվել է 1 մլրդ դրամ
09:43 09/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սպայկա» ընկերության տնօրենի կալանավորումը բիզնես միջավայրի վրա անդառնալի վատ ազդեցություն կունենա. Սեդրակ Ասատրյան

Уголовное преследование в отношении директора компании “Спайка” Давида Казаряна прекращено 11/05/2024   16:38  |  Лента новостей
Уголовное преследование в отношении директора ООО “Спайка” Давида Казаряна прекращено. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Генеральной прокуратуре Армении.
Напомним, в 2019 году КГД сообщил о выявленном в ООО “Спайка” случае неуплаты налогов в особо крупном размере. Размер причиненного государству ущерба оценивался в 17 млн. долларов США.
4 апреля 2019 года директору компании Давиду Казаряну было предъявлено обвинение по ч.2 ст. 205 действовавшего в то время УК РА от 2003 года за невыполнение налогового обязательства на сумму 7 млрд драмов. Давид Казарян отверг обвинения, расценив действия КГД как преследование. Казарян был арестован.
Как сообщили “ФактИнфо” в Генпрокуратуре РА,  уголовное производство по части причиненного компанией “Спайка” ущерба государству все еще находится на стадии предварительного следствия. В рамках уголовного производства директор компании Давид Казарян уже компенсировал ущерб государству, и уголовное преследование в отношении него прекращено на основании пункта 12 части 1 статьи 12 Уголовно-процессуального кодекса РА.
15:08 29/06/2020  |  Лента новостейВ компании “Спайка” рассказали, как обстоят дела с процессом закупок и грузоперевозками
16:23 20/11/2019  |  Лента новостейПартию сыра компании "Спайка" пропустили в Россию
18:16 01/10/2019  |  Криминальная хроникаПо факту смерти сотрудника компании “Спайка” готовятся материалы
13:34 13/08/2019  |  Лента новостейВ КГД Армении озвучили примерный размер причиненного компанией “Спайка” ущерба государству