Կարգավորման գործընթացից Ռուսասատանին հեռացնելու Վաշինգտոնի և Բրյուսելի ցանկությունը մեծացնում է անվտանգության սպառնալիքները. Լավրով 11/05/2024 17:52 | Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանին հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից հեռացնելու ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի ցանկությունը մեծացնում է անվտանգության սպառնալիքները տարածաշրջանում, Риа Новости-ին ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Մենք կարծում ենք, որ կարևոր է խաղաղ գործընթացի ամրագրումը տարածաշրջանային պարադիգմում, բարեկամների շրջանակում՝ Հարավային Կովկասի երկրներում և հարակից գործընկեր պետություններում՝ բացառելով դրսի ապակառուցողական միջամտությունը։
Ռուսաստանին հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից հեռացնելու Վաշինգտոնի և Բրյուսելի ցանկությունը միայն մեծացնում է անվտանգության սպառնալիքները տարածաշրջանում»,- ընդգծել է Սերգեյ Լավրովը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը, ինչպես նախկինում, պատրաստ է գործընկերային աջակցություն ցուցաբերել Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունների հաջող ավարտի համար։

Лавров заявил о стремлении США и ЕС вытеснить Россию из процесса армяно-азербайджанской нормализации 11/05/2024   17:14  |  Политика
Стремление США и ЕС вытеснить Россию из процесса армяно-азербайджанской нормализации усиливает угрозы безопасности в регионе, заявил РИА Новости глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Полагаем важным закрепить мирный процесс в региональной парадигме, в кругу друзей – стран Южного Кавказа и прилегающих государств-партнеров, исключив деструктивное вмешательство извне. Стремление Вашингтона и Брюсселя вытеснить Россию из процесса армяно-азербайджанской нормализации лишь усиливает угрозы безопасности в регионе", - приводит агентство слова Лаврова.
Он добавил, что Россия готова, как и прежде, оказывать партнерское содействие для успешного завершения переговоров между Баку и Ереваном на основе трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении 2020-2022 годов в той форме и в том объеме, которые будут востребованы обеими переговаривающимися сторонами.