ԱԽ քարտուղարն ու իրանական վերլուծական կենտրոնների փորձագետները քննարկել են Հայաստան-Իրան զարգացող հարաբերությունների ընթացքը 11/05/2024   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյմբերի 5-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է իրանական վերլուծական կենտրոնների փորձագետների հետ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Հայաստան-Իրան. Համագործակցության ընթացքն ու նոր հեռանկարները» խորագիրը կրող փորձագիտական աշխատաժողովի շրջանակներում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Անվտանգության խորհրդից:
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է փորձագետների այցը Հայաստան և կարևորել նման աշխատաժողովների անցկացումը, որոնք միտված են ամրապնդելու քաղաքական շրջանակների  և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչների միջև վստահությունն  ու թափանցիկությունը: Ա. Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստան-Իրան զարգացող հարաբերությունների ընթացքը և ընդգծել տնտեսական հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը:
Քարտուղար Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի տարածաշրջայնացման քաղաքականությունը, ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, Հայաստան-Արևմուտք հարաբերությունները: Անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բանակցային ընթացքին ու դրա վերջին զարգացումներին:
Ա.Գրիգորյանը հանդիպման երկրորդ մասում պատասխանել է փորձագետների հարցերին:
15:59 02/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԽ քարտուղարն ընդունել է ԱՄՆ Պաշտպանության հետախուզական գործակալության Եվրոպայի և Եվրասիայի տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրենին

Секретарь Совбеза Армении встретился с с экспертами иранских аналитических центров 11/05/2024   16:52  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с экспертами иранских аналитических центров. Встреча состоялась в рамках организованного Центром общественных связей и информации аппарата премьер-министра РА экспертного семинара “Армения-Иран: процесс сотрудничества и новые перспективы”. Об этом сообщили в пресс-службе Совбеза РА.
Секретарь Совбеза приветствовал визит экспертов в Армению и подчеркнул важность проведения подобных семинаров, направленных на укрепление доверия и прозрачности между представителями политических кругов и экспертного сообщества.
Армен Григорян представил ход развивающихся армяно-иранских отношений и подчеркнул важность развития экономических связей. Григорян представил политику регионализации Армении, представленный правительством РА проект "Перекресток мира", отношения между Арменией и Западом. Он также коснулся переговорного процесса по урегулированию армяно-азербайджанских отношений и последних событий.