Եվրախորհրդարանի ավելի քան 5 տասնյակ պատգամավորներ Ադրբեջանին կոչ են արել COP29-ին ընդառաջ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին և պատանդներին 11/05/2024   11:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվում կայանալիք COP29-ին ընդառաջ Եվրախորհրդարանի բոլոր խմբակցություններից ավելի քան հինգ տասնյակ պատգամավոր հանդես է եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ ընդգծելով, որ COP29-ը ոչ միայն կլիմայի վերաբերյալ ազդեցիկ և նշանակալի համաժողով է, այլև  իր մեջ ներառում է հավատարմություն արդարության և մարդկային արժանապատվության սկզբունքներին:
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Եվրոպական խորհրդարանի 52 պատգամավորները, հղում անելով 2021 թվականի մայիսից ի վեր ընդունված Եվրախորհրդարանի համապատասխան բանաձևերին և զեկույցներին, Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ են անում անհապաղ և  անվերապահորեն ազատ արձակել Բաքվում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդներին և գերիներին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։
Եվրախորհրդարանականներն ադրբեջանական իշխանություններին կոչ են անում զերծ մնալ հայկական մշակութային  և  կրոնական ժառանգությունը՝ այդ թվում վանքերը, խաչքարերը աղվանականացնելուց, պատմության վերաշարադրումից։ ԵԽ պատգամավորները կոչ են արել  ապահովել հայկական մշակութային ժառանգության անձեռնմխելիությունը։
Հաշվի առնելով պաշտոնական Բաքվի ծավալապաշտական հայտարարությունները՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում ձեռնպահ մնալ Հայաստանի Հանրապետության դեմ սպառնալիքներից և ցանկացած ագրեսիայից, ինչպես նաև դուրս բերել ադրբեջանական զինուժը Հայաստանի Հանրապետության օկուպացված տարածքներից։
Պատգամավորները դիմում են նաև ԵՄ գործադիր մարմիններին՝ ԵՄ խորհրդին, Եվրոպական Հանձնաժողովին, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչին  և  կոչ անում ականջալուր լինել Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևերին և գործել դրանց ոգուն համահունչ։
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակը վերջին ամիսներին իրազեկվածության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքներ էր տարել Եվրոպական խորհրդարանում։ Այս հայտարարությունն ու նմանատիպ այլ նախաձեռնությունները շարունակական աշխատանքի արդյունքն են։
12:28 04/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն հոկտեմբերին այցելել է Բաքվում պահվող անձանց
16:29 01/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվում գտնվող բոլոր գերիները պետք է ազատ արձակվեն․ առանց այդ նախապայմանի կատարման՝ ՀՀ-ի մասնակցությունը COP29-ին Ալիևի ցեղասպան քաղաքականության աջակցությունը կլինի
15:10 01/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիներն ԱԳՆ շենքի մոտից երթով շարժվում են դեպի ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատուն
14:36 01/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բաքվի բանտերից ազատեք հայ ռազմագերիներին և պատանդառված անձանց»․ Քաղաքացիները ՄԱԿ գրասենյակի մոտ են
18:05 28/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը կարողացել է վնասել, պատկերավոր ասած, ցավեցնել Ադրբեջանին միայն իրավական հարթակում. Սահակյան
17:41 28/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկայում սպասվում է գերիների և անհետ կորածների հարցով հանդիպում ադրբեջանական կողմի հետ. ԱԱԾ տնօրեն

Более 50 депутатов Европарламента призвали Азербайджан накануне COP29 освободить всех армянских пленных и заложников 11/05/2024   11:27  |  Лента новостей
В преддверии конференции ООН по изменению климата(COP29) в Баку более пяти десятков депутатов от всех фракций Европарламента (ЕП) выступили с совместным заявлением, подчеркнув, что COP29 является не только влиятельной и значимой климатической конференцией, но также включает в себя приверженность принципам справедливости и человеческого достоинства.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, 52 депутата Европарламента, ссылаясь на соответствующие резолюции и отчеты ЕП, принятые с мая 2021 года, призывают правительство Азербайджана немедленно и безоговорочно освободить всех армянских военнопленных, заложников и пленных, удерживаемым в Баку, в том числе бывшее военно-политическое руководство Нагорного Карабаха.
Депутаты Европарламента призывают власти Азербайджана воздержаться от албанизации армянского культурного и религиозного наследия, включая монастыри, хачкары, а также от переписывания истории. Депутаты ЕП призвали обеспечить неприкосновенность армянского культурного наследия.
Принимая во внимание экспансионистские заявления официального Баку, члены Европарламента призывают воздерживаться от угроз и любой агрессии против Республики Армения, а также вывести азербайджанские вооруженные силы с оккупированных территорий Республики Армения.
Депутаты также обращаются к исполнительным органам ЕС, Совету ЕС, Европейской комиссии, Верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности и призывают их прислушаться к резолюциям, принятым Европарламентом, и действовать в соответствии с их духом.
В последние месяцы европейский офис АРФ «Ай Дата» работает над повышением осведомленности в Европейском парламенте. Это объявление и другие подобные инициативы являются результатом постоянной работы.