ՔՊ-ին ձայն կտա 16.5%-ը, ԱԺ կմտնի նաև ԴՕԿ-ը, եթե այս կիրակի լինեն ընտրությունները. Gullap 11/05/2024 13:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Եթե առաջիկա կիրակի օրը լինեն խորհրդարանական ընտրությունները, ապա 16.5 տոկոսը կքվեարկի «Քաղաքացիական պայմանագրի» օգտին։ «GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ Է «Փի ՋԻ» ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը այսօր լրագրողների հետ զրույցում ներկայացնելով հոկտեմբերի 24-30-ը 1100 քաղաքացիների շրջանում հեռախոսազանգերի միջոցով իրականացրած հերթական հետազոտության արդյունքները՝ նշեց, որ եթե առաջիկա կիրակի ընտրություններ, ապա «Հայաստան» դաշինքի օգտին կքվեարկի 6.4 տոկոսը։
Երրորդ տեղում՝ 5.9 տոկոսով ԴՕԿ-ն է, ԲՀԿ-ի և «Պատիվ ունեմ»-ի օգտին կքվեարկեին հարցվածների համապատասխանաբար 2,2 և 2,1 տոկոսը, «Հանրապետություն» կուսակցության օգտին կքվեարկեին հարցվածների միայն 1.5 տոկոսը։
Հատկանշական է, որ հարցվածների 30.1 տոկոսը հայտնել է, որ չի մասնակցելու ընտրություններին, 17.1 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել, իսկ 11.5 տոկոսը հրաժարվել է պատասխանել, իսկ ոչ մեկին չքվեարկելու մասին հայտնել է 4.6 տոկոսը։
Նավասարդյանը հայտնեց նաև, որ իշխող ուժը որպես կանոն ունենում է 8-10 տոկոս մշտական ընտրական զանգված։ «ես նրանց անվանում են ընտրական «թոզ» որը միշտ խմբավորվում է իշխող ուժի կողմ և եթե ՔՊ-ն իշխանություն չլինի նրանց ռեյտինգը կնվազի առնվազն 8-10 տոկոսով և գրեթե կհավասարվի «Հայաստան» դաշինքին։ Այսօրվա կտրվածքով, եթե լինեն թափանցիկ ընտրություններ, ապա վստահաբար կարելի է ասել, որ 3 ուժ կանցնեն ԱԺ, դրանք են՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Հայաստան» դաշինքը և ԴՕԿ-ը։

“Дог” прошел бы в парламент, если бы выборы в Армении состоялись в ближайшее воскресенье - опрос 11/05/2024 14:01 | Лента новостей
16.5% опрошенных в Армении проголосовали бы за правящую партию “Гражданский договор”, если бы парламентские выборы прошли в ближайшее воскресенье. Об этом в беседе с журналистами во вторник заявил руководитель армянского представительства "GALLUP International Association" Арам Навасардян, представляя результаты социологического опроса. В телефонном опросе, проведенном с 24 октября по 30 октября, приняли участие 1100 респондентов.
Согласно результатам опроса, оппозиционный блок “Армения” готовы поддержать 6.4% респондентов. На третьем месте – партия “Дог” с 5.9%. В пользу партии “Процветающая Армения” и блока “Честь имею” высказались 2,2% и 2,1% соответственно. За Республиканскую партию Армении проголосовали бы только 1.5% опрошенных.
Примечательно, что 30.1% респондентов заявили, что не примут участия в голосовании, 17.1% затруднились с ответом, а 11.5% опрошенных и вовсе отказались отвечать. А 4.6% заявили, что не поддержат ни одну из политсил.