Հայաստանը որպես նոր անդամ առաջին անգամ մասնակցել է Նյու Դելիում կայացած Արևային միջազգային դաշինքի վեհաժողովին 11/04/2024   17:34
Հայաստանը որպես ստորագրած կողմ և նոր անդամ նոյեմբերի 4-ին առաջին անգամ մասնակցել է Նյու Դելիում կայացած Արևային միջազգային դաշինքի (ISA) 7-րդ վեհաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, Հայաստանի դեսպան Վահագն Աֆյանն այդ առթիվ իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանը, միանալով այս միջազգային նախաձեռնությանը, հաստատակամ է զարգացնելու արևային էներգետիկայի ոլորտն ու նպաստելու էներգետիկ անկախության ամրապնդմանը։
ՀՀ դեսպանը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ Հայաստանը առաջնահերթություն է տալիս վերականգնվող էներգետիկային։ 2022-2030 թթ. իր էներգախնայողության և վերականգնվող էներգիայի ծրագրի շրջանակներում Հայաստանը նպատակ ունի արևային էներգիայի արտադրությունը 5%-ից հասցնել 15%-ի։ Գլխավոր նախագծերից են արևային կայանքների տեղադրման ծրագրերի իրականացումն ու մասնավոր հատվածի խրախուսումը։ Աջակցություն է ցուցաբերվում նաև էլեկտրական տրանսպորտի ներկրումներին և լիցքավորման կայանների տեղադրմանը: 2040թ. համար Հայաստանը նպատակադրված է ունենալ 60% վերականգնվող էներգիայի բաժին՝ միջազգային համագործակցության միջոցով զարգացնելով դիմակայուն և կայուն էներգետիկ համակարգեր։
Միջազգային Արևային Դաշինքի նպատակն է խթանել մաքուր և կայուն էներգետիկայի զարգացումը՝ հիմնվելով արևային էներգիայի կիրառման վրա։
2025-2026թթ. համար Հնդկաստանն ու Ֆրանսիան համապատասխանաբար վերաստանձնել են դաշինքի նախագահությունն ու համանախագահությունը:
18:55 24/10/2024  |  Միջազգային լրահոսՀնդկաստանը չի ցանկանում Թուրքիային թույլ տալ մտնել ԲՐԻԿՍ
23:30 18/10/2024  |  ԱնցուդարձՀնդկաստանում հանրային սննդի աշխատակիցներին կարգելեն միզել եւ թքել հաճախորդների սննդի մեջ
17:26 26/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԱռնվազն 43 մարդ խեղդվել է Հնդկաստանում սուրբ լոգանքների ժամանակ
16:47 23/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԿայծակը 8 մարդու կյանք է խլել Հնդկաստանի նահանգներից մեկում
17:26 16/09/2024  |  Միջազգային լրահոս«Նիպահ» մահացու վիրուսի պատճառով արտակարգ դրություն է մտցվել Հնդկաստանի մի նահանգում
15:51 15/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՀնդկաստանում մարդակեր գայլերը հոշոտել են ինը մարդու․ Դրանք ներխուժում են տներ, խժռում երեխաներին, և ոչ ոք չի կարողանում կանգնեցնել նրանց
22:59 13/09/2024  |  ԱնցուդարձԽոշոր վագրը խժռել է փայտ հավաքող տղամարդուն
10:59 08/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՀնդկաստանում ջրհեղեղների պատճառով առնվազն 29 մարդ Է զոհվել
12:02 12/08/2024  |  Միջազգային լրահոսՀնդկաստանում փառատոնի ժամանակ հրմշտոցի հետևանքով յոթ մարդ է մահացել

Армения в качестве нового члена впервые приняла участие в 7-й сессии Международного солнечного альянса 11/04/2024   18:01  |  Лента новостей
Армения в качестве подписавшего и нового члена впервые приняла участие в 7-й сессии Международного солнечного альянса (International Solar Alliance, ISA), состоявшейся 4 ноября в Нью-Дели.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства Армении в Индии, посол РА Ваагн Афян в своем выступлении отметил, что Армения, присоединившись к этой международной инициативе, полна решимости развивать сектор солнечной энергетики и способствовать укреплению энергетической независимости.
В частности, посол подчеркнул, что Армения отдает приоритет возобновляемым источникам энергии. В рамках своей программы энергосбережения и возобновляемых источников энергии на 2022-2030 гг. Армения стремится увеличить производство солнечной энергии с 5% до 15%. Среди основных проектов – реализация программ установки солнечных панелей и стимуляция частного сектора. Также оказывается поддержка на импорт электромобилей и установку зарядных станций. Армения стремится достичь 60% доли возобновляемой энергии до 2040 года за счет развития стабильных и устойчивых энергетических систем посредством международного сотрудничества.
Целью Международного солнечного альянса является содействие развитию чистой и устойчивой энергетики, основанной на применении солнечной энергии.
Индия и Франция взяли на себя председательство и сопредседательство в ISA соответственно на 2025 и 2026 гг..