Հովիկ Աղազարյանի և Արգիշտի Քյարամյանի միջադեպի առնչությամբ դիմումը քննվում է ՔԿ Կարգապահական հանձնաժողովում 11/01/2024 13:22 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ում ՔՊ-ական պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի և ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանի միջադեպի առնչությամբ դիմում ստացվել է և հիմա ՔԿ Կարգապահական հանձնաժողովում քննարկման փուլում է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՔԿ մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 15-ին ԱԺ-ում Աղազարյանի և Քյարամյանի մասնակցությամբ վեճ է եղել։ Արգիշտի Քյարամյանն էլ արձագանքել է Աղազարյանի հայտարարությանը՝ նշելով․ «Պարոն Աղազարյան, ինչպես կհրամայեք խոսել պարոն Քոչարյանի հետ։ Ինչում է դժգոհությունը։ Երկրորդը՝ ռեպլիկի հետ կապված՝ այս երկրի երեսին այնպիսի մեկը չկա, որ կարողանա իմ ասածների վերաբերյալ ռեպլիկ բաց թողնել․ եթե եղել է էդպիսին, ուրեմն արձագանքը հետագայում կզգացվի, ես դեռ շատ մեղմ արձագանք եմ բաց թողել։ Խնդրում եմ նաև մեկնաբանել, թե ինչով է պայմանավորված, որ առնվազն երկու անգամ ինձ դիմել են պարոն Աղազարյանի որդիների հետ կապված՝ քրեական գործերով մեքենաները վերադարձնելու հետ կապված։ Բա եթե խոսում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարից, հովանավորչությունից, ապա պատասխանեք այդ հարցին»։
Նշված հայտարարությամբ ՔԿ նախագահը փաստացի ակնարկեց, որ շատ բան գիտի, միևնույն ժամանակ, դա, ըստ էության, քննությանը միջամտելու գործընթացի մասին էր վկայում, ինչը նաև հանցագործության մասին հաղորդում է։ Այս հայտարարության առնչությամբ արդեն իսկ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել ՀԿԿ-ում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 486-րդ հոդվածի առաջին մասով (երկու դրվագ)՝ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու հատկանիշներով։

Заявление по поводу инцидента между Кярамяном и Агазаряном находится на рассмотрении в дисциплинарной комиссии СК 11/01/2024   13:46
Заявление по поводу инцидента между депутатом Национального собрания Армении от правящей фракции “Гражданский договор” Овиком Агазаряном и председателем Следственного комитета Армении находится на рассмотрении в дисциплинарной комиссии СК. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщил пресс-секретарь Следкома Гор Абрамян.
Напомним, 15 октября в парламенте произошла перепалка между Агазаряном и Кярамяном. Глава СК отреагировал на заявление Агазаряна.
“Господин Агазарян, как вы прикажете говорить с господином Кочаряном? В чем недовольство? Во-вторых, в этом мире нет никого, кто бы осмелился бросить реплику по поводу моих высказываний. А если таковой нашелся, то реакция в дальнейшем даст о себе знать; я еще крайне мягко отреагировал.  Прошу также прокомментировать, чем обусловлено то, что ко мне по крайней мере дважды обращались по поводу возврата автомобилей по уголовному делу, связанному с вашим сыном? Если мы говорим о борьбе с коррупцией и покровительством, то ответьте на этот вопрос”.
В упомянутом заявлении глава СК фактически намекнул на то, что осведомлен о многом, в то же время, это, по сути, свидетельствовало о процессе вмешательства в расследование, что является также сообщением о преступлении.
По данному заявлению в Антикоррупционном комитете уже инициировано уголовное производство по ч. 1  ст. 486  УК РА(два эпизода) —  по признакам вмешательства в осуществление правосудия или расследование дела.