ՄԻՊ-ը 9 անձի ձերբակալման հարցով պարզաբանումներ է պահանջել դատախազությունից 11/01/2024   11:07  |  Քաղաքական
2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ին զանգվածային լրատվության միջոցներում և սոցիալական հարթակներում տեղեկություններ են հրապարակվել առ այն, որ օպերատիվ տվյալների հիման վրա ապօրինի կերպով հրազեն պահելու կասկածանքով ձերբակալվել և Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ձերբակալվածների պահման վայր է տեղափոխվել 9 անձ: Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ՝ աշխատակազմում անմիջապես սկսվել է ուսումնասիրության ընթացակարգ:
Նույն օրը նշված անձանց ձերբակալման իրավական հիմնավորվածության և նախաձեռնված քրեական վարույթին առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ անհրաժեշտ պարզաբանումներ են պահանջվել ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Այսօր՝ նոյեմբերի 1-ին, Պաշտպանի աշխատակազմ տեղեկություն է ստացվել այն մասին, որ ձերբակալված բոլոր 9 անձինք ազատ են արձակվել:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնված ուսումնասիրությունը շարունակվում է:
Պաշտպանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը, որ անձին ազատությունից զրկելու ցանկացած դեպք պետք է համապատասխանի իրավաչափության սահմանված չափանիշներին և հարցին առնչվող ցանկացած մտահոգություն պետք է դառնա պատշաճ քննարկման առարկա:
10:20 30/10/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՍահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումը
14:45 28/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ հաստատությանը շնորհվել է վստահելիության և անկախության A դասի բարձրագույն կարգավիճակ
15:15 26/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ ներկայացուցիչը հանդիպել է ՌԴ տարածքում առանց թույլտվության բնակվող և ռեադմիսիայի սպասող Հայաստանի քաղաքացիների հետ
21:30 25/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲռնի տեղահանված անձանց ժամանակավոր կացարանում Պաշտպանի աջակցությամբ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը վերականգնվել է
18:17 25/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՉհայտարարված մշտադիտարկման այց՝ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ
17:59 24/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն այցելել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց ծառայություններ մատուցող «Փրկություն» ՀԿ
13:29 24/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ի մոտ ոչ էլ գնում ենք, նա «պտիչկա»-ի համար է մեզ ընդունել․ որդեկորույս մայրերը դժգոհ են ՄԻՊ-ից
08:21 24/10/2024  |  ՄամուլԻնչո՞ւ Արման Թաթոյանին եւ Լարիսա Ալավերդյանին ՄԻՊ հաստատության 20-ամյակին չեն հրավիրել. որտե՞ղ էր Կարեն Անդրեասյանը. «Ժողովուրդ»
13:27 22/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանի հաստատության 20-ամյակի առթիվ միջազգային համաժողովի հյուրերն ու Անահիտ Մանասյանը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մասնակցել են «Ճախրուկ»-ի սաների կողմից պատրաստված համերգային միջոցառմանը
12:54 21/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Մանասյանի ուղերձը ՄԻՊ հասատության 20-ամյակի առթիվ կազմակերպված միջազգային համաժողովին

Офис омбудсмена Армении затребовал у прокуратуры разъяснения по инциденту с задержанием 9 11/01/2024   11:36  |  Политика
1 октября 2024 года в СМИ и социальных сетях была опубликована информация о том, что на основании оперативных данных по подозрению в незаконном хранении огнестрельного оружия были задержаны и доставлены в изолятор временного содержания Ереванского городского управления полиции 9 человек.
В тот же день офис Защитника прав человека в Армении затребовал от Генеральной прокуратуры РА необходимые разъяснения по ряду вопросов, связанных с правовым обоснованием задержания указанных лиц и инициированным уголовным производством.
Сегодня, 1 ноября, в аппарат омбудсмена Армении поступила информация о том, что все 9 задержанных отпущены на свободу.
Инициированная офисом омбудсмена проверка продолжается.
Омбудсмен подтверждает свою позицию , согласно которой любой случай лишения человека свободы должен соответствовать установленным стандартам правомерности и связанные с этим вопросом любые опасения должны быть надлежащим образом рассмотрены.
10:52 31/10/2024  |  ПолитикаДепутат НС Армении от оппозиции сообщил о приводе трех граждан минувшей ночью
16:57 30/10/2024  |  Лента новостейАрхиепископ Баграт Галстанян отправится за границу для прохождения медобследования
11:20 25/10/2024  |  КомментарийМэр арцахского Мартакерта Миша Гюрджян оправдан
14:18 09/10/2024  |  Лента новостейАкция у здания Генпрокуратуры Армении: полицейские ‘подвергли приводу” чучело в полосатой робе арестанта
12:07 09/10/2024  |  Лента новостейАрхиепископ Баграт Галстанян и его сторонники передают материалы в прокуратуру(прямое включение)
09:35 03/10/2024  |  ПолитикаБаграт Србазан в прямом эфире Общественного телевидения призвал к отстранению нынешнего руководства Армении от власти