Այսօր Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է Շահին Մուստաֆաևին. հայտնի է քննարկված հարցերի շրջանակը 11/01/2024   18:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
2024թ. նոյեմբերի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի տասներորդ հանդիպումը՝ Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Հանդիպման ընթացքում, վերոնշյալ Հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին ստորագրված Կանոնակարգի 7-րդ հոդվածի համաձայն, Կողմերը փոխանակվել են իրենց պետությունների կողմից՝ Կանոնակարգի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի իրականացման մասին
ծանուցումներով:
Հաշվի առնելով, որ Կանոնակարգի 7-րդ հոդվածով նախատեսվում է, որ այն ուժի մեջ է մտնում այդպիսի ընթացակարգերն ավարտելու մասին վերջին գրավոր ծանուցումը ստանալու օրը՝ Կողմերը արձանագրել են, որ նշված Կանոնակարգն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել սահմանազատման աշխատանքների հետագա իրականացման համար սահմանագծի հատվածների/հատվածամասերի հերթականության հարցի շուրջ:
Կողմերը քննարկել են սահմանազատման աշխատանքների իրականացման կարգի վերաբերյալ համապատասխան ուղեցույցների նախագծերը:
Հանձնաժողովների հանդիպման ավարտից հետո Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևն առանձին քննարկել են տրանսպորտային հաղորդակցություններին վերաբերող հարցեր:
17:52 12/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ փոխվարչապետերն ընդունել են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավարին
10:44 12/07/2024Ինչո՞ւ համաձայնության չեն գալիս. «Հրապարակ»
08:17 06/07/2024  |  ՄամուլԻնչն է խանգարում կանոնակարգի ընդունմանը․ «Հրապարակ»
00:21 16/05/2024  |  ՔաղաքականԱռաջիկա 8-9 օրերի ընթացքում երկու կողմերի սահմանապահները կանգնելու են Տավուշում համաձայնեցված սահմանի վրա
23:48 15/05/2024  |  ՔաղաքականՍահմանին հանդիպել են Մհեր Գրիգորյանն ու Շահին Մուստաֆաևը. ստորագրվել է արձանագրություն

Вице-премьеры Армении и Азербайджана провели встречу на границе – МИД РА сообщает подробности 11/01/2024   18:15  |  Лента новостей
1 ноября 2024 года на границе между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой под председательством вице-премьер Республики Армения Мгера Григоряна и заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева состоялась десятая встреча Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
"В ходе встречи, в соответствии со статьей 7 Положения о совместной деятельности вышеуказанных Комиссий, которое было подписано 30 августа 2024 года, Стороны обменялись уведомлениями о выполнении их государствами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу. Учитывая, что статья 7 Положения предусматривает его вступление в силу в день получения последнего письменного уведомления о выполнении таких процедур, Стороны констатировали, что указанное Положение вступает в силу 1 ноября 2024 года", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте внешнеполитического ведомства Армении.
Сообщается, что стороны провели обмен мнениями по вопросу очередности участков/отрезков линии границы для дальнейшего проведения делимитационных работ.
Стороны обсудили проекты соответствующих инструкций по порядку проведения делимитационных работ. Стороны договорились определить дату и место проведения следующей встречи в рабочем порядке.
После завершения встречи Комиссий вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян и заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев отдельно обсудили вопросы транспортных коммуникаций.