«Բաքվի բանտերից ազատեք հայ ռազմագերիներին և պատանդառված անձանց»․ Քաղաքացիները ՄԱԿ գրասենյակի մոտ են 11/01/2024 14:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքացիները ՄԱԿ գրասենյակի մոտ են հավաքվել՝ պահանջելով ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիներին և պատանդառված անձանց ազատ արձակելու պահանջով։ Նրանց ձեռքերում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության լուսանկարներն են, տարբեր լեզուներով գրառումներ և ՀՀ–ի ու Արցախի դրոշներ։ Քաղաքացիները հայտարարում են, որ կլիմայական արդարությունը չի կարող լինել՝ առանց մարդկային արդարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության, բռնապետական երկրում համաժողովի՝ COP29-ի անցկացումը հնարավորություն է տալու Ադրբեջանին՝ մաքրելու իր ցեղասպանի արյունոտ ձեռքերը, խմբագրել բռնապետական ռեժիմի վարկանիշը։
«Մենք պահանջում ենք, որ համաժողովին մասնակցող պատվիրակները ճնշում գործադրեն պաշտոնական Բաքվի վրա՝ ազատելու հայ գերիներին»,- ասաց քաղաքացիները։

Акция с требованием освобождения незаконно удерживаемых в Баку армянских пленных и заложников проходит у здания офиса ООН 11/01/2024   14:53  |  Лента новостей
Граждане собрались у офиса ООН в Ереване с призывом оказать давление на Азербайджан, потребовав освобождения незаконно удерживаемых в Баку армянских военнопленных и заложников.
Участники акции держат в руках плакаты с фотографиями представителей руководства Арцаха и надписями на разных языках, а также флаги Армении и Арцаха. Граждане заявляют о невозможности климатической справедливости без человеческой справедливости и защиты прав человека. Они указывают, что проведение климатической конференции COP29 в диктаторской стране дает возможность Азербайджану умыть свои кровавые руки вершителя геноцида, отредактировать рейтинг диктаторского режима.
“Мы требуем от делегатов, участвующих в конференции, оказать давление на официальный Баку, чтобы добиться освобождения удерживаемых в плену армян”, - заявили участники акции.
После акции у офиса ООН граждане проведут шествие к МИД и дипредставительствам иностранных государств.