Զգուշավոր լավատեսություն ունեմ, որ մոտ ապագայում Ադրբեջանի հետ համաձայնության կգանք 1-2 ձևակերպումների շուրջ և խաղաղության պայմանագիրը պատրաստ կլինի ստորագրման. ԱԳՆ 10/31/2024 11:14 | ԼՐԱՀՈՍ
2024 թ-ին Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում եղել է շատ շոշափելի արդյունք՝ միջպետական սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ։ Այս մասին ԱԺ հանձնաժողովներում 2025-ի բյուջեի քննարկումների ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳՆ Արարատ Միրզոյանը։
«Ապրիլին ստորագրել ենք 2 հանձնաժողովների ղեկավարների միջև փաստաթուղթ, ապա ստորագրվել է նաև հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի կանոնակարգը, որը ՀՀ-ում արդեն վավերացվել է։ Ադրբեջանի կողմից էլ անցել է համապատասխան ընթացակարգերը և առաջիկայում ըստ էության կողմերը կծանուցեն միմյանց կանոնակարգի ուժի մեջ մտնելու վերաբերյալ, որից հետո 2024 -25 թթ-ին մենք հուսամ կշարունակենք սահմանազատման աշխատանքները։ Այս պահին ինձ որևէ խանգարող հանգամանք չի երևում»։
Անդրադառնալով Խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին՝ Միրզոյանն ասաց, որ հայկական կողմի գործընթացը արագացնելու համար վերջին առաջարկը եղել է այն, որ այն կետերը, որոնց շուրջ չկա փոխադարձ համաձայնություն՝ դուրս թողնել տեքստից և այն, ինչ արդեն համաձայնեցված է՝ տանել ստորագրման։
«Այս առաջարկը մեծ խանդավառությամբ չի ընդունվել ադրբեջանական կողմից և այժմ կա ըմբռնում, այն մասին, որ մենք ևս 1-2 ձևակերպում, որոնց շուրջ աշխատանքները կշարունակենք։ Սա էլ բանակցային նորմալ գործընթաց է։ Պետք է զգուշավոր լավատեսություն հայտնեմ այն մասին, որ մոտ ապագայում մեզ կհաջողվի համաձայնության գալ այդ 1-2 ձևակերպումների շուրջ, որից հետո պայմանագիրը պատրաստ կլինի ստորագրման»։

Глава МИД Армении выразил "осторожный оптимизм" по поводу мирного договора с Азербайджаном 10/31/2024   11:34  |  Политика
В текущем году был зафиксирован ощутимый результат в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в частности в направлении делимитации межгосударственной границы. Об этом в четверг заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе обсуждения в  парламенте проекта госбюджета на 2025 год.
"В апреле мы подписали документ по вопросу делимитации границ между двумя странами на уровне председателей комиссий, затем был подписан регламент совместной деятельности комиссий, который уже ратифицирован Национальным собранием Армении, а в  Азербайджане  прошли соответствующие процедуры. В ближайшее время, по сути, стороны официально уведомят друг друга о вступлении регламента в силу. После этого, в 2024-2025 гг., надеюсь, работы по делимитации продолжатся. На данный момент я не вижу каких-либо препятствий для этого ", - сказал Мирзоян.
Что касается проводимой работы по финализации текста проекта мирного договора, Мирзоян сообщил, что последнее предложение  армянской стороны заключалось в том, что для ускорения процесса надо оставить вне текста пункты, вокруг которых нет взаимного согласия как с нашей, так и с их стороны, и подписать то, что уже согласовано.
“Это предложение не было воспринято азербайджанской стороной с большим энтузиазмом и теперь есть понимание того, что работы продолжатся вокруг одной-двух формулировок. Это нормальный переговорный процесс. Должен выразить осторожный оптимизм по поводу того, что в ближайшем времени нам удастся прийти к согласию по этим 1-2 формулировкам, после чего соглашение уже будет готово к подписанию”, - заявил глава МИД Армении.