ՌԴ հետ կան տարակարծություններ. Մենք համարում ենք, որ ՀԱՊԿ-ը պատշաճ չի արձագանքել ՀՀ սահմանների նկատմամբ ագրեսիային. Արարատ Միրզոյան 10/31/2024 11:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունները շատ թափանցիկ են, գիտեք, մենք ամուր տնտեսական կապերով ենք կապված։ Այս մասին ԱԺ հանձնաժողովներում 2025-ի բյուջեի քննարկումների ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳՆ Արարատ Միրզոյանը։
Միրզոյանի խոսքով, սակայն, արտաքին քաղաքական որոշ հարցերում կան տարակարծություններ։
«Միշտ չէ, որ մենք կիսում ենք միմյանց դիտարկումները, դա վերաբերում է 1.2 հարթակի, որտեղ մենք միասին անդամակցում ենք, օրինակ՝ ՀԱՊԿ-ը։ Մեր վերաբերմունքը այս հարցում հանրահայտ է, մենք կարծում ենք, որ ՀԱՊԿ-ը պատշաճ չի արձագանքել ՀՀ սահմանների ու ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ռազմական ագրեսիային և այլն, բայց կան մի շարք ուղղություններ, որտեղ մենք շարունակում ենք համագործակցությունը, օրինակ՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում»,- ընդգծեց ԱԳ նախարարը։

Отношения с РФ прозрачны, но есть разногласия по ряду внешнеполитических вопросов – глава МИД Армении 10/31/2024   12:20  |  Политика
Отношения Армении с Россией очень прозрачны, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на обсуждении проекта госбюджета на 2025 год в парламенте.
"Наши отношения с Россией очень прозрачны. Вы знаете, мы связаны крепкими экономическими узами", - сказал Мирзоян.
Однако, по словам Мирзояна, по некоторым внешнеполитическим вопросам есть разногласия.
"Мы не всегда разделяем подходы друг друга. Это касается одной - двух площадок, в которых мы состоим, например ОДКБ. Наше отношение в этом вопросе известно. Мы считаем, что ОДКБ должным образом не отреагировал на военную агрессию в отношении наших границ границы и суверенной территории Армении и т.д. Но есть ряд направлений, где мы продолжаем сотрудничество, например, в рамках ЕАЭС", - сказал Мирзоян в ходе бюджетных обсуждений в парламенте.
13:54 28/10/2024  |  Лента новостейАрмяно-российский межгосударственный договор не будет пересмотрен после решения о выводе пограничников РФ с КПП "Агарак" – МИД РА