Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումը պետք է արվի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա․ Օլիվիե Դըկոտինյի 10/30/2024 17:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին, որը պետք է տեղի ունենա Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գորիսում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին։
«Մենք աջակից ենք դելիմիտացիայի պրոցեսին, որը երկու երկրների միջև սկսվել է, և դա պետք է տեղի ունենա Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, որի շուրջ կողմերը համաձայնության են եկել»,- հայտարարեց դեսպանը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը հոկտեմբերի 25-ին վավերացրել են երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը։

Делимитация между Арменией и Азербайджаном должна быть проведена на основе Алма-Атинской декларации – посол Франции в РА 10/30/2024 17:28 | Лента новостей
Франция поддерживает процесс делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, который должен произойти на основе Алма-Атинской декларации. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил посол Франции в Армении Оливье Декотиньи в беседе с журналистами в Горисе.
"Мы поддерживаем начавшийся процесс делимитации между двумя странами, и он должен проходить на основе Алма-Атинской декларации, о чем стороны договорились", - заявил посол.
25 октября Армения и Азербайджан ратифицировали регламент совместной деятельности пограничных комиссий двух стран.