ՀՀ ԱՆ-ն պահանջում է պատասխանատվության ենթարկել դատավորին՝ Քյարամյանի հաղորդման հիման վրա 10/28/2024 11:18 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը պահանջում է կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Ռազմիկ Մարիկյանին՝ ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանի հաղորդման հիման վրա։ ԲԴԽ-ում միջնորդության քննության ժամանակ ՀՀ ԱՆ ներկայացուցիչ Մարինե Ալավերդյանը, մանրամասներ հայտնելով, նշեց, թե դատավորը թույլ է տվել դատավարական իրավունքի նորմերի խախտումներ։
Ըստ ԱՆ ներկայացուցչի՝ քրեական վարույթներից մեկով դատարանը կայացրել է համակցված այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառելու մասին որոշում այն դեպքում, երբ գործում առկա հանգամանքներից և ապացույցներից ակնհայտ է, որ այլընտրանքային խափանման միջոցներն ի զորու չեն ապահովելու մեղադրյալի պատշաճ վարքաիծը, ընդ որում, ըստ ԱՆ-ի, խափանման միջոցի տեսակն ընտրելու վերաբերյալ դատարանի հետևությունները չեն հիմնավորվում գործի նյութերով և համոզիչ չեն։
Ըստ ԱՆ-ի՝ նախկինում մեկ այլ վարույթում մեղադրյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցների պայմաններում առերևույթ նոր հանցանքներ կատարելու, նախկինում դատված լինելու հանգամանքների ընդհանուր համակցությունը մեծացնում է հավանականությունն առ այն, որ Սերժ Վարդանյանը, մնալով ազատության մեջ, կարող է թաքնվել քրեական վարույթն իրականացնող մարմնից, կատարել նոր հանցանքներ, խոչընդոտել վարույթի բնականոն իրականացմանը և այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառումն անբավարար է նշված պահանջների կատարումն ապահովելու համար։

Минюст Армении требует привлечь судью к ответственности на основании заявления Кярамяна 10/28/2024 12:54 | Лента новостей
Министерство юстиции Армении требует привлечь судью уголовного суда общей юрисдикции Еревана Размика Марикяна к дисциплинарной ответственности на основании заявления председателя Следственного комитета РА Аргишти Кярамяна.
При представлении подробностей в ходе рассмотрения ходатайства в Высшем судебном совете(ВСС) советник министра юстиции РА Лиана Товмасян отметила, что судья допустил нарушения норм процессуального права.
По словам представителя Минюста, по одному из производств суд вынес решение о комбинированном применении альтернативной меры пресечения в условиях, когда текущие обстоятельства и доказательства по делу очевидным образом указывают на неспособность альтернативных мер пресечения обеспечить надлежащее поведение обвиняемого. Причем, по мнению Минюста, выводы суда относительно выбора вида меры пресечения не обосновываются материалами дела и неубедительны.
Минюст считает, что общая совокупность обстоятельств предполагаемого совершения новых преступлений в условиях ранее избранных мер пресечения в отношении обвиняемого по другому производству и прежней судимости увеличивает вероятность того, что Серж Варданян, оставаясь на свободе, может скрываться от органа, осуществляющего уголовное производство, совершить новые преступления, препятствовать нормальному осуществлению производства, а применения альтернативных мер пресечения недостаточно для обеспечения выполнения указанных требований.