Ագարակի անցակետից ՌԴ սահմանապահների դուրսբերման որոշումից հետո հայ-ռուսական միջպետական պայմանագիրը չի վերանայվի․ ՀՀ ԱԳՆ 10/28/2024 12:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Ագարակի անցակետից ռուսական սահմանապահ ուժերի դուրսբերման որոշումից հետո Ռուսաստանի սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի մասին հայ-ռուսական պայմանագրի փոփոխություն կամ վերանայում չի նախատեսվում, «Ազատության» հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից։
«Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի պահպանությանը ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի մասնակցության, իսկ Հայաստան-Իրան պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ծառայությունն ամբողջությամբ ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ուժերով իրականացնելու մասին ձեռքբերված համաձայնությունը պայմանագրի փոփոխություն կամ վերանայում չի նախատեսում», - ասված է գերատեսչության պատասխանում։
Հոկտեմբերի սկզբին Մոսկվայում Փաշինյան-Պուտին կես ժամանոց հանդիպումից հետո Երևանը տեղեկացրեց, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ռուս սահմանապահները դուրս կգան Ագարակի անցակետից, և այնտեղ հունվարի 1-ից հսկողություն կիրականացնեն միայն Հայաստանի սահմանապահները։ Մինչդեռ 1992-ին կնքված հայ-ռուսական պայմանագրի 6-րդ կետում նշվում է. - «Ռուսաստանի սահմանապահ զորքերն իրականացնում են մարդկանց, փոխադրամիջոցների, բեռների, ապրանքների և այլ իրերի բացթողումը՝ Թուրքիայի և Իրանի հետ Հայաստանի սահմանի վրա գտնվող և գոյություն ունեցող անցումային կետերով»։
Երևանի և Մոսկվայի միջև ձեռք բերված նոր պայմանավորվածության համաձայն, պայմանագրի 6-րդ հոդվածը փաստացի դադարում է գործել։ «Ազատություն»-ը, մասնավորապես, հետաքրքրվել էր Արտգործնախարարությունից, թե արդյոք 32 տարվա վաղեմության պայմանագիրը կվերանայվի։

Армяно-российский межгосударственный договор не будет пересмотрен после решения о выводе пограничников РФ с КПП "Агарак" – МИД РА 10/28/2024   13:54  |  Лента новостей
Изменения или пересмотра армяно-российского договора о статусе пограничных войск РФ после решения о выводе российских пограничников с КПП “Агарак” в Сюникской области Армении не планируется. Об этом в ответ на запрос армянской службы радиостанции “Свобода”(“Азатутюн”) заявили во внешнеполитическом ведомстве Армении.
“Достигнутая договоренность об участии пограничных войск Службы национальной безопасности Армении в охране государственных границ Армения - Иран и Армения - Турция, а также несении службы на контрольно-пропускном пункте на государственной границе Армения - Иран только силами пограничных войск СНБ Армении не предусматривает изменения или пересмотра договора", - отметили в дипведомстве.
В начале октября после состоявшейся в Москве встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина Ереван сообщил, что в соответствии с достигнутой договоренностью  российские пограничники покинут КПП "Агарак" и с января охрана там будет осуществляться только силами армянских пограничников. Также сообщалось, что с 1 января 2025 года пограничные войска СНБ Армении будут участвовать в охране госграниц с Ираном и Турцией.  Между тем, как отмечает СМИ, пункт 6 армяно-российского договора , заключенного в 1992 году, гласит: “Пограничные войска Российской осуществляют пропуск лиц, транспортных средств, грузов, товаров и иных предметов через существующие пункты пропуска, расположенные на границе Республики Армения с Турцией и Ираном”.
Согласно новой договоренности, достигнутой между Ереваном и Москвой, статья 6 соглашения фактически прекращает действовать. Радиостанция “Азатутюн”, в частности, поинтересовалась у МИД, будет ли пересмотрен договор 32-летней давности.
18:56 08/10/2024  |  ПолитикаПашинян выразил Путину озабоченность по поводу используемых рядом официальных лиц РФ формулировок по региональным темам