Արցախի մշակութային ժառանգության ճակատագիրն անհանգստացնում է միջազգային կառույցներին 10/24/2024   21:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը հոդվածով անդրադարձել է Արցախի մշակութային ժառանգության ճակատագրի համար միջազգային կառույցների անհանգստությանը՝ նշելով, որ միջազգային կառույցների կողմից անհրաժեշտ են ուղղորդված և կոնկրետ քայլեր, որպեսզի հնարավոր լինի կանխել Ադրբեջանի մշակութասպան քաղաքականությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոդվածում նշված է. «2020 թվականի Արցախյան 44-օրյա պատերազմից, 2023 թվականի Արցախի ամբողջական բռնազավթումից և արցախահայերի բռնի տեղահանությունից հետո Ադրբեջանը պետական մակարդակով Արցախում շարունակում է թիրախավորել և ոչնչացնել հայկական մշակութային ժառանգությունը։ Վտանգված են հատկապես Արցախյան ազատամարտի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրները (Շուշիի, Ստեփանակերտի, Ասկերանի, Մարտունու, Մարտակերտի և այլն), հերոսների արձաններն ու կիսանդրիները (Ալեք Մանուկյանի, Շառլ Ազնավուրի, Հովհաննես Բաղրամյանի, Անատոլի Զինևիչի, Վազգեն Սարգսյանի, Թաթուլ Կրպեյանի, Հովհաննես Իսակովի և այլոց), ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողները, հայկական պատմական գերեզմանոցները (Շուշիի պատմական գերեզմանոցը, Մեծ Թաղերի, Ղազանչեցոց կոչվող հին գերեզմանոցը, Սղնախի պատմական գերեզմանոցը և այլն), եկեղեցիններն ու վանական համալիրները (Բերձորի Սուրբ Համբարձման, Շուշիի Կանաչ ժամ, Մեխակավանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին և այլն), անկախության շրջանում ստեղծված մշակութային կոթողները։ Ֆիզիկական ոչնչացմանը զուգահեռ՝ Ադրբեջանը շարունակում է աղվանացնել, ուղղափառ ներկայացնել (Գտչավանք, Ամարաս, Գանձասար, Դադիվանք և այլն) մշակութային կոթողները՝ զրկելով հայկական ինքնությունից։
Միջազգային արձագանքներն Արցախյան 44-օրյա պատերազմից մինչև արցախահայերի բռնի տեղահանություն
Ընթացող մշակութային ցեղասպանությունը որոշակի արձագանքների է արժանացել միջազգային մշակութապահպան կառույցների կողմից։ Դեռևս 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մշակութային ժառանգության պահպանության, մշակութային ցեղասպանության կանխարգելման նպատակով Հայաստանի և Արցախի Արտաքին գործերի և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունները (Արցախի Հանրապետության նախարարությունները գործել են մինչև 2024 թվականի հունվար, կազմալուծվել են Արցախի ամբողջական հայաթափումից հետո) պարբերաբար դիմել են միջազգային կառույցներին՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ,  Թանգարանների միջազգային խորհուրդ (ICOM), Համաշխարհային հուշարձանների հիմնադրամ (WMF), Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման միջազգային խորհուրդ (ICOMOS), «Կապույտ վահան» միջազգային կազմակերպություն (BSI), Մշակութային արժեքների պահպանման և վերականգնման հարցերով միջազգային հետազոտական կենտրոն (ICCROM), Հնագետների եվրոպական ասոցիացիա (EAA), Հակամարտության գոտիներում ժառանգության պաշտպանության հարցերով միջազգային ալյանս (ALIPH), որպեսզի վերջիններս արձագանքեն, միջամտեն, կանխեն արցախյան մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, անարգումն ու աղավաղումը։
Պատերազմի ընթացքում մշակութային ժառանգության պաշտպանության կոչեր են հնչել միջազգային հայտնի մասնագետների, գիտնականների և հետազոտողների կողմից։ Մասնավորապես՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին մի շարք անվանի գիտնականներ, այդ թվում՝ Ն. Չոմսկին, Գ. Չ. Սպիվակը, Թ. Ալին, Վ. Բերբերյանը, Ջ. Հերմանը, Ք. Վեսթը, Ս. Բենհաբիբը և այլք, բաց նամակ են հրապարակել՝ կոչ անելով վերջ տալ մարդկային և մշակութային ջարդին, նշելով արցախյան մշակութային ժառանգության վտանգվածության խնդիրն ու միջազգային հանրության կողմից այդ ժառանգության պահպանության հրամայականը։
Այնուամենայնիվ՝ գիտական հանրույթի կարծիքն ու վերաբերմունքը կարևորելով՝ ընդգծենք, որ միջազգային կառույցներն ունեն ավելի լուրջ մեխանիզմներ և ադրբեջանական քարոզչամեքենայի վրա ազդեցության լծակներ։ Այսպես՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով տեխնիկական աջակցություն և առաքելություն ուղարկել Արցախ՝ պատմամշակութային և կրոնական ժառանգությանը ծանոթանալու և պահպանման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերը նախանշելու նպատակով, սակայն մինչ օրս Ադրբեջանն իր համաձայնությունը չի տվել: 2023 թվականին Օդրի Ազուլեն կրկին վերահաստատել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հայտը՝ մուտք գործել Արցախ և մոնիթորինգ իրականացնել մշակութային ժառանգության իրավիճակի առնչությամբ․ Ադրբեջանը մերժել է հայտը՝ կտրականապես արգելելով միջազգային կառույցներին «խառնվել իր երկրի ներքին գործերին»։
Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհուրդը (ԻԿՕՄՕՍ) մի քանի հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով Արցախում հայկական ժառանգության, մասնավորապես՝ միջնադարյան հայկական եկեղեցիների, վանքերի և խաչքարերի ոչնչացումը։ Նման գործողությունները միջազգային մշակութային ժառանգության կոնվենցիաների խախտում են (ներառյալ՝ 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիան՝ զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին):
Անպատասխան է մնացել նաև մշակութային ցեղասպանությունն Արցախում դադարեցնելու վերաբերյալ ԻԿՈՄՈՍ-ի, ԻԿՈՄ-ի և ԻՍԱ-ի համատեղ հայտարարությունը։ Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման կոչերին է միացել նաև Հնագետների եվրոպական ասոցիացիան (EAA)։ Վերջինս նշել է, որ հնագիտական վայրերի և մշակութային հուշարձանների ոչնչացումը միջազգային իրավունքի լուրջ խախտում է, և ընդգծել է անկախ փորձագետների կողմից անաչառ գնահատականների կարևորությունը:
Ցեղասպանագետներն ու իրավապաշտպան կազմակերպությունները, այդ թվում՝ «Genocide Watch»-ը, դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները՝ հայտարարելով, որ Արցախում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը տարածաշրջանից հայկական պատմական ներկայությունը ջնջելու օրինաչափության մի մասն է։ Ըստ նրանց՝ եկեղեցիների և հայկական ինքնության այլ խորհրդանիշների միտումնավոր թիրախավորումը մշակութային ցեղասպանություն է, քանի որ այն ձգտում է ոչնչացնել մի խմբի մշակութային ժառանգությունը՝ հանդիսանալով ֆիզիկական ցեղասպանության նախադրյալ:
Արցախում մշակութային ոչնչացման մասին ահազանգել է Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան (IAGS)։ Վերջինս զուգահեռներ է անցկացրել մշակութային ցեղասպանության այլ դեպքերի հետ, ինչպիսիք են՝ նախկին Հարավսլավիայում մշակութային վայրերի ոչնչացումը, Սիրիայում ԴԱԻՇ-ի օկուպացիայի ժամանակ իրականացվող գործողությունները:
«Human Rights Watch»-ը (HRW) զեկուցել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով մշակութային վայրերի ոչնչացման մասին՝ կոչ անելով պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ պետական մակարդակով մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու և վանդալիզմի ենթարկելու համար: Զեկույցում ընդգծվում է, որ միջազգային իրավունքը (ներառյալ՝ Ժնևի կոնվենցիաները) արգելում է զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային ժառանգության միտումնավոր ոչնչացումը։ HRW-ն միջազգային կառույցներին կոչ է արել կանխել հետագա վնասը ու մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկել։
Այսպիսով՝ ակնհայտ է, որ միջազգային կառույցները, շարունակական կոչերով և բանաձևեր ընդունելով, փորձում են զսպել հայկական ժառանգության ոչնչացման և յուրացման ադրբեջանական նկրտումները։ Սակայն փաստ է, որ այդ կոչերը բավական չեն․ միջազգային կառույցների կողմից անհրաժեշտ են ուղղորդված և կոնկրետ քայլեր, որպեսզի հնարավոր լինի կանխել Ադրբեջանի մշակութասպան քաղաքականությունը։
Published by Armenpress, original at https://armenpress.am/hy/article/1203160
15:33 19/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար պետական տուրքի թանկացումը չի տարածվի արցախցիների վրա. Նրանց դեպքն ուրիշ է

Международные структуры обеспокоены судьбой культурного наследия Арцаха 10/25/2024   09:42  |  Геноцид в Арцахе
Научно-аналитический фонд "Гегард" коснулся обеспокоенности международных структур судьбой культурного наследия Арцаха, отметив, что необходимы целенаправленные и конкретные шаги со стороны международных структур, чтобы предотвратить политику Азербайджана по уничтожению культуры.
Как сообщает Арменпресс, в статье говорится:
"После 44-дневной войны 2020 года, оккупации всего Арцаха в 2023 году и насильственной депортации арцахских армян Азербайджан на государственном уровне уничтожает армянское культурное наследие. В опасности находятся особенно мемориалы, посвященные жертвам  Арцахской освободительной войны (в Шуши, Степанакерте, Аскеране, Мартуни, Мартакерте), статуи и бюсты героев (Алека Манукяна, Шарля Азнавура, Ивана Баграмяна, Анатолия Зиневича, Вазгена Саркисяна, Татула Крпеяна, Ивана Исакова и др.), мемориальные памятники, посвященные жертвам Геноцида армян, армянские исторические кладбища (историческое кладбище Шуши, кладбище Мец Тагер, старое кладбище Казанчецоц, историческое кладбище Сгнаха и др.), церкви и монастырские комплексы (бердзорская церковь Святого Вознесения, Зеленая церковь Шуши, Церковь Святой Богородицы Мехакавана и др.), культурные памятники, созданные в период независимости. Параллельно с физическим уничтожением Азербайджан продолжает политику по албанизации и преподносит армянские культурные памятники (Гтчаванк, Амарас, Гандзасар, Дадиванк) как православные, лишая их армянской идентичности.
Международная реакция в период после 44-дневной войны и до насильственной депортации арцахских армян
На осуществляемый Азербайджаном культурный геноцид отреагировали международные структуры по охране памятников. Еще во время 44-дневной войны министерства внешних дел и министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Республики Арцах (министерства Республики Арцах действовали до января 2024 года, они были расформированы после полной деарменизации Арцаха) периодически обращались в международные структуры с целью защиты культурного наследия и предотвращения культурного геноцида; они обращались в ЮНЕСКО, в Международный совет музеев (ICOM), в международную организацию «Голубой щит» (BSI), во Всемирный фонд памятников (WMF), в Международный совет по сохранению памятников и достопримечательных мест (ICOMOS), в Международный исследовательский центр по сохранению и реставрации культурных ценностей (ICCROM), в Европейскую Ассоциацию археологов (EAA), в Международный альянс в защиту наследия в зонах конфликтов (ALIPH), чтобы эти организации зафиксировали происходящее, отреагировали и предотвратили уничтожение, поругание и искажение арцахского культурного наследия.
В течение войны с призывами о защите культурного наследия выступили известные международные эксперты, ученые и исследователи. В частности, 16 октября 2020 года ряд известных ученых, среди которых -- Н.Хомский, Г. Ч. Спивак, Т. Али, В. Берберян, Д. Херман, К. Уэст, С. Бенхабиб и другие, опубликовали открытое письмо с призывом положить конец человеческим и культурным потерям, отметив нависшую над арцахским культурным наследием опасность и необходимость защиты этого наследия со стороны международной общественности.
Оценивая по достоинству мнение и отношение научной общественности, тем не менее хотим подчеркнуть, что международные структуры обладают более серьезными механизмами и рычагами воздействия на азербайджанскую пропагандистскую машину. Так, 20 ноября 2020 года Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азулай выступила с заявлением, выразив готовность отправить в Арцах техническую поддержку и миссию с целью ознакомления с историко-культурным и религиозным наследием и разработки необходимых шагов для защиты наследия, однако по сей день Азербайджан не дал своего разрешения. В 2023 году Одри Азулай вновь подтвердила заявку ЮНЕСКО на посещение Арцаха и мониторинг состояния культурного наследия. Азербайджан отклонил заявку, категорически запретив международным структурам «вмешиваться во внутренние дела своей страны».
Международный совет по сохранению памятников и достопримечательных мест (ICOMOS) распространил несколько заявлений, осудив уничтожение армянского наследия в Арцахе, в частности уничтожение средневековых армянских церквей, монастырей и хачкаров. Подобные действия являются нарушением международных конвенций о защите культурного наследия (в том числе Гаагской конвеции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооружённого конфликта).
Совместное заявление ICOMOS, ICA, IFLA и ICOM о прекращении культурного геноцида в Арцахе осталось без ответа. К призывам о сохранении культурного наследия Арцаха присоединилась Европейская ассоциация археологов (EAA). Последняя заявила, что уничтожение археологических мест и культурных памятников является серьезным нарушением международного права, и подчеркнула необходимость непредвзятых оценок независимых экспертов.
Исследователи геноцида и правозащитники, в числе которых «Genocide Watch», осудили действия Азербайджана, заявив, что уничтожение армянского культурного наследия в Арцахе – часть закономерности по уничтожению армянского исторического присутствия в регионе. Согласно заявлению, преднамеренное уничтожение церквей и других символов армянской идентичности является культурным геноцидом, так как оно стремится уничтожить культурное наследие одной группы, являясь предпосылкой физического геноцида.
Об уничтожении культурного наследия в Арцахе высказалась Международная ассоциация исследователей геноцида (IAGS). Она провела параллели с другими случаями культурного геноцида, как например, с уничтожением культурных мест на территории бывшей Югославии, с событиями в Сирии в период оккупации ИГИЛ.
«Human Rights Watch» (HRW) доложил об уничтожении культурных мест в результате нагорно-карабахского конфликта, призывая призвать к ответственности азербайджанские власти за уничтожение и вандализм по отношению к культурному наследию на государственном уровне. В докладе подчеркивается, что международное право (включая Женевские конвенции) запрещают преднамеренное уничтожение культурного наследия во время вооруженных конфликтов. HRW призвал международные структуры предотвратить дальнейший ущерб и призвать к ответственности виновных.
Таким образом, очевидно, что международные структуры, постоянно выступая с призывами и принимая резолюции, пытаются сдержать действия Азербайджана по уничтожению и присвоению армянского наследия. Однако в то же время очевидно, что этих призывов недостаточно: необходимы целенаправленные и конкретные шаги со стороны международных структур, чтобы предотвратить культурный геноцид со стороны Азербайджана".