Ստեփանակերտում մահացած տարեց կնոջ ազգականները պահանջում են նրա աճյունը տեղափոխել ՀՀ՝ հուղարկավորելու համար․ ԿԽՄԿ-ից նշում են՝ պատրաստ են աջակցել 10/25/2024   16:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Ստեփանակերտում հոկտեմբերի 20-ին մահացած տարեց հայ կնոջ հարազատները պահանջում են նրան տեղափոխել ՀՀ՝ հուղարկավորելու համար։ ԿԽՄԿ Հայաստանում պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ կապի մեջ են գտնվում այդ անձի ընտանիքի անդամների հետ։
«Բնականաբար, որպես մարդասիրական միջնորդ կազմակերպություն, պատրաստակամ ենք աջակցել բոլոր հետագա քայլերում, որոնք կպահանջվեն ընտանիքի անդամների կողմից և կհամաձայնեցվեն համապատասխան իշխանությունների հետ»,- նշեց Զառա Ամատունին։
Նրա խոսքով՝ մահացած անձի ընտանիքի անդամների հետ զրույցի մանրամասները կամ նրանց հայտնած տեղեկությունները հրապարակման ենթակա չեն։
«Թե ինչ ցանկություն են հայտնել այդ անձի ընտանիքի անդամները, այս պահին նպատակահարմար չէ հանրայնացնել»։
Իսկ թե քանի հայ է այս պահին գտնվում օկուպացված Արցախում՝ Ամատունին զերծ մնաց վիճակագրական տվյալներ փոխանցելուց, միայն նշեց, որ պարբերաբար անդրադառնում են նրանց կարիքներին, կապի մեջ են տեղի իշխանությունների հետ, որոնք զբաղվում են այդ անձանց հարցերով։
Հիշեցնենք, որ 70-ամյա Վերա Աղասյանի մահվան մասին հայտնի դարձավ հոկտեմբերի 23-ին։ Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների՝ նախնական տվյալներով մահը վրա է հասել սուր սրտանոթային անբավարարության և թոքային զարկերակի թրոմբոզի հետևանքով։
13:27 25/10/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը երկինք է բարձրացրել մարտական ​​ուղղաթիռներ
23:17 24/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀակակրոնական կեցվածք ունեցող Բաքու հրավիրված կրոնական առաջնորդները կայցելեն օկուպացված Արցախ. Դանիելյան
21:32 23/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈրքա՞ն է վճարել Ադրբեջանը ՀՀ օդային տարածքից օգտվելու համար
21:08 23/10/2024  |  ՎերլուծություններԽոջալուի դեպքերի մասին վկայում են ադրբեջանական աղբյուրները
20:16 23/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի դատարանը մերժել է բարերար Վարդանյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու որոշման դեմ բողոքը

Родственники скончавшейся в оккупированном Степанакерте пожилой армянки требуют доставить ее тело в Армению: в МККК готовы оказать содействие 10/25/2024 17:01 | Лента новостей
Родственники пожилой армянки, скончавшейся 20 октября в оккупированном Азербайджаном Степанакерте, требуют доставить тело покойной в Армению для организации ее похорон. Как сообщила руководитель коммуникационных программ делегации Международного Комитета Красного Креста(МККК) в Армении Зара Аматуни в беседе с "ФактИнфо", МККК находится в контакте с членами семьи упомянутой женщины.
“Естественно, мы как гуманитарная посредническая организация собираемся оказать содействие во всех дальнейших шагах, которые будут затребованы со стороны членов семьи, и согласуем их с соответствующими властями”, - отметил Зара Аматуни.
По ее словам, подробности разговора с членами семьи покойной или предоставленная ими информация не подлежат разглашению.
Аматуни также воздержалась от предоставления статданных о количестве армян, находящихся на данный момент в оккупированном Арцахе. Она лишь указала, что Комитет регулярно реагирует на их нужды, находится в контакте с местными властями, которые занимаются вопросами упомянутых лиц.
Напомним, о смерти 70-летней Веры Агасян, одной из немногих армян, оставшихся в Арцахе после оккупации, стало известно 23 октября.
По сообщениям азербайджанских СМИ, согласно предварительным результатам судебно-медицинской экспертизы, смерть наступила от острой легочно-сердечной недостаточности вследствие тромбоза легочной артерии.