Մեղք է այդ փաստաթուղթն անվանել խաղաղության պայմանագիր, այն ՔՊ-ի նախընտրական քարոզարշավի մաս է․ Մամիջանյան 10/25/2024 12:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայկ Մամիջանյանը Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից զուտ «վիզուալ» տպավորություն է ստացել, որ երկու ընկերներ մտերմիկ զրուցում են: Այս մասին «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ասաց այսօր տեղի ունեցած խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ, ապա, անդրադառնալով բովանդակային կողմին, նկատեց՝ «մեղք է այդ փաստաթուղթն անվանել խաղաղության պայմանագիր, այս փաստաթուղթը ՔՊ-ի նախընտրական քարոզարշավի մասէ»։
Մամիջանյանի խոսքով` Նիկոլ Փաշինյանը հիմա Ալիևի հետ բանակցում է հաջորդ ընտրական պրոցեսի ժամանակ խաղաղություն բառը որպես կարգախոս օգտագործելու իրավունքի համար․ «Ինքը թքած ունի, թե Հայաստանն ինչպես կտուժի, ինչ վտանգների առաջ կհայտնվի այդ փաստաթղթով, իրեն պետք է այդ բառը, իսկ մնացած այն ամենը, ինչ ասվում է, մեկնաբանել հնարավոր չէ»:
Նրա խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական վեկտորն է` «ով ինձ իշխանության կպահի` ես նրա հետ եմ», «որտեղ իշխանություն` այնտես ես», հետևաբար, ըստ Մամիջանյանի, այն աշխարհաքաղաքական կենտրոնը, ուժը, միավորը, ով դա անի` նրա պոչն էլ բռնելու է։
Ըստ նրա` Նիկոլ Փաշինյանի համար Հայաստանը կառավարական ամառանոցներն են, Հանրապետության հրապարակում իր աշխատասենյակն Արագածով ու ավտոշարասյուներով:
«Հասկանո՞ւմ եք` փոքր ժամանակ հեծանիվ չունենալը շատ լուրջ հետք է թողնում հետագա կյանքի վրա, իսկ եթե հետո այդ մարդն իշխանության է գալիս ու ունի նախորդ իր` իբր մասնագիտական գործունեության ընթացքում ծախվելու սովորություն... մարդ եթե մեկ անգամ ծախվում է` դա շատ արագ դառնում է սովորություն ու հետո, երբ ինքը, ցավոք սրտի, նստած է երկրի վարչապետի աթոռին, իր ծախվելով ծախում է նաև մեր, ձեր ու բոլորի ապագան, հենց դրա դեմ ենք մենք ամեն օր պայքարում»,- հավելեց Մամիջանյանը:

Грешно называть этот документ “мирным договором”, это часть предвыборной кампании ГД - Мамиджанян 10/25/2024 13:07 | Лента новостей
У депутата НС Армении, главы оппозиционной фракции “Честь имею” Айка Мамиджаняна от встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиев на полях БРИКС в Казани создалось сугубо визуальное впечатление “двух друзей, ведущих задушевную беседу”.
Что касается содержательной стороны, то Мамиджанян отметил, что называть проект соглашения “мирным договором” грешно, этот документ является частью предвыборной кампании “Гражданского договора”(ГД).
По словам Мамиджаняна, Пашинян сейчас ведет переговоры с Алиевым за право использовать слово “мир” в качестве слогана в ходе следующего электорального процесса. “Ему наплевать на то, как пострадает Армения, с какими угрозами столкнется из-за этого документа. Ему нужно это слово. А все остальное, о чем говорится, невозможно комментировать”, - сказал депутат.
По его словам, политический вектор Никола Пашиняна заключается в следующем:”Я с тем, кто удержит меня у власти”, “там, где власть, там и я”. Следовательно, считает оппозиционный депутат, “он будет хвататься за тот геополитический центр, ту силы, которая сделает это”.
По его мнению, Армения для Пашиняна – это правительственные дачи, его кабинет на площади Республики с изображением горы Арагац и кортеж.