Փաշինյանն ու Ալիևը հանձնարարականներ են տվել ԱԳ նախարարներին․ մանրամասներ՝ հանդիպումից 10/24/2024 17:15 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԳ նախարարներին հանձնարարվել է շարունակել «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի շուրջ երկկողմ բանակցությունները․ ՀՀ կառավարությունը՝ Փաշինյան-Ալիև հանդիպման մասին
2024 թվականի հոկտեմբերի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել են Ռուսաստանի Դաշնության Կազան քաղաքում՝ BRICS-ի 16-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում են կառավարությունից։
Կողմերը քննարկել են երկկողմ խաղաղության օրակարգի առաջմղմանը վերաբերող հարցեր՝ ներառյալ խաղաղության պայմանագիրը, սահմանների սահմանազատումը, սահմանագծումը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Արտգործնախարարներին հանձնարարվել է շարունակել «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի շուրջ երկկողմ բանակցությունները՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետում այն վերջնականացնելու և կնքելու նպատակով։

В правительстве Армении рассказали, что обсуждали Пашинян и Алиев на встрече в Казани 10/24/2024   17:20  |  Политика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев 24 октября 2024 года в городе Казань (РФ) провели встречу на полях 16-го саммита БРИКС.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, стороны обсудили вопросы продвижения двусторонней повестки мира, в том числе мирный договор, делимитацию и демаркацию границы и представляющие взаимный интерес другие вопросы.
Министрам иностранных дел было поручено продолжить двусторонние переговоры вокруг договора “Об установлении мира и межгосударственных отношений” с целью его финализации в максимально короткие сроки и подписания.