Ունենք մտավախություններ Ադրբեջանի հավանական գործողությունների վերաբերյալ, ԵՄ-ն լրջորեն դիտարկում է այդ մանդատի երկարաձգման հարցը. Միրզոյան 10/23/2024   18:55  |  Քաղաքական
«ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը վստահաբար զբաղվում է այն գործունեությամբ, որով օժտված է», այսօր ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը՝  անդրադառնալով ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության վերաբերյալ Ադբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին:
«ԵՄ-ն իր մանդատի շրջանակներից դուրս գալ չի կարող։ Որքանով տեղեկացված եմ՝  ԵՄ-ն լրջորեն դիտարկում է  այդ մանդատի երկարաձգման հարցը: Մեր տեսանկյունը սա է՝ քանի դեռ մենք Ադրբեջանի հետ չունենք վավերացված համաձայնագիր, քանի դեռ չունենք  առաջ գնացող, ավարտվող սահմանազատման գործընթաց, խաղաղություն, մենք ունենք մտավախություններ Ադրբեջանի գործողությունների մասով  և ունենք  չեզոք երրորդ կողմի օբյեկտիվ գնահատականների կարիք, սահմանի երկայնքով մշտադիտարկման ակնկալիք »,-նշել է Միրզոյանը։
17:58 23/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿոչ եմ անում Ադրբեջանին ավելի կառուցողական ներգրավվել բանակցություններում. Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ)
17:24 23/10/2024  |  Քաղաքական«3+3» հարթակում չենք պատրաստվում բանակցել Ադրբեջանի հետ. բանակցությունների երկկողմ ձևաչափ ունենք. ԱԳ նախարար

Евросоюз рассматривает вопрос пролонгации своей гражданской миссии в Армении - Мирзоян 10/23/2024   19:26  |  Политика
Евросоюз уже сегодня серьезным образом рассматривает вопрос пролонгации мандата наблюдательной гражданской миссии ЕС в Армении, заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в ходе правительственного часа в среду, 23 октября.
"С нашей точки зрения, пока у нас нет подписанного, ратифицированного мирного договора с Азербайджаном, пока еще нет продвигающегося, если не сказать, завершенного процесса делимитации, стабильного и долгосрочного мира, отношения не отрегулированы и есть проблемы, у нас есть опасения по поводу возможных действий Азербайджана. Соответственно, мы нуждаемся в нейтральной третьей стороне, каковой является наблюдательная миссия ЕС, в объективной оценке этой нейтральной третьей стороны, мониторинге вдоль линии границы и изобличении разного рода фейковых публикаций и новостей”, - сказал Мирзоян.