Կոչ եմ անում Ադրբեջանին ավելի կառուցողական ներգրավվել բանակցություններում. Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ) 10/23/2024   17:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջին անգամ չէ, որ մենք ոչ կառուցողական հռետորաբանություն ենք նկատում պաշտոնական Բաքվից։ Սա որևէ կերպ մեզ չի շեղում ու չի շեղելու մեր ռազմավարությունից՝ համբերատար, կառուցողական և ակտիվ կերպով աշխատել օր առաջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը և խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը իրականություն դարձնելու համար։
Այս մասին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն՝ անդրադառնալով ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանի դիտարկմանը, թե Ադրբեջանի նախագահը կրկին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ նշել էր, որ Հայաստանն է ձգձգում խաղաղության պայմանագրի ստորագման գործընթացը։
Միրզոյանն, անդրադառնալով այսօր ԱԺ-ի կողմից վավերացված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի հաստատմանը, շեշտեց. «Շատ խորհրդանշական է, որ մենք արդեն ունենք մի վավերացված խորհրդանշական փաստաթուղթ, որը կնքված է երկու երկրների միջև։ Այդ փաստաթուղթը արդեն հիմք է դնում և պատկերացում է տալիս երկու երկրների կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին, սահմաննրի և հետագա սահմանազատման մասին։ Այնպես, որ ես կոչ եմ անում մեր հարևաններին ավելի կառուցողական ներգրավվել բանակցություններում»,-ասաց նա։
17:24 23/10/2024  |  Քաղաքական«3+3» հարթակում չենք պատրաստվում բանակցել Ադրբեջանի հետ. բանակցությունների երկկողմ ձևաչափ ունենք. ԱԳ նախարար

Глава МИД Армении призвал Азербайджан более конструктивно участвовать в переговорах 10/23/2024 21:16 | Политика
"Не в первый раз мы становимся свидетелями неконструктивной риторики официального Баку. Однако, как только что подчеркнул премьер-министр Республики Армения, это ни в коей мере не отвлекает и не будет отвлекать нас от нашей стратегии, направленной на скорейшее урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном и на подписание мирного договора посредством терпеливой, конструктивной и активной работы", - заявил глава МИД Армении, комментируя очередные надуманные обвинения президента Азербайджана в адрес Е.
Мирзоян, коснувшись ратификации парламентом РА регламента работы комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, отметил: "К слову, это очень символично, и сегодня уже после вашего голосования можно с полной уверенностью сказать, что у нас уже есть первый в истории юридический документ, подписанный между двумя странами".
И этот документ, по его словам, уже закладывает основу и дает очень четкое представление о признании двумя странами территориальной целостности друг друга, а также о дальнейших, конкретных границах и делимитации.
"Мы вновь подтверждаем свою позицию и снова призываем наших соседей более конструктивно участвовать в переговорах", - сказал глава МИД Армении.