ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնականը Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը 10/22/2024 19:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, Ազգային անվտանգության խորհրդի՝ Եվրոպայի հարցով գլխավոր տնօրեն Մայքլ Քարփենթերը և Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոյին:
Մայքլ Քարփենթերը նախ վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ստորագրելու խաղաղության պայմանագիրն արդեն իսկ համաձայնեցված հոդվածների հիման վրա և շարունակելու հետագա քննարկումները: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ պայմանագրի ստորագրումը կնպաստի փոխվստահությանը և դրական ազդակ կհաղորդի մյուս հարցերի քննարկման ու համաձայնության հասնելու գործին:
Մայքլ Քարփենթերն ընդգծել է, որ ԱՄՆ ողջունում է Հայաստանի նպատակադրումն ու քայլերը՝ ի նպաստ խաղաղության ու կայունության հաստատման, կարևորել սահմանազատման գործընթացն ու կանոնակարգի ստորագրումը, շեշտել Միացյալ Նահանգների պատրաստակամությունը՝ հետագայում ևս նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովմանը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ: Մայքլ Քարփենթերն ընդգծել է ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության երկկողմ օրակարգին, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների:

Пашинян подтвердил спецпомощнику Байдена готовность Армении подписать мирный договор на основе уже согласованных статей 10/23/2024   09:21  |  Политика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял специального помощника президента США, директора по европейским делам Совета национальной безопасности Майкла Карпентера и старшего советника по переговорам на Кавказе Луиса Боно.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, Майкл Карпентер сначала передал премьер-министру Пашиняну письмо от президента США Джо Байдена. Собеседники обсудили вопросы, связанные с обсуждением мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Премьер-министр Пашинян подтвердил готовность Армении подписать мирный договор на основе уже согласованных статей и продолжить дальнейшие обсуждения. Никол Пашинян выразил уверенность, что подписание договора будет способствовать взаимному доверию и придаст положительный импульс обсуждению и достижению согласия по другим вопросам.
Майкл Карпентер подчеркнул, что США приветствуют целеустремленность и шаги Армении по содействию миру и стабильности, а также отметил важность процесса делимитации границы и подписания Положения, подчеркнул готовность Соединенных Штатов и впредь способствовать миру и стабильности в регионе.
Состоялся обмен мыслями о возможностях разблокирования региональных коммуникаций. Майкл Карпентер подчеркнул поддержку США суверенитету и территориальной целостности Армении.
В ходе встречи были затронуты двусторонняя повестка сотрудничества Армения-США, а также представляющие взаимный интерес другие темы.