Խոջալուի դեպքերի մասին վկայում են ադրբեջանական աղբյուրները 10/23/2024 21:08 | Վերլուծություններ
Երեք տասնամյակից ավելի է անցել Խոջալուի դեպքերից, իսկ պաշտոնական Բաքուն քանի գնում՝ ավելի ու ավելի է սուտ ու կեղծիք տիրաժավորում, ավելի սաստկական է դարձնում հակահայ հիստերիան, շարունակելով կեղծել իրականությունը։
Խոջալուի դեպքերն, ըստ էության, ազարբայջան սարքովի պետության իրականացրած մի նոր “սումգայիթ” էր, այս դեպքում՝ սեփական քաղաքացիների հանդեպ․․․
Խոջալուի խաղաղ բնակիչների հետ տեղի ունեցածը դեռ տասնամյակներ առաջ ազարբայջանական աղբյուրները համարել են «զուտ քաղաքական ինտրիգների և Ադրբեջանում իշխանության համար պայքարի արդյունք »։
Այդ իրադարձությունների իրական պատճառներն արձանագրված են հենց ազարբայջանցիների ցուցմունքներում, ընդ որում, թե՛ իրադարձությունների մասնակիցների, թե՛ ականատեսների, թե՛ նրանց, ովքեր գիտեին Բաքուն՝ ներսուդրսից․․․
Ըստ ադրբեջանցի լրագրող Մ.Սաֆարօղլուի «Խոջալուի դեպքերը, որոնք հանգեցրին խաղաղ բնակիչների մահվան, զուտ քաղաքական ինտրիգների և Ադրբեջանում իշխանության համար պայքարի արդյունք էին։ Այն իր դիրքով կարևոր ռազմավարական նշանակություն ուներ։ Եւ Խոջալուի կորուստը Մութալիբովի համար քաղաքական ֆիասկո էր» («Նեզավիսիմայա գազետա», 1993 թ. փետրվար):
Իսկ իրավապաշտպան Արիֆ Յունուսովի համոզմամբ՝ «Խոջալուն Շուշիի և Աղդամի հետ միասին, գլխավոր հենակետերից մեկն էր, որտեղից ձմռանը՝ երեք ամիս շարունակ անխնա գնդակոծվում էր ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը՝ հրետանու, հրթիռների և մարտական հրթիռային կայանքների միջոցով։ Խոջալուի կրակակետերը ճնշելը և օդանավակայանի ապաշրջափակումը ԼՂՀ բնակիչների համար միակ միջոցն էր ֆիզիկապես գոյատևելու։ Այլապես Ադրբեջանի կողմից լիակատար ոչնչացման էր դատապարտված բնակչությանը: Ըստ նրա՝ Ստեփանակերտի ամենօրյա ռմբակոծությունը Խոջալուից, որը գտնվում է դրան մոտ, խլել է հարյուրավոր խաղաղ բնակիչների կյանքեր՝ երեխաներ, ծերեր և կանայք: ԼՂՀ զինված ստորաբաժանումների՝ Խոջալուի կրակակետերը ճնշելու ռազմական գործողությունը Ադրբեջանի համար անակնկալ չէր. Ադրբեջանական կողմը գրոհից գրեթե երկու ամիս առաջ հեռուստատեսությամբ առաջին անգամ տեղեկացվել է, որ ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժերը հարձակում են նախապատրաստում Խոջալուի վրա՝ կրակակետերը ճնշելու և օդանավակայանն ապաշրջափակելու նպատակով։ Այս մասին «Իզվեստիա»-ում գրել է Ադրբեջանում լայն ճանաչում ունեցող իրավապաշտպան Արիֆ Յունուսովը։
Ադրբեջանցի պաշտոնյաները, այդ թվում՝ հանրապետության նախագահ Այազ Մութալիբովը, չեն թաքցրել իրենց տեղեկացվածությունը։ Նա ընդգծել է, որ
«...հարձակումը Խոջալուի վրա հանկարծակի չի եղել (Օգոնյոկ ամսագիր, թիվ 14-15, 1992 թ.) Այս նախազգուշացումների արդյունքում Խոջալուի խաղաղ բնակչության մեծ մասը տեղափոխվել է անվտանգ վայր» ։
Իրականությունն այն է, որ ԼՂՀ գրոհայիններն ամեն ինչ արել են գյուղում խաղաղ բնակիչների մահը կանխելու համար։ Այդ նպատակով նրանք միջանցք են թողել մարտական գոտուց խաղաղ բնակիչների անվտանգ ելքի համար։ Ադրբեջանական կողմը օպերատիվ կերպով տեղեկացվել է միջանցքի առկայության մասին, որը հնարավորություն կտա կրակի տակից հանել Խոջալուի բնակիչներին։
Այդ մասին վկայում է նաև Խոջալուի՝ այն ժամանակվա քաղաքապետը՝ Էլման Մամեդովը, ով ասել էր՝ «Մենք գիտեինք, որ այս միջանցքը նախատեսված է խաղաղ բնակիչների դուրս գալու համար»։ ՝ /Ռուսական միտք» 03/03/1992, մեջբերված «Բաքվի բանվոր» թերթից/ ասել էր՝
Խոջալուի գործողության ավարտին Արցախի փրկարար ծառայության ստորաբաժանումները գյուղում և շրջակայքում հայտնաբերել էին ադրբեջանցիների 11 դի։ Խոջալուի սակավաթիվ զոհված խաղաղ բնակիչների թիվը, չնայած բնակավայրը գրավելու համար ձեռնարկված ռազմական գործողությունների զգալի ինտենսիվությանը, վկայում էր գյուղի բնակչության առավելագույն անվտանգությունն ապահովելու համար հայկական կողմի ձեռնարկած միջոցների մասին։ Այնուամենայնիվ, կասկածից վեր է, որ Խոջալուում խաղաղ բնակչության զոհերի թիվն իսկապես զգալի է եղել:
Հարց՝ որտե՞ղ են սպանվել Խոջալուի բնակիչները և նրանցից քանի՞սն են մահացել։
Գյուղի հարյուրավոր բնակիչների մահվան վայրի մասին ադրբեջանական կողմը համառորեն տարիներ շարունակ լռում է։ Ճշմարտությունն այն է, որ նրանք բոլորը սառնասրտորեն սպանվել են Խոջալուից 11 կմ հեռավորության վրա, Աղդամից երկու-երեք կիլոմետր հեռավորության վրա, որն այն ժամանակ ադրբեջանական զինուժի շրջանային բազան էր։ Միայն այս փաստը կարող է շատ բան պարզաբանել Խոջալուի ժողովրդի զանգվածային բնաջնջման ծանր պատմության մեջ։
Բացարձակ անիրատեսական է մտածելը, թե՝ հայերը Խոջալուի բնակիչներին ազատել են պաշարված գյուղից , որ վտանգի ենթարկվելով՝ սպանեին նրանց Աղդամի մատույցներում, այն ժամանակ՝ ադրբեջանցիների կողմից վերահսկվող տարածքում։
Ա.Մութալիբովը «Նեզավիսիմայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր՝
«Հումանիտար միջանցք, որով մարդիկ կարող էին հեռանալ, հայերը թողել էին»:
«Նեզավիսիմայա գազետա» 04/02/1992
Ի դեպ, քաղաքացիներին գնդակահարելու այս հանցավոր արարքը նա կապում էր ընդդիմության՝ իրեն իշխանությունից հեռացնելու փորձերի հետ։
Իսկ «New Time» ամսագրին տված իր հարցազրույցում. Մութալիբովը հաստատել էր իր՝ հայտարարությունը ինը տարի առաջ՝ 1992-ին։
«Ակնհայտ էր, որ Խոջալուի բնակիչների մահապատիժը կազմակերպվել էր ինչ-որ մեկի կողմից՝ Ադրբեջանում իշխանությունը փոխելու նպատակով» «Նովոե Վրեմյա» թերթ, 6 մարտի, 2001 թ.:
Հայտնի են նաև նման հայտարարություններ և գնահատականներ Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ, որոնք հնչել են Ադրբեջանի որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաների և լրագրողների կողմից։
Ռ. Հաջիևը, Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի (Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ) Աղդամի մասնաճյուղի խորհրդի անդամը /Մոսկվա, Իզվեստիա, ապրիլ, 1992 թ/ ասել էր՝
- Մենք կարողացանք օգնել Խոջալուի բնակիչներին, կային և՛ ուժեղ կողմեր, և՛ հնարավորություններ։ Բայց հանրապետության ղեկավարները ցանկանում էին ցույց տալ ժողովրդին, որ իրենք ուժ չունեն, և կրկին օգնության կանչեցին ԱՊՀ բանակին՝ նրա օգնությամբ ճնշելով ընդդիմությանը»։
Կա նաև մի եզրակացություն, որը փոքր-ինչ տարբերվում է ադրբեջանցի լրագրող Արիֆ Յունուսովի նախորդ հայտարարություններից.
«Քաղաքը և նրա բնակիչները միտումնավոր զոհաբերվել են քաղաքական նպատակի համար՝ թույլ չտալ Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի իշխանության գալը» (Զերկալո թերթ, հուլիս 1992 թ.) Եվ այս դեպքում էլ հստակ ասվում է, որ ողբերգության մեղավորներն իրենք են ադրբեջանցիները։

Ходжалинские события - это учиненный Баку новый “сумгаит”, на этот раз против собственных граждан: об этом свидетельствуют сами азербайджанские источники 10/24/2024   10:36  |  Аналитика
Прошло более трех десятилетий с Ходжалинских событий, а официальный Баку и дальше тиражирует все больше лжи и фальсификаций, еще более раздувает антиармянскую истерию, продолжая искажать реальность.
Ходжалинские события, по сути,  - это учиненный искусственно созданным образованием под названием “Азербайджан” новый “сумгаит”, на этот раз в отношении собственных граждан…
Случившееся с мирными жителями Ходжалу еще десятилетия назад азербайджанские источники считали "результатом исключительно политических интриг и борьбы за власть в Азербайджане".
Истинные причины тех событий отражены в показаниях самих азербайджанцев -  как участников и очевидцев  событий,  так и тех, кто знал всю подноготную Баку…
По свидетельству азербайджанского журналиста М.Сафароглы: "Ходжалу занимал важное стратегическое положение. Потеря Ходжалу означала политическое фиаско для Муталибова ". (Газета "Независимая газета", февраль 1993г.).
Ходжалу наряду с Шуши и Агдамом являлся одним из главных опорных плацдармов, из которого в течение трех зимних месяцев обстреливался Степанакерт - столица Нагорно - Карабахской Республики (НКР) - обстреливался беспрерывно и беспощадно, с использованием артиллерии, ракет и боевых реактивных установок.  Подавление огневых точек Ходжалу и разблокировка аэропорта были для жителей НКР единственным способом физического выживания населения, обреченного Азербайджаном на полное истребление. Каждодневные бомбежки Степанакерта со стороны Ходжалу, расположенного в непосредственной близости от него, уносили жизни сотен мирных жителей - детей, стариков и женщин.  Военная операция вооруженных подразделений НКР по подавлению огневых точек Ходжалу не была неожиданностью для Азербайджана. О том, что силы самообороны НКР с целью подавления огневых точек и разблокирования аэропорта готовят наступление на Ходжалу, азербайджанская сторона впервые была уведомлена по телевидению почти за два месяца до штурма. Об этом писал в "Известиях" широко известный в Азербайджане правозащитник Ариф Юнусов
Не скрывали своей осведомленности и официальные лица Азербайджана, в том числе и президент республики Аяз Муталибов. Он подчеркивал, что "… нападение на Ходжалы не было внезапным ".(Журнал "Огонек" , N 14-15,1992) В результате этих предупреждений большая часть мирного населения Ходжалы перебралась в безопасное место.
Действительность заключается в том,  штурмующие подразделения НКР сделали все возможное, чтобы исключить гибель мирных жителей деревни. С этой целью ими был оставлен коридор для безопасного выхода мирного населения из зоны боевых действий. Азербайджанская сторона о наличии коридора,  дающего возможность вывести жителей Ходжалу из-под обстрела, была своевременно осведомлена.
Об этом свидетельствует и тогдашний мэр Ходжалу Эльман Мамедов,  который заявил: "Мы знали, что этот коридор предназначен для выхода мирного населения." (Русская мысль" 03,03,1992, цитируется из газеты "Бакинский рабочий").
По окончании операции в Ходжалу отряды спасательной службы "Арцах" обнаружили в деревне и ее окрестностях 11 трупов азербайджанцев. Небольшое количество погибших мирных жителей Ходжалу при значительной интенсивности боевых действий, предпринятых для овладения населенным пунктом, свидетельствовало о предпринятых армянской стороной мерах по обеспечению возможно большей безопасности населения деревни. Однако при этом не приходится сомневаться, что количество погибших мирных жителей Ходжалу действительно было значительным.
Вопрос: где же были убиты жители Ходжалу и сколько их погибло?
Место гибели сотен жителей деревни упорно замалчивается азербайджанской стороной. Истина заключается в том, что все они были хладнокровно убиты на расстоянии 11 км от Ходжалу, в двух-трех километрах от Агдама, бывшего в тот период региональной опорной базой азербайджанских вооруженных сил. Один этот факт способен прояснить многое в трагической истории с массовым уничтожением ходжалинцев. Трудно представить и совершенно нереалистично думать, что армяне выпустили жителей Ходжалу из осажденной деревни только лишь затем, чтобы с риском для жизни убивать их на подступах к Агдаму, на территории, в то время контролируемой азербайджанцами.
А. Муталибов в интервью "Независимой газете" заявил, что" коридор, по которому люди могли бы уйти, армянами был оставлен” ( "Независимая газета" 02.04.1992)  Он связал этот преступный акт расстрела мирных  жителей с попытками оппозиции устранить его от власти.
В своем интервью журналу "Новое время". Муталибов подтвердил свое заявление девятилетней давности. "Было очевидно, что расстрел ходжалинцев был кем-то организован для смещения власти в Азербайджане" (Газета "Новое время" , 6 марта 2001г) .
Известны также аналогичные высказывания и оценки ходжалинских событий, сделанные некоторыми другими высокопоставленными азербайджанскими чиновниками и журналистами.
Р. Гаджиев - член правления агдамского отделения НФА( Народный фронт Азербайджана ): - Мы могли бы помочь ходжалинцам, были и силы, и возможности. Но руководители республики хотели показать народу, что у них силы нет, и снова призвать на помощь армию СНГ, подавив с ее помощью и оппозицию". (Москва, "Известия", апрель, 1992).
Существует и несколько отличающийся от предыдущих высказываний вывод азербайджанского журналиста Арифа Юнусова: "Город и его жители были сознательно принесены в жертву политической цели: не допустить прихода к власти Народного фронта Азербайджана " (Газета "Зеркало", июль 1992г.)  И в этом случае виновниками трагедии называются сами азербайджанцы.