ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնականը քննարկել են տարածաշրջանային կայունության ու անվտանգության հարցեր 10/22/2024 18:47 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի հարցերով տնօրեն Մայքլ Քարփենթերի գլխավորած պատվիրակությանը։
Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի հարցեր, այդ թվում՝ ռազմավարական գործընկերության զարգացմանը միտված ընթացիկ ծրագրերը, դրական դինամիկան ու հետագա հեռանկարները։ «Հայաստանը շահագրգիռ է շարունակել ԱՄՆ հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով հարաբերությունների զարգացումը՝ դրանք կառուցելով ընդհանուր արժեքների, արդեն իսկ արձանագրված ձեռքբերումների վրա, ուսումնասիրելով նաև ոլորտային համագործակցության լրացուցիչ հնարավորությունները»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Արարատ Միրզոյանը և Մայքլ Քարփենթերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ կողմից գործադրվող ջանքերը և անդրադարձել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումներին: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու գործում ՀՀ շահագրգռվածությունը՝ հավելելով, որ վերջինս իր հստակ արտահայտումն է գտել հնարավորինս սեղմ ժամկետում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական զարգացման ապահովմանն ուղղված ՀՀ տեսլականում:

Мирзоян на встрече с спецпомощником Байдена подчеркнул заинтересованность Армении в достижении стабильного мира в регионе 10/23/2024   00:19  |  Политика
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 22 октября принял делегацию, возглавляемую специальным помощником президента США, директором по европейским делам совета национальной безопасности Майклом Карпентером. Подробности приводит пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи были обсуждены вопросы двусторонней повестки между Арменией и США, в том числе текущие проекты, положительная динамика и дальнейшие перспективы, направленные на развитие Стратегического партнерства. «Армения заинтересована в продолжении развития отношений с США по направлениям, представляющим взаимный интерес, с опорой на общие ценности, уже зафиксированные достижения, а также с учетом дополнительных возможностей отраслевого сотрудничества», - подчеркнул глава МИД Армении.
Арарат Мирзоян и Майкл Карпентер обменялись мнениями по вопросам региональной стабильности и безопасности.
Глава внешнеполитического ведомства РА отметил усилия Армении, направленные на установление мира на Южном Кавказе, а также затронул недавние обсуждения в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
В этом контексте министр Мирзоян подчеркнул заинтересованность Армении в достижении стабильного мира в регионе, что, как отметил Арарат Мирзоян, нашло отражение в позиции Армении относительно скорейшего подписания мирного договора с Азербайджаном, а также в ее видении регионального экономического развития.