Ալեն Սիմոնյանի ելույթը Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված միջազգային համաժողովում 10/21/2024 12:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Ինձ համար մեծ պատիվ է ներկա գտնվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի կայացման 20-րդ տարեդարձին: ՄԻՊ ինստիտուտի ներդրմամբ, որը տեղի ունեցավ 20 տարի առաջ, տեսական առումով կարեւոր ու ժողովրդավարական ձեռքբերում ունեցանք, սակայն, ինչպես բոլորիս է հայտնի, այս ինստիտուտը, ցավոք, երկար տարիներ չի ծավալել այն գործունեությունը, որի համար նախատեսված է եղել օրենքով: Այժմ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակը լիովին անկախ կառույց է, ինչի մասին են խոսում տարբեր միջազգային հեղինակավոր կառույցներն ու նրանց կողմից հրապարակված զեկույցները:
Ըստ տարբեր հեղինակավոր կառույցների գնահատականների՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտն այժմ գտնվում է բավականին բարձր մակարդակի վրա, սակայն մենք չպետք է սահմանափակվենք ձեռքբերված հաջողություններով ու պետք է անենք հնարավորը, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը լինի ավելի բարձր ու պատշաճ մակարդակում: Իհարկե, այս հարցում մեծ է նաեւ իրավապահ մարմինների դերն ու գործոնը, բայց, եթե նույնիսկ ինչ-ինչ պատճառներով, քաղաքացիներն այս կամ այն հարցում դժգոհություններ ունենան վերջիններիս գործողություններից, նրանք պետք է համոզված լինեն, որ հանձին ՄԻՊ-ի կա իրենց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույց ու որ, ի վերջո, իրենց ոտնահարված իրավունքները վերականգնվելու են:
Մեր իշխանությունն ակնկալում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի կառույցի օժանդակությունը, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունում ապրող յուրաքանչյուր ոք սեփական օրինակով համոզված լինի մարդու՝ բարձրագույն արժեք լինելու սահմանադրական դրույթի կենսունակության ու իրական լինելու մեջ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հարգելի՛ աշխատակիցներ, կրկին շնորհավորում եմ ձեզ այս կարեւոր օրվա կապակցությամբ ու ցանկանում հաջողություններ ձեր պատասխանատու ու հանրության համար կարեւոր առաքելության մեջ: Շնորհակալություն:

Ален Симонян: ныне офис Защитника прав человека в Армении является полностью независимой структурой 10/21/2024   15:08  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян выступил на международной конференции к 20-летию основания института Защитника прав человека (ЗПЧ). Речь Симоняна приводит пресс-служба парламента.
“Для меня большая честь присутствовать на праздновании 20-летия основания института Защитника прав человека (ЗПЧ).
С внедрением двадцать лет назад института ЗПЧ мы теоретически имели важное и демократическое достижение, однако, как нам всем известно, этот институт, к сожалению, годами не развертывал деятельности, для которой был предназначен законом. Ныне офис ЗПЧ РА – полностью независимая структура, о чем говорят различные  международные  весомые  организации  и опубликованные ими доклады.
По оценкам различных авторитетных учреждений, сфера защиты прав человека в РА сейчас находится на довольно высоком уровне, но мы не должны ограничиваться достигнутыми успехами и обязаны сделать все возможное, чтобы защита прав человека в Армении находилась на более высоком и надлежащем уровне. Разумеется, в этом вопросе также важны роль и фактор правоохранительных органов, однако даже если по каким-либо причинам у граждан возникает недовольство их действиями в том или ином вопросе, они должны быть уверены, что существует структура, защищающая их интересы в лице ЗПЧ, и нарушенные их права в конечном итоге будут восстановлены.
Наша власть рассчитывает на содействие структуры ЗПЧ, чтобы каждый житель РА на собственном примере убедился в жизнеспособности и реальности конституционного положения: человек – высшая ценность.
Уважаемые сотрудники офиса ЗПЧ, еще раз поздравляю вас с этим важным днем, желаю успехов в вашей ответственной и важной для общества миссии. Спасибо.