Ադրբեջանի՝ ԵՄ դիտորդական առաքելության հեռացմանն ուղղված հերթական արշավը 2 նպատակ ունի. Աբրահամյան 10/18/2024   13:01  |  Մեկնաբանություն
Ադրբեջանը վերջին շրջանում կրկին ակտիվ թիրախավորման տակ է վերցրել ԵՄ դիտորդական առաքելությանը. ադրբեջանական մամուլն անընդհատ հարստացվում է առաքելության նկատմամբ քննադատական, իսկ որոշ դեպքերում` վիրավորական բնույթի նյութերով, իսկ ադրբեջանական սահմանային դիտարկման համակարգերով արված անորակ լուսանկարները, որոնք ֆիքսում են եվրոպացիների մոնիթորինգի գործընթացը, ծաղրական մեկնաբանություններով ադրբեջանական տարբեր տելեգրամ ալիքներում են հայտնվում: Այս մասին գրել է Տիգրան Աբրահամյանը.
«Հասկանալի է, որ առանց իշխանության ցանկության կամ գիտությամբ, Ադրբեջանի ՊՆ հսկողության տակ գտնվող տեսանյութերն ու լուսանկարները մամուլում չէին հայտնվի:
Ադրբեջանցիների` ԵՄ դիտորդական առաքելության հեռացմանն ուղղված հերթական արշավը, 2 նպատակ ունի:
Առաջին, Ադրբեջանը սրանով արձագանքում է ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների և ԵՄ անդամ տարբեր երկրներից նկատելի ակտիվացող կոշտ հռետորաբանությանը, որովհետև Ադրբեջանն իր պահվածքով բացահայտ արհամարական կեցվածք է ընդունել:
Երկրորդ, Ադրբեջանը նպատակ ունի առաջնագծում ակտիվացնել բազմիցս կիրառված մարտավարությունը, որը ենթադրում է պարբերական սրացումներ:
Որպես կանոն դրանք կա´մ որպես ճնշման միջոց են կիրառվել` բանակցություններում զիջումների հնարավորություն ստանալու համար, կա´մ նախապատրաստություն են եղել տարբեր բնույթի և մասշտաբի գործողությունների իրականացման նպատակով»:

Тигран Абрамян назвал цели очередной кампании Баку против наблюдательной миссии ЕС в Армении 10/18/2024 13:49 | Комментарий
Азербайджан в последний период вновь активно нацелился на гражданскую миссию Европейского Союза в Армении (EUMA), пишет на своей странице в соцсети Facebook депутат Национального Собрания Армении, секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян.
Депутат напомнил, что азербайджанская пресса постоянно пополняется критическими, а порой и оскорбительными матвериалами в адрес миссии, а некачественные снимки, сделанные азербайджанскими пограничными системами наблюдения, которые фиксируют процесс мониторинга европейцами, появляются в различных азербайджанских Telegram-каналах с издевательскими комментариями.
"Понятно, что без желания или ведома властей находящиеся под контролем министерства обороны Азербайджана видеоматериалы и фотографии не просочились бы в прессу”, – отметил он.
По словам Абрамяна, у очередной кампании азербайджанцев по выводу наблюдательной миссии ЕС две цели:
1. Азербайджан таким образом реагирует на все более ужесточающуюся риторику высокопоставленных должностных лиц Евросоюза и различных стран-членов ЕС, поскольку Баку своим поведением занял откровенно пренебрежительную позицию;
2. Азербайджан задался целью активизировать на передовой неоднократно примененную тактику, которая предполагает периодическую эскалацию.
“Как правило, эскалация либо использовалась как средство оказания давления с целью получения уступок во время переговоров, либо это была подготовка к проведению действий различного характера и масштаба", – указал Тигран Абрамян.