Վրաստանի անդամակցությունը Եվրամիությանը փաստացի կասեցվել է 10/18/2024   14:59  |  Միջազգային լրահոս
Եվրախորհուրդը կարծում է, որ Վրաստանի կառավարության գործողությունները հակասում են եվրոպական արժեքներին և սկզբունքներին, և, հետևաբար, Եվրամիությանը (ԵՄ) երկրի անդամակցության գործընթացը փաստացի կանգ է առել։ Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը, այս մասին ասված է Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով խորհրդի հայտարարության մեջ։
«Եվրախորհուրդը հիշեցնում է, որ գործողությունների նման ընթացքը վտանգում է Վրաստանի եվրոպական ուղին և դե ֆակտո դադարեցնում է անդամակցության գործընթացը»,- ասվում է մամուլի հաղորդագրությունում։
Եվրոպական խորհուրդը Վրաստանին կոչ է արել ընդունել «ժողովրդավարական, համապարփակ և կայուն բարեփոխումներ՝ եվրոպական ինտեգրման հիմնական սկզբունքներին համապատասխան»։
Հիշեցնենք՝ Վրաստանի հարաբերություններն արևմտյան երկրների հետ վատթարացան այն բանից հետո, երբ մայիսին Վրաստանի խորհրդարանը հաստատեց օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը։

Саммит ЕС объявил о фактической остановке процесса вступления Грузии в Евросоюз 10/18/2024 09:41 | Международные новости
Евросовет считает, что действия правительства Грузии противоречат европейским ценностям и принципам, в связи с чем процесс вступления страны в Евросоюз (ЕС) фактически остановлен. Об этом, как передает “Коммерсантъ” говорится в заявлении совета по итогам саммита в Брюсселе.
«Европейский совет напоминает, что такой курс действий ставит под угрозу европейский путь Грузии и де-факто останавливает процесс вступления»,— сказано в пресс-релизе.
Евросовет призвал Грузию принять «демократические, всеобъемлющие и устойчивые реформы в соответствии с основными принципами европейской интеграции».
Отношения Грузии со странами Запада испортились после того, как в мае грузинский парламент одобрил закон об иноагентах. Документ получил поддержку парламентариев, несмотря на массовые протесты в стране. Президент Грузии Саломе Зурабишвили пыталась через Конституционный суд остановить действие закона, но суд ей отказал. Ранее сообщалось, что ЕС рассматривает приостановку безвизового режима с Грузией.