Միրզոյանը և Արաղչին Ստամբուլում վերահաստատել են տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում սկզբունքային մոտեցումը 10/18/2024 19:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ: Հանդիպումը կայացել է «3+3» խորհրդակցական հարթակի նախարարական հանդիպման շրջանակներում։ Հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ--ից:
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված օրակարգային հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Սեյեդ Աբբաս Արաղչին մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ: Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման տեսլականի շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությանը։

Главы МИД Армении и Ирана на встрече в Стамбуле подтвердили принципиальный подход к разблокированию региональных коммуникаций 10/18/2024 19:21 | Политика
В Стамбуле 18 октября состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с главой МИД Ирана Сейедом Аббасом Аракчи. Встреча прошла в рамках министерской встречи консультативной платформы «3+3». Подробности приводит пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Главы МИД Армении и Ирана обсудили вопросы, стоящие на повестке дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Арарат Мирзоян и Сейед Аббас Аракчи обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности. В рамках видения обеспечения стабильности на Южном Кавказе был затронут процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе важность заключения мирного договора.
Был подтвержден принципиальный подход к разблокированию региональных экономических и транспортных коммуникаций на основе уважения суверенитета и национальной юрисдикций.