Հայտնաբերվել է 1908-ին Բաքվում հրատարակված քարտեզը, որը կարևոր փաստեր է բացահայտում 10/16/2024   17:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այն  վերատպվել է և ի պահ հանձնվել Վենետիկի Մխիթարյան Միաբանությանը
Քարտեզը տվյալ ժամանակի ու  տվյալ տարածության մեջ ապրած-ապրող ազգերի փաստագրումն է, այդ թվում նաև՝ տվյալ տարածքում նրանց խտության,  բաշխվածության մասին վկայող սկզբնաղբյուր է, դոկումենտալ-գիտական նյութ։ Ցանկացած քարտեզ  բանալի է, որը կարող է բացել բազմաթիվ գաղտնիքներ՝ վեր հանելով իրականությունը։
ՈՒրախալի է, որ հայկական հետքը որոնողների շարքերը մեր իրականության մեջ շատանում են։ Այս անգամ հայկական հետքի որոնումը և փաստագրումը քարտեզի միջոցով է։ Այն մեզ տանում է 1900-ականներ, Կովկասյան տարածաշրջան,  Բաքու։
Խոսքը 1908 թվականին Բաքվում կազմված և հրապարակված՝  «Կովկասյան երկրամասի քարտեզը՝ հայ բնակչության խտության արտացոլմամբ»՝  ուշագրավ գտածոյի մասին է, որի հայտնաբերմամբ  ու վերատպությամբ նախանձախնդիր երկու ընկերների՝ Դավիթ Նահապետյանի և Հայկ Եգանյանի ջանքերի արդյունքում վերատպությունն այսօր կայացած փաստ է։  Արդ, ի՞նչ է փաստում, ի՞նչ տեղեկատվություն է փոխանցում մեզ այս նորահայտ քարտեզը։  Ո՞րն է եղել Բաքվում նման քարտեզ ստեղծելու- տպագրելու նպատակը։
Բնականաբար, եթե խոսքը նորահայտ  քարտեզի մասին է, ուրեմն, անպայման այն պիտի անցներ մասնագետի՝ աշխարհագրագետ- քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանի ձեռքի տակով՝ ստանալով նրա մասնագիտական գնահատականը քարտեզի վիճակի մասին,  ինչպես նաև՝ խորհուրդը, վերատպելու հնարավորությունները։  Այդպես էլ եղել է։ «Անվանումն իսկ փաստում է, որ  Բաքվում տպված այս նորահայտ քարտեզի ստեղծման նպատակը և կարևորությունը հենց տվյալ ժամանակահատվածում հայազգի  բնակչության խտության ցուցանիշները ներկայացնելն է եղել։  Ըստ այդմ, քարտեզը գույների բաժանումով հստակ պատկերացում է տալիս, թե տվյալ շրջանի կոնկրետ քաղաքներում և բնակավայրերում  Կովկասյան տարածաշրջանում՝ ներկայիս Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի տարածքներում որքա՞ն հայություն է ապրել։ 1908 թվականին Բաքվում  տպագրված քարտեզը հստակ ցուցանում է, որ բազմազգ Շիրվանում /10 տարի անց՝ Շիրվանը դարձավ Ադրբեջան/ հայերի խտությունը 40-80 տոկոս է եղել»։
Ընդ որում, ուշագրավ է,  որ հայության խտության մասին փաստող  քարտեզը հրապարակվել է հե՛նց Ադրբեջանի  մայրաքաղաք Բաքվում, Բաքվի իշխանությունների գիտությամբ և հաստատմամբ։ Հրատարակել է Բաքվի հայկական կուլտուրայի միությունը։
Կովկասյան երկրամասի քարտեզը՝  հայազգի բնակչության խտության ներկայացմամբ փաստում է ոչ միայն այն, որ  Կովկասյան տարածաշրջանում  հայերի տեղաբաշխվածության խտությունը նշանակալի է եղել, այլև ցույց է տալիս, որ հայերը հատկապես խոշոր քաղաքներում  են մեծաթիվ եղել։  Այդ թվում նաև՝ Բաքվից հետո մեծությամբ երկրորդ քաղաք՝  Գանձակում /պատմական Հայաստանի Ուտիք նահանգի Գանձակ քաղաք/ են գերիշխող եղել հայերը, կազմելով  ավելի քան՝ 80 տոկոս։ Այսինքն, այստեղ,  1908-ին, քարտեզը տպելու ժամանակ հայերը մեծամասնություն են կազմել։ Ի դեպ,  Բաքվի հայ բնակչությունն այդ շրջանում  հիմնականում խոշոր արդյունաբերողներ էին՝ հսկայական կապիտալի տիրապետմամբ։ Բաքվում հայ սևագործ բանվորներ գրեթե  չեն եղել։ Ինչպես Բաքվում, Գանձակում և այլ քաղաքային վայրերում հայերը եղել են իրենց գործի  պրոֆեսիոնալներ, մասնագետներ՝ ինժեներներ, ճարտարապետներ, գրողներ և այլն»։
Քարտեզագետ Ռուբեն  Գալչյանի հավաստմամբ՝  խնդրո առարկա քարտեզի հայերեն տարբերակն էլ է գոյություն ունեցել, սակայն դրա օրինակներն առայժմ ոչ մի տեղ չեն  գտնվել։ Եթե ռուսերենը 1908 թվակիր է, ապա՝ հայերենը՝1912 թվականին է տպվել։ Նրա գնահատմամբ՝ «Քարտեզը վատ վիճակում էր, ուստի վերատպելն անհրաժեշտություն էր, ինչն իրականացվել է Մատենադարանում՝ պրոֆեսիոնալ  բարձր մակարդակով։
Ապա՝ քարտեզը սկանավորվել  և ուղևորվել է Վենետիկ՝ ի պահ հանձնվելով հայագիտական հնագույն կենտրոն Վենետիկի Մխիթարյան Միաբանությանը։  Արդյունքը լուսանկարներում տեսանելի է և  արդեն փաստում է քարտեզը Մխիթարյան Միաբանությանը  հանձնելու պահը։ Իսկ սա նշանակում է Եվրոպայի կարևոր հայագիտական   կենտրոնում հանգրվանած աղբյուրագիտական նշանակություն ունեցող քարտեզը, որը վկայում է 1900-ականների սկզբին Կովկասյան տարածաշրջանի երկրներում և հատկապես Ադրբեջանի ներկայիս տարածքում հայ բնակչության խտության, մեծաթիվ լինելու մասին, լույս կսփռի, սկզբնաղբյուր կհանդիսանա ինչպես հետազոտողների, այնպես էլ՝ Կովկասյան տարածաշրջանով հետաքրքրվողների համար։ Այն կպահպանվի և կփոխանցվի հետագա սերունդներին՝ հայ ժողովրդի մեծաթիվ ներկայությամբ մեկ անգամ ևս  փաստելով տարածաշրջանում  հայերի  բնիկության մասին։
Քարտեզն իր գիտական, տեղեկատվական և ռազմավարական  նշանակությամբ այսօր ավելի քան կարևոր է և արդեն իսկ նրանով հետաքրքրվում են հետազոտողները։ Այն, ըստ էության,  փաստական և գիտական  լրջագույն նյութ է՝ ի հեճուկս ադրբեջանական կեղծիքի և ժխտողականության, հայազգի  բնակչության թվաքանակի վիճարկման։
Ա․Ե․
13:49 20/04/2024  |  ՔաղաքականՓաշինյանը բացում է խաղաքարտերը. կոնկրետ մի թվականի քարտեզով չի իրականացվելու սահմանազատումը (տեսանյութ)
13:19 09/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈւնեմ Վարդենիսի տարածաշրջանի հայ-ադրբեջանական երկրաբանական քարտեզները, նաև՝ 1988 թ.-ին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հաստատված սահմանագծման փաստաթուղթը. Գեղամ Մանուկյան
15:09 02/02/2024  |  ՔաղաքականԱդրբեջանում պատրաստում են Հայաստանի հանքավայրերի քարտեզը
13:28 29/09/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումGoogle-ը քարտեզից ընդհանրապես հանել է Արցախի բնակավայրերի հայկական անվանումները
13:08 18/07/2023  |  ՎերլուծություններԹուրքազարբայջանական տանդեմը Հին Աշխարհ է ներխուժել, Պատմական՝ Ծովից Ծով Հայաստանն է գրավել քարտեզի վրա

Обнаружена изданная в Баку в 1908 году карта, которая вскрывает важные факты 10/17/2024   09:04  |  Лента новостей
Карта была переиздана и передана на хранение Венецианской Конгрегации Мхитаристов.
Карта является задокументированным фактом проживания наций в данный период времени и на данной территории, в том числе первоисточником, свидетельствующим о плотности и размещении населения, документально-научным материалом. Любая карта является ключом к разгадке многих тайн.
Отрадно, что в нашей действительности пополняются ряды тех, кто ищет армянский след. На этот раз поиски армянского следа и его документирование ведутся по карте. Она нас ведет в 1900-е годы в Кавказский край, Баку.
Речь идет о примечательной находке под заголовком ”Карта Кавказского края с показанием густоты армянского населения”, которая была составлена и издана в 1908 году в Баку. Благодаря усилиям двух друзей - Давида Наапетяна и Айка Еганяна, которые радели о ее обнаружении и перепечатке, переиздание сегодня стало свершившимся фактом. Итак, о чем свидетельствует, какую информацию передает нам новоявленная карта?В чем заключалась цель создания, издания подобной карты в Баку?
Естественно, если речь идет о новоявленной карте, то она обязательно должна была пройти через руки географа и картографа Рубена Галчяна и получить оценку состояния от профессионала, а также его рекомендации о возможностях переиздания. Так и произошло.
"Сам заголовок уже свидетельствует о том, что цель создания и важность упомянутой новоявленной карты, изданной в Баку, заключается в том, чтобы представить показатели плотности армянского населения именно в данный период. Соответственно, карта с цветовым разделением дает четкое представление о численности армян, проживавших в конкретных городах и поселениях данного района в Кавказском регионе, на территориях современных Армении, Грузии и Азербайджана. На напечатанной в 1908 году в Баку карте отчетливо видно, что плотность армянского населения в многонациональном Ширване(спустя 10 лет Ширван стал Азербайджаном), составляла 40-80%".
Причем примечательно, что карта, подтверждающая плотность армянского населения, была опубликована в столице Азербайджана Баку с ведома и одобрения бакинских властей. Она была издана Бакинским Армянским Культурным Союзом.
Карта Кавказского края с показанием густоты армянского населения доказывает не только то, что плотность размещения армянского населения в Кавказском регионе была значительной, но и указывает на многочисленность армян особенно в крупных городах.
Армяне преобладали в том числе во втором по величине после Баку городе - Гандзаке(город Гандзак провинции Утик исторической Армении), где они составляли более 80% населения. То есть здесь при издании карты в 1908 году армяне составляли большинство. Кстати, армянское население Баку на тот период составляли крупные промышленники, обладавшие огромным капиталом. Чернорабочих среди армян в Баку почти не было. Как и в Баку,  так и в Гандазаке и других городах, армяне были профессионалами своего дела, специалистами: инженерами, архитекторами, писателями и т.д.
По словам картографа Рубена Галчяна, существовала также армянская версия упомянутой карты, однако ее экземпляры пока нигде не найдены. Если русский датирован 1908 годом, то армянский был напечатан в 1912 году. По его оценке, карта была в плохом состоянии, поэтому нуждалась в перепечатке, которая была осуществлена в Матенадаране на высоком профессиональном уровне.
Затем карту отсканировали и отправили в Венецию, где она была передана на хранение Венецианской Конгрегации Мхитаристов, старейшему центру арменоведения. Результат виден на снимках и уже документирует момент передачи карты Конгрегации Мхитаристов.
А это значит, что нашедшая пристанище в важнейшем центре арменоведения Европы, обладающая важным источниковедческим значением карта, которая свидетельствует о большой плотности армянского населения в странах Кавказского региона и особенно на нынешней территории Азербайджана в начале 1900-х годов, прольет свет и послужит первоисточником как для исследователей, так и для тех, кто интересуется Кавказским регионом. Она будет храниться и передаваться будущим поколениям в качестве еще одного доказательства того, что армяне в регионе были коренным населением.
По своей информативности, а также по своему научному и стратегическому значению карта сегодня более чем важна и ею уже заинтересовались исследователи. По сути, это фактологический и научный материал против азербайджанских фальсификаций и ревизионизма, попыток оспорить численность армянского населения.
А.Е.
11:12 16/10/2024  |  ПолитикаСимонян и генсек МПС обсудили детали отмененной встречи глав парламентов Армении и Азербайджана
10:26 16/10/2024  |  ПолитикаСША никогда не увязывали мирный договор между Арменией и Азербайджаном с COP-29 - Госдеп
10:02 16/10/2024  |  ПолитикаЕреван пока не получал ответа от Баку на предложение по проекту мирного договора – МИД Армении
17:43 15/10/2024  |  Лента новостейАрмения предложила Азербайджану провести встречи в двустороннем формате - Ханданян
16:19 15/10/2024  |  Лента новостейАрмения и Азербайджан находятся на пороге достижения соглашения, пришло время для установления мира - Симонян
13:35 15/10/2024  |  ПолитикаКазахстан готов и далее предоставлять Алматинскую площадку для переговоров между Азербайджаном и Арменией - Токаев
00:14 15/10/2024  |  Лента новостейВстреча спикеров парламентов Армении и Азербайджан в Женеве отменена, Баку отказался в последний момент
13:32 14/10/2024  |  Лента новостейВ МИД Армении по пунктам перечислили факты нарушения Азербайджаном своих обязательств по трехстороннему заявлению