Վարդենիսի գյուղերից մեկի բնակիչը վստահեցնում է՝ գայլը մտել է իր գոմ ու հոշոտել շուրջ 100 ոչխարներին. shamshyan.com 10/17/2024   10:49  |  Արտակարգ պատահարներ
Այսօր՝ հոկտեմբերի 17-ին, արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել Գեղարքունիքի մարզում: Ըստ shamshyan.com-ի՝ առավոտյան ժամը 06:30-ի սահմաններում Վարդենիս խոշորացված համայնքի Շատվան բնակավայրի բնակիչ Մանվել Հակոբյանը, մտնելով իրենց պատկանող անասնագոմ, հայտնաբերում է իրեն պատկանող մոտ 100-ից ավելի մայրացու ոչխարներին և գառներին՝ սատկած:
Մ. Հակոբյանը դեպքի մասին ահազանգում է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայության 9-11 ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն, տեղեկացնում է Շատվանի վարչական ղեկավարին և ոստիկանության Վարդենիսի բաժնին:
Վարչականի ղեկավարն է ժամանել, Վարդենիսի փրկարարական ջոկատից են ժամանել:
Ֆոտոլրագրողի հետ զրույցում Մ. Հակոբյանն ասում էր. «Սովորության համաձայն ամեն առավոտ էս ժամին մտնում եմ գոմ, որպեսզի զբաղվեմ գառների խնամքով՝ արածեցնել, կեր տալ, ու ճիշտն ասած մտքովս չէր անցնի, որ հնարավոր է՝ գայլերի կողմից նման սպանդ իրականացվեր: Սա 1 կամ 2 գայլի բան չի, վարկ ենք վերցրել ու զբաղվում էինք էս գործով ու հիմա չգիտենք՝ ում դիմենք: 200-ից ավելի մայրացու ոչխարներ ու գառներ կան, 100-ից ավելիին հոշոտել են, մի քանիսն էլ վիրավոր են. էդ վիրավորները հաստատ չեն ապրի:

Волки растерзали более 100 овец и ягнят в Гегаркуникской области Армении, сообщил житель села - shamshyan.com 10/17/2024   11:52  |  Чрезвычайное просшествие
Чрезвычайный инцидент произошел в Гегаркуникской области Армении. Как сообщает сайт shamshyan.com, волки растерзали более 100 овец и ягнят, принадлежавших жителю села Шатван укрупненной общины Варденис Гегаркуникской области Армении Манвелу Акопяну.
Инцидент произошел 17 октября. Манвел Акопян обнаружил в хлеву туши животных около 06:30 утра и сообщил об этом в центр управления в кризисных ситуациях МВД РА, главе общины и в варденисский отдел полиции.
Акопян рассказал в беседе с фоторепортером, что занимается животноводством и что взял кредит. В хлеву было около 200 голов мелкого рогатого скота, хищники растерзали более половины, еще несколько ранены, они наверняка не выживут.
“Это дело рук не одного или двух волков”, - считает он. Акопян понес убытки на несколько миллионов драмов, сообщает СМИ.