Արցախից բռնի տեղահանվածների համար «40+10» ծրագիրը հունվարից այլևս չի գործի. Կլինեն ընտրված շահառուներ, նպատակը՝ նույնպես 10/16/2024   16:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
2024 թվականի դեկտեմբերին կավարտվի բռնի տեղահանված արցախցիների համար նախատեսված «40+10» ծրագիրը, թեեւ նոր ծրագիրը դեռ չի որոշվել։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մամլո խոսնակ Զառա Մանուչարյանի փոխանցմամբ՝ մշակվում է նոր ծրագիր, որի մանրամասներն առայժմ չեն հաղորդում։
Նախարարության կայքում հրապարակված իրազեկող տեսանյութի համաձայն՝ աջակցության համար ընտրվելու են խոցելի խմբերը։ «Փաստինֆո»-ն փորձեց պարզել, թե նախարարությունը ինչպես է ընտրելու տուն ու հայրենիք կորցրած անձանց խոցելի խմբի շրջանակը, ինչին ի պատասխան նա նշեց, որ ծրագրի մանրամասները դեռևս քննարկման փուլում են, առաջիկա շաբաթների ընթացքում նախագիծը կհրապարակվի idraft.am կայքում, ինչը հնարավորություն կտա սկսելու հանրային քննարկում։
Զ. Մանուչարյանի փոխանցմամբ՝ նոր ծրագրի նախագիծը պատրաստ լինելու դեպքում կապահովվի դրա քննարկմանը հանրության մասնակցությունը, որ ներկայացնեն իրենց առաջարկներն ու դիտարկումները, որից հետո միայն ծրագիրը կներկայացվի կառավարության հավանությանը։
Ասել է թե՝ առանց անգամ նոր ծրագրի նախագծի մշակման՝ կառավարությունը որոշել է դադարեցնել գործող ծրագիրը, ընդ որում՝ ձմռանը, երբ ավելանում են նաեւ ջեռուցման ծախսերը։
Զառա Մանուչարյանն ասաց, որ եթե «40+10» ծրագրով աջակցությունը տրամադրվում է բոլորին, ապա նոր ծրագիրը շահառուների կոնկրետ խմբեր է ունենալու՝ հստակ նպատակով։
Նկատենք, որ այսօր «40+10» ծրագիրը էական դեր ունի բռնի տեղահանվածների կարիքները հոգալու հարցում, քանի որ նրանցից շատերը տուն չունեն։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց բռնի տեղահանված Նարե Սիմոնյանը՝ տուն չունեն և այդ աջակցությունը ուղղում են բնակության վայրի վարձավճարին։ Երեւանում բնակարանների վարձավճարները բարձր են, իսկ մարզերում էլ աշխատանք չկա։ Ընդ որում՝ աշխատավարձերն էլ առանձնապես բարձր չեն, որ հնարավոր լինի դրանով եւ վարձերը վճարել եւ ասվա կտրվածքով կեցության մյուս ծախսերը հոգալ։
13:06 11/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊարոն Մակրոն, խնդրում եմ անցնել գործնական քայլերի, Արցախի ժողովուրդը սիրում և հարգում է ձեզ արցախցի
18:40 10/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ից բռնի տեղահանված՝ մասնավոր սեփականություն չհանդիսացող տրանսպորտային միջոցներն իրավաչափորեն օգտագործողների համար սահմանվել է սեփականության իրավունքի գրանցման պարզեցված և արտոնյալ ընթացակարգ
15:58 10/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀավաստագիր չստացած ԼՂ-ից տեղահանվածները կկարողանան օգտվել 40+10 հազար դրամ աջակցության ծրագրից
08:11 03/10/2024  |  ՄամուլԱրցախցիների հարցով ՍԴ կդիմեն․ «Հրապարակ»
19:08 01/10/2024  |  ՔաղաքականԿառավարության ծրագիրը վերածվում է հերթական չկատարված խոստման. Ավետիսյան (տեսանյութ)
13:10 26/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ից բռնի տեղահանված ուսանողների աջակցության ծրագիրը կշարունակվի
11:23 20/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈւշադրություն արցախցիներին. 40+10 հազար դրամ աջակցությունը ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու դեպքում չի դադարեցվի
11:04 19/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի հայաթափումից անցել է 1 տարի. Արցախի պաշտոնյաներն այցելել են Եռաբլուր. տեսանյութ
17:28 18/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեղծվել է ՀՀ ՏԿԵ նախարարին կից Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի աջակցման հարցերով հասարակական խորհուրդ

Программа поддержки “40+10” для вынужденных переселенцев из Арцаха с января не будет действовать, прорабатывается новый проект 10/16/2024 17:20 | Лента новостей
Программа поддержки для вынужденных переселенцев из Арцаха в размере 40+10 тысяч драмов на покрытие аренды жилья и коммунальных расходов завершится в декабре 2024 года.
Пресс-секретарь министерства труда и социальных вопросов Зара Манучарян сообщила, что разрабатывается новая программа, детали которой пока не оглашаются.
Согласно опубликованному на сайте министерства информационному видеоролику, в рамках программы поддержки будут отобраны уязвимые группы. В ответ на уточняющий вопрос "ФактИнфо", каким образом министерство собирается отбирать уязвимые группы среди лиц, потерявших дом и родину, она отметила, что детали программы пока обсуждаются, в ближайшие недели проект будет опубликован на сайте idraft.am, что позволит начать общественную дискуссию.
По словам Манучарян, в случае готовности проекта новой программы будет обеспечено участие общественности в его обсуждении, в ходе которого она сможет поделиться своими предложениями и замечаниями, после чего только программа будет представлена на утверждение правительства.
Иными словами, без разработки новой программы правительство решило остановить действующую программу, причем зимой, когда увеличиваются также расходы на отопление.
Зара Манучарян заявила, что если программа поддержки в размере "40+10" распространяется на всех, то бенефициарами новой программы станут конкретные группы, поддержка будет оказываться с конкретной целью.
Отметим, что сегодня программа "40+10" играет существенную роль в удовлетворении нужд вынужденных переселенцев из Арцаха, так как у большинства из них нет жилья.
Как рассказала в беседе с "ФактИнфо" вынужденная переселенка из Арцаха Наре Симонян, у них нет дома, и оказываемая финансовая помощь уходит на покрытие арендной платы.
Арендная плата в Ереване высокая, а в областях нет работы. К тому же зарплаты не особо высокие, чтобы можно было платить за аренду и покрывать другие расходы на проживание.