Մնաց 20 օր. ականատես ենք լինում ԱՄՆ պատմության ամենից լարված ընտրություններից մեկին. Սուրեն Սարգսյան 10/16/2024   10:51  |  Քաղաքական
Այս օրերին մենք ականատես ենք լինում ԱՄՆ պատմության ամենից լարված ընտրություններից մեկին: Այս ընտրություններում թեկնածուների վարկանիշներն այնքան մոտ են, որ ամբողջությամբ տեղավորվում են վիճակագրական սխալի մեջ: Իր ֆեյսբուքյան էջում այս մասին գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանն ու շարունակել։
«Վարկանիշներն այնքան մոտ են, որ ցանկացած մեծ կամ միջին իրադարձություն կարող է ճակատագրական լինել երկու թեկնածուների համար էլ: Դա կարող է լինել Մերձավոր Արևելյան պատերազմն ու ամերիկյան աջակցությունը Իսրաելին, Նահանգներում մոլեգնող փոթորիկները (ի դեպ սրա բացասական ազդեցությունը Հարիսի շտաբում արդեն զգում են), կամ նույնիսկ ապօրինի միգրանտի կողմից կատարված միջին ծանրության մի հանցագործությունը:
Գերլարված, ծայրաստիճան բևեռացված և զգայուն իրավիճակ է (որի արդյունք է նաև Թրամփի դեմ իրականացված 2(3?) մահափորձերը), սակայն ընտրությունների ելքը որոշելու են ընդամենը մի քանի նահանգ: Ընտրողների ձայների մեծամասնությունն ամենայն հավանականությամբ բաժին կհասնի Հարիսին, սակայն ընտրությունները որոշում են ոչ թե ընտրողներն, այլ ընտրիչները: Այդ ճակատագրական որոշումն այս ընտրություներում կայացնելու են Ջորջիան, Միչիգանը, Նևադան, Նորթ Քերոլայնան, Արիզոնան, Վիսկոնսինը: Իսկ շքերթը առաջնորդելու է (միգուցե նաև ամփոփելու է) Փենսիլվանիան: Ով կորցնի Փենսիլվանիան, շատ մեծ հավանականությամբ կորցնելու է Սպտիակ Տունը: Մնաց 20 օր»:
12:02 30/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու Փաշինյանը արհամարեց Բայդենի «հրաժեշտի» ընդունելությունը. Սուրեն Սարգսյան
18:23 24/07/2024  |  ՔաղաքականԲայդենի՝ մրցապայքարից դուրս գալը նշանակում է, որ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական գործընթացները «անտեր» մնացին. միջազգայնագետ
11:38 23/07/2024  |  ՄեկնաբանությունԲացարձակ պետք չի շտապել` Թրամփին նախագահ կարգելու հարցում. Սուրեն Սարգսյան
11:02 19/07/2024  |  ՔաղաքականԱյն, ինչ տեղի է ունենում Բայդենի շուրջ, դասական պալատական իշխանափոխության փորձ է. միջազգայնագետ
11:14 20/12/2023  |  ՄեկնաբանությունԱՄՆ-ն առավել ուշադիր է սկսում հետևել մարդու իրավունքներին՝ այդ թվում Հայաստանում․ Սարգսյան
12:32 18/11/2023  |  ՔաղաքականԱՄՆ նախագահական ընտրությունները և մենք․ Սուրեն Սարգսյան
13:13 12/09/2023  |  ՄեկնաբանությունԲրյուսովի ռեկտորը որոշեց, որ այլևս չպետք է դասավանդեմ, քանի որ ունեմ ընդդիմադիր հայացքներ․ Սուրեն Սարգսյան
11:48 29/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԲոլորը զբաղված են լինելու այլ հարցերով, ինչը պատուհան է բացում Սյունիքի անվտանգության ապահովման համար․ չնայած՝ ու՞մ եմ ասում. Միջազգայնագետ
14:54 20/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ականատես ենք լինելու Ռուսաստան-Արևմուտք լարվածության թեժացմանը. Սարգսյան
12:38 20/02/2023  |  ՔաղաքականԱՄՆ-ի նպատակը Ռուսաստանին հավասարակշռելը կամ դուրս մղելն է. Սուրեն Սարգսյան (տեսանյութ)

Осталось 20 дней: эксперт назвал выборы в США самыми напряженными в истории страны 10/16/2024   13:33  |  Политика
В эти дни мы становимся свидетелями одних из самых напряженных выборов в истории США, написал эксперт по международным вопросам, политолог Сурен Саркисян на своей странице в соцсети Facebook.
Эксперт привлек внимание к тому, что рейтинги кандидатов на пост президента США – Камалы Харрис (Демократическая партия) и Дональда Трампа (Республиканская партия) – настолько равны, что могут полностью уместиться в  пределы статической погрешности.
"В этой связи любое крупное или среднее событие может оказаться фатальным для обоих кандидатов. Это может быть война на Ближнем Востоке и американская поддержка Израиля, бушующие в США ураганы (кстати, их негативные последствия уже ощущаются в штаб-квартире Харрис) или даже какое-либо преступление средней тяжести, совершенное нелегальным иммигрантом”, - отметил эксперт.
По его словам, сложилась сверхнапряженная, крайне поляризованная и чувствительная ситуация (ее результатом являются и 2 (3?) попытки покушения на Трампа), но исход выборов предопределят лишь несколько штатов.
“Большинство голосов избирателей, по всей вероятности, достанется Харрис, но исход выборов решают не избиратели, а выборщики.  Это судьбоносное решение на предстоящих выборах примут штаты Джорджия, Мичиган, Невада, Северная Каролина, Аризона, Висконсин. А возглавит этот парад Пенсильвания (быть может, даже обобщит). Кто потеряет Пенсильванию,  скорее всего, потеряет и Белый дом. Осталось 20 дней», – написал Сурен Саркисян.
10:01 11/09/2024  |  Международные новостиНокаут так и не случился: газета NYT прокомментировала дебаты Трампа и Харрис
16:54 10/09/2024  |  Международные новостиРок-группа The White Stripes подала в суд на Трампа за использование ее песни
09:53 25/07/2024  |  Международные новостиБайден объяснил, почему решил выйти из президентской гонки
09:46 23/07/2024  |  Международные новостиКамала Харрис назвала избирательную кампанию демократов американскими горками
17:08 22/07/2024  |  КомментарийКандидатура Харрис – серьезная головная боль для Трампа, считает эксперт
11:36 22/07/2024  |  Международные новостиБайден поддержал кандидатуру Камалы Харрис на выборах США: на заявление отреагировал Трамп