Նիկոլ Փաշինյանը ԵՄ դեսպաններին ներկայացրել է հայկական կողմի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին եւ ընդգծել մեր երկրի պատրաստակամությունը՝ համաձայնեցված հոդվածների հիման վրա ստորագրելու պայմանագիրն 10/16/2024   17:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների արտակարգ և լիազոր դեսպաններին՝ ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի գլխավորությամբ:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստան-ԵՄ բազմաոլորտ համագործակցությունն ու ևս մեկ անգամ ընդգծել ՀՀ Կառավարության պատրաստակամությունը՝ խորացնելու և ընդլայնելու բազմաոլորտ հարաբերությունները եվրոպական գործընկերների հետ: Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է նախորդ տարվա հոկտեմբերին Գրանադայում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ հայտարարությամբ, ինչպես նաև այս տարվա ապրիլին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ և հետևողական իրականացման անհրաժեշտությունը:
Վասիլիս Մարագոսն անդրադարձել է վերոնշյալ հայտարարություններով նախատեսված քայլերի իրականացման ընթացքին ու ընդգծել ԵՄ շարունակական աջակցությունը՝ ՀՀ–ում ժողովրդավարական և տնտեսական ոլորտում բարեփոխումների առաջմղման գործում, այդ թվում՝ մասնավոր հատվածի կարողությունների զարգացման նպատակով: ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը կարևորել է նաև վիզաների ազատականացման շուրջ Հայաստանի հետ երկխոսության մեկնարկը, ԵՄ խաղաղության հիմնադրամից մեր երկրին օժանդակություն ցուցաբերելու որոշումը:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է հայկական կողմի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և ընդգծել մեր երկրի պատրաստակամությունը՝ համաձայնեցված հոդվածների հիման վրա ստորագրելու պայմանագիրն ու շարունակելու հետագա քննարկումները մյուս հարցերի շուրջ:
Տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ: ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը հայտնել է ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու ՀՀ Կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի:
08:01 15/10/2024  |  Մամուլ20 մլն 114 հազար ՀՀ դրամ` «ՀՀ վարչապետի գավաթ»-ի համար. ինչի՞ վրա են ծախսվել գումարները. «Ժողովուրդ»
15:49 14/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ
20:12 13/10/2024  |  ՄարզականՓաշինյանը՝ կրկին հեծանվով. Ապարանում ոչ մրցութային կարգով մասնակցել է «Մարզային գավաթ» 11-րդ մրցաշարին
18:10 12/10/2024  |  ՎերլուծություններԱռջևում պակազուխան էր, այնպես, որ օրենքն ու իրավունքը մնացին հետևում և․․․ այդ է հիշվելու․․․
16:34 12/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Զվարթնոց»-ում Փաշինյանը ծանոթացել է ՀՀ սահմանապահների աշխատանքին՝ նոր իրողության պայմաններում
14:12 12/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում 2020-ից հետո գերիներ ունենք, շուրջ 1000 անհետ կորած. Անընդունելի է «Նոյեմբերի 9-ի» մի կետն անընդհատ շեշտել, իսկ որտե՞ղ են մյուսները. Փաշինյան

Пашинян и послы стран ЕС обсудили возможности разблокирования региональных коммуникаций 10/16/2024   18:05  |  Политика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял аккредитованных в Республике Армения чрезвычайных и полномочных послов государств-членов Европейского союза во главе с руководителем делегации ЕС, послом Василисом Марагосом. Подробности приводит пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр отметил важность многопрофильного сотрудничества Армения-ЕС и еще раз подчеркнул готовность правительства Республики Армения к углублению и расширению многоотраслевых отношений с европейскими партнерами. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул необходимость эффективной и последовательной реализации договоренностей, которые зафиксированы в принятом с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен в октябре прошлого года в Гранаде совместном заявлении, а также в заявлении по итогам встречи высокого уровня Армения-ЕС-США в Брюсселе в апреле текущего года.
Василис Марагос коснулся процесса реализации шагов, предусмотренных вышеупомянутыми заявлениями, и подчеркнул постоянную поддержку ЕС в продвижении реформ в сферах демократии и экономики в Армении, в том числе с целью развития потенциала частного сектора. Глава делегации ЕС также подчеркнул важность начала диалога с Арменией по вопросам либерализации визового режима и решения предоставить нашей стране помощь из Европейского фонда мира.
Затем были затронуты обсуждения мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Премьер-министр Пашинян подчеркнул приверженность армянской стороны мирной повестке и готовность нашей страны подписать соглашение на основе согласованных статей и продолжить дальнейшие обсуждения по другим вопросам.
В контексте обеспечения мира и стабильности в регионе собеседники отметили важность эффективной деятельности Миссии наблюдателей ЕС в Армении.
Состоялся обмен мнениями о возможностях разблокирования региональных коммуникаций. Глава делегации ЕС Василис Марагос выразил поддержку ЕС суверенитету Армении и разработанному правительством Республики Армения проекту “Перекресток мира”.
В ходе встречи были затронуты и другие вопросы регионального значения.
11:12 16/10/2024  |  ПолитикаСимонян и генсек МПС обсудили детали отмененной встречи глав парламентов Армении и Азербайджана
10:26 16/10/2024  |  ПолитикаСША никогда не увязывали мирный договор между Арменией и Азербайджаном с COP-29 - Госдеп
10:02 16/10/2024  |  ПолитикаЕреван пока не получал ответа от Баку на предложение по проекту мирного договора – МИД Армении
17:43 15/10/2024  |  Лента новостейАрмения предложила Азербайджану провести встречи в двустороннем формате - Ханданян
16:19 15/10/2024  |  Лента новостейАрмения и Азербайджан находятся на пороге достижения соглашения, пришло время для установления мира - Симонян
13:35 15/10/2024  |  ПолитикаКазахстан готов и далее предоставлять Алматинскую площадку для переговоров между Азербайджаном и Арменией - Токаев
00:14 15/10/2024  |  Лента новостейВстреча спикеров парламентов Армении и Азербайджан в Женеве отменена, Баку отказался в последний момент
13:32 14/10/2024  |  Лента новостейВ МИД Армении по пунктам перечислили факты нарушения Азербайджаном своих обязательств по трехстороннему заявлению