Ալեն Սիմոնյանը Ժնևում հանդիպել է Հնդկաստանի խորհրդարանի Լոք Սաբհայի խոսնակ Օմ Բիրլայի հետ 10/16/2024 11:13 | Քաղաքական
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ժնեւում հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի խորհրդարանի Լոք Սաբհայի խոսնակ Օմ Բիրլայի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են Ազգային ժողովից։
Քննարկելով երկկողմ հետաքրքրության հարցերի լայն շրջանակ` կողմերն ընդգծել են հայ-հնդկական հարաբերությունների խորացող բնույթն ու դրա կարեւորությունը երկու երկրների համար:
Քննարկումների առանցքում են եղել երկու երկրների խորհրդարանական համագործակցությանը եւ գոյություն ունեցող բարեկամական կապերի խորացմանն ու զարգացմանը միտված քայլերի ձեռնարկման հարցերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը վերաբերող հարցերին:

Спикер парламента Армении обсудил с коллегой из Индии углубление сотрудничества и текущую ситуацию в регионе 10/16/2024   11:20  |  Политика
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян встретился в Женеве со спикером нижней палаты(Лок Сабха) парламента Индии Омом Бирлой. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
Обсудив широкий круг вопросов, представляющих двусторонний интерес, стороны подчеркнули углубляющийся характер армяно-индийских отношений и их важность для обеих стран.
В центре обсуждений были вопросы парламентского сотрудничества двух стран, шаги по углублению и развитию налаженных дружественных связей.
Собеседники также коснулись текущей ситуации в регионе и подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном.