Գինեսի ռեկորդ և համաշխարհային ճանաչում. «ՏաԹևեր» ճոպանուղին դարձավ 14 տարեկան 10/16/2024   12:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին նշում է իր գործունեության 14 տարին։ Ծրագրի մեկնարկից՝ 2010 թվականից ի վեր, ավելի քան 1,300,000 մարդ օգտվել է ճոպանուղուց: «ՏաԹևեր»-ը երրորդ անգամ առաջադրվել է զբոսաշրջության ոլորտում World Travel Awards 2024 միջազգային հեղինակավոր մրցույթի՝ «2024 թվականի աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում: Նախագիծն արդեն երկու անգամ հաղթել է այս անվանակարգում՝ 2021 և 2023 թվականներին։ Քվեարկությունը տեղի է ունենում մրցույթի պաշտոնական կայքում և կտևի մինչև 2024 թվականի հոկտեմբերի 20-ը։
Գինեսի ռեկորդակիր
«ՏաԹևեր»-ը զբոսաշրջիկների համար բացում է Հայաստանի նախկինում անմատչելի անկյունները և մեծացնում երկրի ճանաչելիությունը։ «ՏաԹևեր» ճոպանուղին աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի մարդատար ճոպանուղին է: Այն գրանցվել Է «Գինեսի» ռեկորդների գրքում ոչ միայն իր երկարության շնորհիվ, որը 5752 մ է, այլև որպես աշխարհում այս մասշտաբի միակ ինժեներական կառույց, որը կառուցվել է ընդամենը 10 ամսվա ընթացքում: Ճոպանուղու ստեղծման նախագիծն իրականացրել է ավստրիա-շվեյցարական Doppelmayr/Garaventa ընկերությունը, որը ճոպանուղիների շինարարության ոլորտում առաջատարն է:
«ՏաԹևեր»՝ տարածաշրջանային զարգացման շարժիչ ուժ
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին «Տաթևի դարպասներ» համալիրի մի մասն է։ Այն շահույթ չհետապնդող ծրագիր է, որից ստացված ողջ հասույթն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանը և տեղական համայնքի զարգացմանը: «ՏաԹևեր» ճոպանուղին կառուցվել է «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում, որի շնորհիվ Տաթևում ստեղծվել է 12 կմ ճանապարհային ենթակառուցվածք, վերազինվել և վերանորոգվել են դպրոցներ ու մանկապարտեզներ, 2023 թվականին Հալիձոր գյուղում բացվել է համայնքային կենտրոն։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում տարածաշրջանի էկոլոգիական բազմազանության պահպանմանը․ փրկվել է 9,5 հա անտառ, բարելավվել Տաթև և Սվարանց բնակավայրերի ջրամատակարարումը։
Մշակութային կյանքը պահպանելու նպատակով անցկացվել է ավելի քան 20 միջոցառում, այդ թվում՝ ազգային և տարածաշրջանային մի շարք փառատոներ։ Հայաստան այցելող յուրաքանչյուր 5-րդ զբոսաշրջիկ իր երթուղում ներառում է ճոպանուղին։ Դրա շնորհիվ զբոսաշրջային հոսքը դեպի Սյունիքի մարզ 2010 թ. համեմատ աճել է 17 անգամ։
«Զբոսաշրջային Օսկար»
World Travel Awards մրցանակաբաշխությունը հաճախ անվանում են «Զբոսաշրջային Օսկար»։ Այն հիմնադրվել է 1993 թ․-ին և, այդ ժամանակից ի վեր, ծառայել է որպես ճանապարհորդության և հյուրընկալության ոլորտում կարևոր նվաճումների չափանիշ: «ՏաԹևեր» ճոպանուղին 2 անգամ է ճանաչվել աշխարհի լավագույն ճոպանուղի. 1-ին մրցանակը Հայաստանին բաժին է հասել 2021 թ․-ին, երկրորդը՝ 2023 թ․-ին։ Այս տարի ևս նախագիծը հավակնում է աշխարհի լավագույն ճոպանուղու կոչմանը։
«ՏաԹևեր» ճոպանուղու օգտին քվեարկելու համար անհրաժեշտ է՝
1.      Անցնել մրցանակաբաշխության պաշտոնական կայքի հղումով
2.      Գրանցվել էլեկտրոնային փոստով
3.      Հաստատել ստացված էլ. հաղորդագրությունը
4.      Սեղմել Start Voting կոճակը
5.      Ընտրել World բաժինը
6.      Ընտրել 63-րդ տողը՝ World's Leading Cable Car Ride 2024
7.      Քվեարկել Wings of Tatev, Armenia -ի օգտին։
Քվեարկության վերջնաժամկետը 2024 թ․-ի հոկտեմբերի 20-ն է:
«Տաթևեր» ճոպանուղին արդեն 14 տարեկան է, որի ընթացքում մեր թիմը մեծ ջանքեր է ներդրել՝ մշտապես բարելավելու սպասարկման որակը՝ հյուրերի համար ստեղծելով իսկապես բացառիկ փորձառություն: Մենք առանձնահատուկ ոգևորությամբ ենք նշում այս կարևոր օրը և հույս ունենք ևս մեկ անգամ ճանաչվել համաշխարհային զբոսաշրջության ասպարեզում։ World Travel Awards-ում հաղթանակը ոչ միայն կամրապնդի Հայաստանի՝ որպես զբոսաշրջային առաջատար ուղղության կարգավիճակը, այլ նաև թույլ կտա ավելի շատ զբոսաշրջիկների ծանոթացնել Տաթևի և ամբողջ Սյունիքի բնությանը և հարուստ մշակութային ժառանգությանը»,- նշեց ճոպանուղին կառավարող Impulse Business Management ընկերության տնօրեն Մարիյա Բուտենկոն:
Ծրագիրն իրականացվում է Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից մեկնարկած «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում:
12:06 13/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍիսիան-Գորիս մայրուղուց` դեպի Տաթև գնացող հատվածն է, որն անցնում է Շինուհայր և Հալիձոր գյուղերով ու երկար ժամանակ է անմխիթար վիճակում է․ Աբրահամյան
18:18 26/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքը մե՛րն է և մե՛րն է լինելու, Սյունիքը՝ թշնամուն հող չունի՛ հանձնելու. Տաթև համայնքի ղեկավար
20:46 08/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«ՏաԹևեր»-ում 41 քաղաքացի տարհանվել է․ ճոպանուղին աշխատում է
17:47 08/08/2021  |  Արտակարգ պատահարներ«ՏաԹևեր» ճոպանուղում արդեն սկսվել են տարհանման գործողությունները. ԱԻՆ
16:50 08/08/2021  |  Արտակարգ պատահարներ«ՏաԹևեր» ճոպանուղում էլեկտրաէներգիայի խափանման պատճառով 70-ից ավելի քաղաքացիներ մնացել են օդում
13:08 11/09/2019  |  Արտակարգ պատահարներՎնասվածքներ են ստացել ճոպանուղուց օգտվելիս
11:40 29/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԾաղկաձորի ճոպանուղու շահագործման ընթացքում հարկերը չվճարելու արդյունքում պետությանն ավելի քան 476 մլն դրամի վնաս է պատճառվել

Рекорд Гиннесса и мировое признание: Канатной дороге “Крылья Татева” исполнилось 14 лет 10/16/2024   12:49  |  Лента новостей
16 октября 2024 г. Канатная дорога “Крылья Татева” отмечает 14 лет со дня своего открытия. С момента запуска проекта в 2010 году ее услугами воспользовались более 1 300 000 человек. “Крылья Татева” уже в третий раз номинированы на престижную международную премию в сфере туризма World Travel Awards 2024 в категории «Лучшая канатная дорога в мире». Проект уже дважды побеждал в этой номинации в 2023 и в 2021 годах. Голосование проходит на официальной сайте премии и продлится до 20 октября 2024 года.
Рекордсмен Гиннеса
«Крылья Татева» открывают путешественникам ранее недоступные уголки Армении и повышают узнаваемость страны: они вошли в Книгу рекордов Гиннесса как самая длинная реверсивная пассажирская канатная дорога в мире (5752 метра). Там же зарегистрировано ещё одно достижение армянской воздушной магистрали — самый короткий для такого масштабного инженерного сооружения срок строительства (10 месяцев). Проект по созданию канатной дороги осуществила австрийско-швейцарская компания Doppelmayr/Garaventa, являющаяся лидером в сфере строительства канатных дорог.
“Крылья Татева” — драйвер развития региона
Канатная дорога входит в комплекс “Ворота Татева”— некоммерческий проект, вся прибыль от него направляется на восстановление Татевского монастыря и развитие близлежащих территорий. «Крылья Татева» были построены в рамках программы «Возрождение Татева», благодаря которой в Татеве создано 12 км дорожной инфраструктуры, были оборудованы и отремонтированы школы и детские сады. В 2023 году в селе Алидзор открыт общинный центр. Особое внимание уделяется сохранению экологического разнообразия региона: сохранено 9.5 га леса, улучшено водоснабжение в сёлах Татев и Сваранц.
В целях поддержания культурной жизни проведено более 20 мероприятий, в том числе фестивалей национального и регионального уровня. Канатную дорогу включает в свой маршрут каждый пятый гость страны. За счёт этого туристический поток в Сюникскую область вырос в 17 раз по сравнению с 2010 годом.
“Туристический Оскар”
Премию World Travel Awards часто называют «туристическим Оскаром». Она была учреждена в 1993 году и поощряет выдающиеся достижения в индустрии путешествий и гостеприимства, а проекты — обладатели премии — признаются во всём мире эталоном качества сервиса. «Крылья Татева» названы лучшей канатной дорогой в мире два раза: первая награда досталась Армении в 2021 году, вторая — в 2023.
В этом году проект также номинирован на звание лучшей канатной дороги мира.
Чтобы проголосовать за «Крылья Татева», необходимо:
1.      Перейти на официальный сайт премии по ссылке.
2.      Зарегистрироваться по электронной почте.
3.      Подтвердить полученное электронное письмо.
4.      Нажать на кнопку Start Voting.
5.      Выбрать раздел World.
6.      Выбрать строку 63: World's Leading Cable Car Ride 2024․
7.      Проголосовать за Wings of Tatev, Armenia.
Дата окончания голосования — 20 октября 2024.
“Канатной дороге “Крылья Татева” уже 14 лет, всё это время наша команда вкладывала большие усилия для постоянного улучшения качества сервиса, создавая для гостей по-настоящему исключительные впечатления. Мы встречаем эту важную дату с особым трепетом и надеемся вновь быть признанными на мировой туристической арене. Победа в World Travel Awards не только в очередной раз подтвердит звание Армении как уникального туристического направления, но и позволит нам еще больше туристов познакомить с захватывающей природой и богатым культурным наследием Татева и всего Сюника”,  — отметила Мария Бутенко директор компании Impulse Business Management, которая управляет канатной дорогой.
Проект «Крылья Татева» реализуется в рамках программы «Возрождение Татева», запущенной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд.