Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության հասնելու շեմին են. խաղաղության ժամանակը հիմա է. Ալեն Սիմոնյան 10/15/2024 13:46 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ելույթը Միջխորհրդարանական միության 149-րդ վեհաժողովի ընդհանուր քննարկումներում
Տիկի՛ն նախագահ,
Պարո՛ն գլխավոր քարտուղար,
Ձե՛րդ գերազանցություններ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է ելույթ ունենալ Միջխորհրդարանական միության 149-րդ վեհաժողովում ու քննարկել գիտության, տեխնոլոգիաների եւ նորարարության կենսական դերն ավելի խաղաղ ու կայուն ապագայի ձեւավորման գործում:
Հայաստանի համար՝ երկրի, որը կանգնած է աշխարհաքաղաքական բարդ մարտահրավերների առջեւ, գիտության եւ տեխնոլոգիաների կիրառումը ոչ միայն տնտեսական աճ է, այլեւ ազգային անվտանգություն, կենսունակություն եւ կայուն զարգացում:
Քանի որ գիտության, տեխնոլոգիաների եւ նորարարության կիրառումը կարող է օգտագործվել նաեւ ի վնաս մարդկանց ու լինել մարտահրավեր մեր նպատակներին հասնելու ճանապարհին, մեր ընտրությունն է օգտագործել այն առավելագույն սոցիալական, տնտեսական եւ բնապահպանական աճ ստանալու համար՝ միաժամանակ վերացնելով թերություններն ու խնդիրները:
Հայաստանի առանցքային առաջնահերթություններից է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը: Տարվա 270 արեւային օրերի շնորհիվ մեր երկիրը կարող է արեւային էներգիան դարձնել էներգետիկ ռազմավարության կենտրոնական մասը: Մենք մտադիր ենք մինչեւ 2030 թվականը եռապատկել արեւային էներգիայի արտադրությունը՝ ապահովելով երկրի էներգաբալանսի առնվազն 15 տոկոսը վերականգնվող աղբյուրներից: Անցումը մաքուր էներգիայի նվազեցնում է մեր կախվածությունը հանածո վառելիքներից եւ պակասեցնում ջերմոցային գազերի արտանետումները՝ նպաստելով կայուն զարգացմանը:
Գիտությունն ու տեխնոլոգիաները կարեւոր դեր են խաղում Հայաստանի ռեսուրսների առավել արդյունավետ կառավարման եւ կլիմայի փոփոխության հետ կապված ռիսկերի նվազեցման գործում: Այս ոլորտներում առաջընթացը լուծումներ է առաջարկում մեր առջեւ դրված խնդիրներին՝ գյուղատնտեսության արտադրողականության բարձրացումից մինչեւ բնական աղետների դեմ պայքարի բարելավում: Խելացի կերպով կիրառելով այս տեխնոլոգիաները՝ մենք ոչ միայն պաշտպանում ենք շրջակա միջավայրը, այլեւ ավելի լավ ապագա ենք ապահովում հաջորդ սերնդի համար:
Կարեւոր է կիրառել հուսալի տեխնոլոգիական լուծումներ: Հայաստանը, ինչպես եւ շատ այլ երկրներ, կենտրոնացած է ածխաթթու գազի արտանետումների նվազեցման, ռեսուրսների պահպանման եւ բնապահպանական պատասխանատվության մշակույթի խթանման վրա: Դա հավաքական ջանք է, եւ մենք բոլորս պետք է նպաստենք մեր մոլորակի պաշտպանության համար տեխնոլոգիական առաջընթացի խելացի օգտագործման ապահովմանը:
Գիտությունն ու տեխնոլոգիաները նաեւ խաղաղաշինության հզոր գործիքներ են: Գիտական նորարարությունները կարող են օգնել մեզ բավարարել մարդկանց կարիքները՝ սկսած բնական ռեսուրսների շուրջ հակամարտությունների նվազումից մինչեւ մարդու իրավունքների պաշտպանություն: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանը ձգտում է օգտագործել տեխնոլոգիաները:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության հաստատմանը, ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության հասնելու շեմին են: Այն համատեքստում, երբ խաղաղ գործընթացը լրջորեն սկսվեց ամիսներ առաջ, Ադրբեջանը ցանկանում էր մեր համաձայնությունը միջազգայնորեն ճանաչված 5 կետի շուրջ: Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ այսօր մենք համաձայնության ենք եկել 16 կետի շուրջ:
Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, կատարյալն այլեւս չպետք է լինի լավի թշնամին:
Եկել է խաղաղություն հաստատելու ժամանակը. խաղաղության ժամանակը հիմա է:
Մենք հրավիրում ենք Ադրբեջանին դրսեւորել քաղաքական կամք, օգտվել պահից եւ միանալ մեզ՝ հնարավորն իրականություն դարձնելու համար:

Армения и Азербайджан находятся на пороге достижения соглашения, пришло время для установления мира - Симонян 10/15/2024 16:19 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален.Симонян выступил с речью на общих дебатах 149-й Ассамблеи МПС. Речь спикера НС Армении приводит пресс-служба парламента.
“Для меня большая честь выступать на 149-й Ассамблее Межпарламентского союза (МПС) и обсуждать жизненно важную роль науки, технологий и инноваций в формировании более мирного и стабильного будущего.
Для Армении, страны, стоящей перед сложными геополитическими вызовами, применение науки и технологий – не только экономический рост, но и национальная безопасность, жизнеспособность и устойчивое развитие.
Поскольку применение науки, технологий и инноваций также может быть использовано во вред людям и бросить вызов нашим целям, выбор наш состоит в том, чтобы использовать их для достижения максимального социального, экономического и экологического роста, одновременно устраняя недостатки и проблемы.
Одним из ключевых приоритетов Армении является развитие возобновляемой энергетики. Благодаря 270 солнечным дням в году наша страна может сделать солнечную энергетику центральной частью своей энергетической стратегии. Мы намерены утроить производство солнечной энергии к 2030 г., обеспечив не менее 15% энергобаланса страны за счет возобновляемых источников. Переход к чистой энергии снижает нашу зависимость от ископаемого топлива и сокращает выбросы парниковых газов, содействуя стабильному развитию.
Наука и технологии играют важную роль в более эффективном управлении ресурсами Армении и снижении рисков, связанных с изменением климата. Достижения в этих сферах предлагают решения вставших перед нами проблем, - от повышения производительности сельского хозяйства до совершенствования противодействия стихийным бедствиям. Разумно применяя эти технологии, мы не только защищаем окружающую среду, но и обеспечиваем лучшее будущее для следующего поколения.
Важно использовать надежные технологические решения. Армения, как и многие другие страны, ориентирована на сокращение выбросов углекислого газа, сохранение ресурсов и продвижение культуры экологической ответственности. Это коллективное усилие, и все мы должны внести свой вклад в обеспечение разумного использования технологического прогресса для защиты нашей планеты.
Наука и технологии также являются мощными инструментами построения мира. Научные инновации могут помочь нам удовлетворить потребности людей, начиная от уменьшения конфликтов из-за природных ресурсов до защиты прав человека. Армения стремится использовать технологии для достижения этой цели.
Что касается установления мира, хотел бы сообщить вам, что Армения и Азербайджан находятся на пороге достижения соглашения. В этом контексте, когда несколько месяцев назад мирный процесс всерьез начался, Азербайджан желал нашего согласия по 5 международно признанным пунктам. Рад проинформировать, что сегодня мы достигли согласия по 16 пунктам.
Дамы и господа, совершенное отныне не должно быть врагом хорошего.
Пришло время для установления мира – именно сейчас время для установления мира.
Мы приглашаем Азербайджан проявить политическую волю, воспользоваться моментом и присоединиться к нам, чтобы сделать возможное реальностью.