Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է երկկողմ ֆորմատով հանդիպումներ անցկացնել. Սարգիս Խանդանյան 10/15/2024 16:54 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին առաջարկել է, որ արտաքին գործերի նախարարները երկօրյա հանդիպում ունենան, համաձայնեցնեն Խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված մեկ-երկու հոդվածները, ապա երկրների առաջնորդները, նախքան Բաքվում COP-29-ի կայացումը, ստորագրեն պայմանագիրը: Այս մասին տեղեկացրեց Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը՝ «Արմենպրես»-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի վերջին հայտարարությունները:
-Պարոն Խանդանյան, Ադրբեջանի նախագահը հոկտեմբերի 14-ին, ընդունելով Ադրբեջանում Բելգիայի նորանշանակ դեսպանին, հայտարարել է, թե Հայաստանի Հանրապետությունն է, որ հրաժարվել է Բրյուսելյան հարթակում ընթացող բանակցությունները շարունակելուց: Մինչդեռ Հայաստանի կառավարությունը մի փոքր այլ կերպ էր ներկայացնում:
-Այդ հարցի պատասխանը ստանալու համար պետք է պարզապես հղում կատարենք փաստերին: 2023թ. հունիսին Քիշնեւում տեղի ունեցած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում կայացավ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Շոլցի, ԵՄ խորհրդի նախագահ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի հնգակողմ հանդիպումը, որպես բրյուսելյան քննարկումների ամփոփման հարթակ: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց այդ ձեւաչափով հաջորդ հանդիպումը ունենալ նույն թվականի հոկտեմբերին Գրանադայում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի ընթացքում՝ Բրյուսելում առաջիկա եռակողմ հանդիպումից հետո: Բրյուսելում եռակողմ հանդիպում տեղի ունեցավ 2023թ. հուլիսի 15-ին, իսկ Գրանադայի հանդիպմանը Ադրբեջանը հրաժարվեց մասնակցել: Գրանադայից անմիջապես հետո ԵՄ խորհրդի նախագահ Միշելը հայտարարեց, որ հոկտեմբերի վերջին նախատեսվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպում, և կողմերն արդեն իսկ տվել են իրենց համաձայնությունը։ Այնուամենայնիվ, հետագայում ադրբեջանական կողմը հրաժարվեց այս հանդիպումից եւս։ 2024 թվականի փետրվարի 2-ին վարչապետ Փաշինյան - նախագահ Միշել հեռախոսազրույցում վերջինս առաջարկել էր Բրյուսելում եռակողմ հանդիպում ունենալ մարտի սկզբին։ Պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել հանդիպումն անցկացնել մարտի 12-ին: Հետագայում Ադրբեջանը հրաժարվեց նաեւ այդ հանդիպումից: Ապրիլին Շառլ Միշելը նամակով դիմել էր ՀՀ վարչապետին և Ադրբեջանի նախագահին՝ առաջարկելով Բրյուսելում անցկացնել եռակողմ հանդիպում։ Վարչապետ Փաշինյանը տվել էր իր համաձայնությունը, իսկ ադրբեջանական կողմը հրաժարվել էր հանդիպումից։ Հավելեմ, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարել Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում ստանձնած հումանիտար բնույթի մի շարք հանձնառություններ, ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց ազատ արձակելու վերաբերյալ:
-Բայց Ադրբեջանը փաստարկում է, որ Հայաստանը հրաժարվել է Մեծ Բրիտանիայում հուլիսին կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում հանդիպման առաջարկից:
-Հայաստանը ոչ թե հրաժարվել, այլ նպատակահարմար չի համարել նոր ֆորմատով հանդիպումը եւ Ադրբեջանին առաջարկել է Մեծ Բրիտանիայում ունենալ երկկողմ հանդիպում, ինչից հրաժարվել է Ադրբեջանը, որն ավելի վաղ հրաժարվել էր հնգակողմ ֆորմատով հանդիպումներից: Որքան տեղյակ եմ, հոկտեմբերի 7-8-ը Մոսկվայում տեղի ունեցած ոչ ֆորմալ շփումների ժամանակ վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Ալիեւին առաջարկել է երկկողմ հանդիպում ունենալ: Ավելի ճիշտ, առաջարկվել է, որ ԱԳ նախարարները երկօրյա հանդիպում ունենան, համաձայնեցնեն Խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված մեկ-երկու հոդվածները, ապա առաջնորդները նախքան Բաքվում COP-29-ի կայացումը ստորագրեն պայմանագիրը: Ես, անկեղծ ասած, Ադրբեջանի արձագանքից տեղյակ չեմ, բայց հույս ունեմ այս տրամաբանությունը հնարավոր կլինի իրագործել:

Армения предложила Азербайджану провести встречи в двустороннем формате - Ханданян 10/15/2024 17:43 | Лента новостей
Премьер-министр РА Никол Пашинян предложил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву провести двухдневную встречу министров иностранных дел, согласовать одну-две статьи Мирного договора, а затем до проведения COP29 в Баку лидеры стран подпишут договор. Об этом сообщил председатель постоянной комиссии НС РА по внешним связям НС Саргис Ханданян, комментируя по просьбе Арменпресс последние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.
- Господин Ханданян, президент Азербайджана 14 октября, принимая новоназначенного посла Бельгии в Азербайджане, заявил, что именно Республика Армения отказалась продолжать переговоры на Брюссельской платформе. Между тем правительство Армении представляло это несколько иначе.
- Чтобы получить ответ на этот вопрос, достаточно просто обратиться к фактам. В июне 2023 года рамках саммита Европейского политического сообщества в Кишиневе состоялась пятисторонняя встреча президента Франции Макрона, канцлера Германии Шольца, председателя Совета ЕС Мишеля, президента Азербайджана Алиева и премьер-министра Армении Пашиняна в качестве платформы для подведения итогов дискуссии в Брюсселе.
Была достигнута договоренность о проведении следующей встречи в таком формате в ходе саммита Европейского политического сообщества, который пройдет в Гранаде в октябре того же года, после предстоящей трехсторонней встречи в Брюсселе.
Трехсторонняя встреча состоялась в Брюсселе 15 июля 2023 года, а во встрече в Гранаде Азербайджан участвовать отказался. Сразу после Гранады президент Совета ЕС Мишель заявил, что встреча лидеров Армении и Азербайджана запланирована на конец октября, и стороны уже дали свое согласие. Однако впоследствии азербайджанская сторона отказалась и от этой встречи.
В телефонном разговоре премьер-министра Пашиняна и президента Мишеля 2 февраля 2024 года последний предложил провести трехстороннюю встречу в Брюсселе в начале марта. Было решено провести встречу 12 марта. Позже Азербайджан отказался и от этой встречи.
В апреле Шарль Мишель написал письмо премьер-министру Армении и президенту Азербайджана, предложив провести трехстороннюю встречу в Брюсселе. Премьер-министр Пашинян дал свое согласие, однако азербайджанская сторона отказалась от встречи.
Хочу добавить, что Азербайджан до сих пор не выполнил ряд гуманитарных обязательств относительно освобождения военнопленных и других удерживаемых лиц, взятых на себя в ходе встреч, состоявшихся в Брюсселе.
- Но Азербайджан утверждает, что Армения отказалась от предложения о встрече в рамках Европейского политического сообщества в Великобритании в июле.
- Армения не отказалась, а не сочла встречу в новом формате целесообразной и предложила Азербайджану провести двустороннюю встречу в Великобритании, от чего отказался Азербайджан, ранее отказывавшийся встречаться в пятистороннем формате. Насколько мне известно, в ходе неформальных контактов, состоявшихся в Москве 7-8 октября, премьер-министр Пашинян предложил президенту Алиеву провести двустороннюю встречу.
Точнее, предлагалось, чтобы министры иностранных дел провели двухдневную встречу, согласовали одну-две несогласованные статьи Мирного договора, а затем лидеры до проведения COP-29 в Баку подписали договор. Честно говоря, я не в курсе реакции Азербайджана, но надеюсь, что эту логику можно будет реализовать.