2024 թ․ հոկտեմբերի 14-ի դրությամբ էլեկտրոմոբիլների ներմուծման սակագնային քվոտայի մնացորդը կազմում է 317 հատ 10/14/2024   11:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ 2024 թ. հոկտեմբերի 14-ի դրությամբ ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 8703 80 000 2 ծածկագրին դասվող էլեկտրական շարժիչով տրասնպորտային միջոցների 0 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափի շրջանակում ներմուծման սակագնային քվոտայի մնացորդը կազմում է 317 հատ։
Հիշեցնենք, որ նախապես սահմանված 7400 հատ քվոտայի սպառված լինելու պայմաններում` ՀՀ կառավարության 10.10.2024թ. թիվ 1589-Ն որոշմամբ՝ ներմուծման սակագնային քվոտան ավելացվել էր ևս 600 հատով, որից հետո հոկտեմբերի 11-ից մինչև 12-ի կեսօրը ընկած ժամանակահատվածում արտոնությամբ ձևակերպվել և բաց է թողնվել ևս 283 էլեկտրական շարժիչով տրասնպորտային միջոցներ։
2025 թվականի համար էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների համար ևս սահմանված է 0 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափ՝ 8000 տրանսպորտային միջոցների համար: 2025 թվականի քվոտայից օգտվելու համար անհրաժեշտ կլինի ՀՀ ներմուծված տրասնպորտային միջոցի համար մաքսային հայտարարագիրը կամ մաքսային մուտքի օրդերը ներկայացնել և գրանցել 01.01.2025 թվականից սկսած:

В Армении за один день растаможили на льготных условиях более 280 электромобилей 10/14/2024 12:16 | Экономика
По состоянию на 14 октября 2024 года остаток импортной тарифной квоты в рамках нулевой процентной ставки ввозной пошлины на электромобили составляет 317 единиц. Об этом сообщает Комитет государственных доходов Армении.
В ведомстве напомнили, что при исчерпании заранее определенной квоты в 7 400 штук электромобилей, распоряжением правительства РА от 10 октября 2024 годатарифная квота на ввоз была увеличена еще на 600 автомобилей, после чего в период с 11 октября до полудня 12 октября оформление на льготных условиях прошли 283 автомобиля с электродвигателем.
На 2025 год также установлена ставка импортной пошлины в размере 0 процентов для 8 000 электромобилей. Чтобы воспользоваться квотой 2025 года, необходимо будет подать и зарегистрировать таможенную декларацию или таможенный ордер на ввозимые в Армению транспортные средства, начиная с 1 января 2025 года.