Մենք պետք է օգտագործենք այս հնարավորությունը՝ Ադրբեջանին պարտադրելու, որ կատարի մարդու իրավունքի, մարդասիրական իրավունքի դրույթները. Ստեփանյան 10/11/2024 11:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվում կայանալիք COP29 համաժողովին ընդառաջ նաև Հայաստանում համապատասխան կառույցներին Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցը բարձրաձանելու համար այսօր ՄԱԿ-ի ու Հայաստանում տարբեր դեսպանատների դիմաց բողոքի ակցիաների շարք է կազմակերպվել։
Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը ՄԱԿ-ի մոտ ակցիայի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ որքան մոտենում է համաժողովի օրը, այնքան միջազգային դաշտում հարցի նկատմամբ հետաքրքրություն է նկատվում։ «Երեկ օրինակ տեղեկացանք, որ Եվրախորհրդանում է պլանավորվում այս թեմաներով քննարկում իրականացնել։ Այսինքն, սա ժամանակահատված է, որը աշխարհի ուշադրությունը դեպի Ադրբեջան է ուղղելու և մենք պետք է օգտագործենք այս հնարավորությունը՝ Ադրբեջանին պարտադրելու, որ կատարի մարդու իրավունքի, մարդասիրական իրավունքի դրույթները։
Հակառակ պարագայում՝ չխոսելով, այս հարցերը առաջ չմղելով Ադրբեջանն էլի ավելի կոգևորվի հետագա անպատժելիությունից»։
Նա ընդգծեց, որ դԵռ 44-օրյա պատերազմից հետո սա այն թեման է, որը որքան էլ հիասթափությունները շատ են, իսկ իրատեսականությունը՝ հակառակը, բայց դրա մասին չխոսել, լռելն ու անտեսելու իրավունք չունենք։ «Խոսքը առաջին հերթին մարդկանց ճակատագրերի մասին է, անհետ կորածների դեպքում այդ ճակատագրերը պարզելու, գերեվարված մարդկանց դեպքում՝ ազատ արձակելու։ Այսինքն, այս պահանջը պետք է մշտապես ներկայացվի՝ հնարավորինս ավելի մեծ ճնշում գեներացնելու համար»,-ընդգծեց նա։
Նա ընդգծեց, որ միանշանակ է, որ ունենալով գերիներ ու չճշտված ճակատագրերով մարդիկ Ադրբեջանում՝ Հայաստանի կողմից COP29-ին մասնակցությունը անընդունելի կլինի։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչ պայմաններում են Բաքվում պահվում հայ գերիները՝ նա խատասխանեց, որ նախորդիվ գերեվարված և հետագայում ազատ արձակված անձանցից ստացված տվյալների, իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում բազմիցս արձանագրվել է ու Արդեջանում պահվող հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվել են խոշտանգումներ, անմարդկային վերաբերմունք և կտտանքներ։ «Սրանք այլևս արձանագրված փաստեր են ու սրանից բխեցվում է այն ողջամիտ ենթադրությունը, որ ցանկացած անձ ադրբեջանական բանտերում գտնվելու պարագայում արժանանալու է նույն վերաբերմունքի»։

Нужно воспользоваться возможностью COP29, чтобы принудить Баку к, выполнению положений гуманитарного права - Степанян 10/11/2024   12:53  |  Лента новостей
В преддверии предстоящей в ноябре Конференции ООН по климату (COP29) в Баку в разных странах мира проходят акции с требованием немедленного освобождения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и заложников.
Акции протеста проходят сегодня перед офисом ООН и зданиями зарубежных дипмиссий в Армении.
Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян в ходе акции у офиса ООН заявил, что по мере приближения дня конференции наблюдается рост интереса к проблеме на международной арене.
“Например, вчера сообщили о планах провести в Европарламенте дискуссию на эту тему. То есть тот  период, когда внимание мирового сообщества будет приковано к Азербайджану, и мы должны воспользоваться этой возможностью, чтобы принудить Баку к выполнению положений о правах человека и гуманитарного права”, - отметил Степанян в беседе с журналистами в пятницу.
В противном случае, по его словам, Азербайджан еще больше воодушевиться от своей безнаказанности.
Он подчеркнул, что мы не имеем права не говорить об этом и молчать. Степанян указал, что речь в первую очередь идет о судьбах людей: в случае с без вести пропавшими, речь идет о необходимости выяснения их судеб, в случае с пленными – нужно добиваться их освобождения.
“Необходимо постоянно выдвигать это требование для того, чтобы максимально генерировать давление”, - подчеркнул он.
По его словам, однозначно, что при наличии пленных и лиц, чьи судьбы неизвестны, участие Армении в COP29 представляется неприемлемым.
Коснувшись вопроса об условиях содержания армянских военнопленных в Баку, он отметил, что по данным, полученным от ранее захваченных в плен, а затем освобожденных лиц, в результате проведенной работы по сбору фактов неоднократно фиксировались факты бесчеловечного обращения и пыток, учиненных в отношении армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане. "Это уже зафиксированные факты, и из этого следует разумное предположение о том, что с любым человеком, оказавшимся в азербайджанской тюрьме, обращаются аналогичным образом", - отметил он.
20:24 10/10/2024  |  Лента новостейИзвестно, когда комиссия парламента Армении обсудит регламент работы комиссий по делимитации
11:47 09/10/2024  |  Лента новостейЛидеры Армении и Азербайджана высказали оптимистичные прогнозы относительно мирного соглашения — генсек СНГ
10:47 09/10/2024  |  ПолитикаФонд "Татоян" представляет дополнительные факты преступлений Азербайджана против жителей армянского села Неркин Ханд
00:08 09/10/2024  |  Лента новостейАрмения готова полностью обеспечить безопасность прохождения грузов, транспортных средств и людей по своей территории - Пашинян