ԱԺ նախագահն ընդունել է Գարեգին Բաղրամյանի հրաժարականի դիմումը 10/11/2024 14:34 | ԼՐԱՀՈՍ
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը 2024 թվականի հոկտեմբերի 10-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
1) հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ
2) հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը:
Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի պարտականությունները ժամանակավոր կատարող Ռուբեն Ռուբինյանի ստորագրած հայտարարության մեջ:

В парламенте Армении отреагировали на прошение Гарегина Баграмяна об отставке с поста главы КРОУ 10/11/2024   14:54  |  Лента новостей
Согласно ст.147.1 конституционного закона "Регламент НС", председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Гарегин Баграмян 10 октября 2024 г. представил прошение об отставке. Об этом говорится в заявлении председателя Нс, опубликованном на сайте парламента
Согласно ст.147.2 конституционного закона “Регламент НС”, если в течение одной недели после опубликования прошения об отставке соответствующее должностное лицо письменным заявлением:
1) отзывает свое прошение об отставке, после чего председатель НС выступает с соответствующим заявлением;
2) не отзывает свое прошение об отставке, тогда составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывается и оглашается председателем НС.
“Отставка считается принятой с момента опубликования протокола", - отмечается в заявлении, подписанном вице-спикером НС, врио председателя НС Рубеном Рубиняном.